Giro d'Italia - 2016

99th edition

General classification

6 May 2016 - 29 May 2016

Rider Team Time
1.
Vincenzo NIBALI
Astana Pro Team 86h32'49"
2.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica - Bikeexchange 52"
3.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team 01'17"
4.
Steven KRUIJSWIJK
Team Lotto NL - Jumbo 01'50"
5.
Rafal MAJKA
Tinkoff 04'37"
6.
Bob JUNGELS
Etixx - Quick Step 08'31"
7.
Rigoberto URÁN URÁN
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 11'47"
8.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team 13'21"
9.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
BMC Racing Team 14'09"
10.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Dimension Data 16'20"
11.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 24'33"
12.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team 24'59"
13.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team 31'38"
14.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 34'12"
15.
Maxime MONFORT
Lotto Soudal 34'34"
16.
Michele SCARPONI
Astana Pro Team 38'09"
17.
Sebastian HENAO GOMEZ
Team Sky
18.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF 41'00"
19.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale 43'49"
20.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale 51'49"
21.
Diego ULISSI
Lampre - Merida 56'59"
22.
Gianluca BRAMBILLA
Etixx - Quick Step 57'08"
23.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team 59'30"
24.
Nicolas ROCHE
Team Sky 1h04'44"
25.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team Sky 1h05'22"
26.
Georg PREIDLER
Team Giant - Alpecin 1h08'05"
27.
Valerio CONTI
Lampre - Merida 1h18'38"
28.
Igor ANTON HERNANDEZ
Team Dimension Data 1h22'43"
29.
Rein TAARAMÄE
Team Katusha 1h23'22"
30.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo 1h24'38"
31.
Davide FORMOLO
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 1h27'19"
32.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha 1h28'35"
33.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team 1h32'53"
34.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 1h32'56"
35.
Pawel POLJANSKI
Tinkoff 1h50'37"
36.
Ivan ROVNY
Tinkoff 1h51'10"
37.
Merhawi KUDUS GEBREMEDHIN
Team Dimension Data 1h54'34"
38.
Egor SILIN
Team Katusha 1h56'08"
39.
Riccardo ZOIDL
Trek - Segafredo 1h57'12"
40.
Marcel WYSS
IAM Cycling 2h00'13"
41.
Moreno MOSER
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 2h01'27"
42.
Enrico BATTAGLIN
Team Lotto NL - Jumbo 2h02'23"
43.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Orica - Bikeexchange 2h05'57"
44.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini 2h06'37"
45.
Alexander FOLIFOROV
Gazprom - Rusvelo
46.
Manuele BOARO
Tinkoff 2h10'55"
47.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team 2h13'24"
48.
Nathan BROWN
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 2h15'18"
49.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team 2h17'44"
50.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale 2h20'53"
51.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Alpecin 2h21'13"
52.
Stefan DENIFL
IAM Cycling 2h21'34"
53.
Damien HOWSON
Orica - Bikeexchange 2h25'44"
54.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale 2h32'28"
55.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Orica - Bikeexchange 2h39'42"
56.
Ruben PLAZA MOLINA
Orica - Bikeexchange 2h40'39"
57.
Matteo BUSATO
Wilier Triestina - Southeast 2h43'03"
58.
Primož ROGLIČ
Team Lotto NL - Jumbo 2h43'25"
59.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Tinkoff 2h44'44"
60.
Stefan KÜNG
BMC Racing Team 2h52'25"
61.
Bram TANKINK
Team Lotto NL - Jumbo 2h55'43"
62.
Jose HERRADA LOPEZ
Movistar Team 3h03'04"
63.
Manuele MORI
Lampre - Merida 3h03'47"
64.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo 3h07'17"
65.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team 3h08'06"
66.
Christian KNEES
Team Sky 3h09'06"
67.
Simon CLARKE
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 3h13'04"
68.
Adam HANSEN
Lotto Soudal 3h13'19"
69.
David LOPEZ GARCIA
Team Sky 3h18'34"
70.
Pieter SERRY
Etixx - Quick Step 3h19'25"
71.
Ian BOSWELL
Team Sky 3h19'42"
72.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale 3h20'38"
73.
Alexandr KOLOBNEV
Gazprom - Rusvelo 3h20'39"
74.
Matteo TRENTIN
Etixx - Quick Step 3h21'00"
75.
Evgeni PETROV
Tinkoff 3h21'36"
76.
Manuel SENNI
BMC Racing Team 3h22'42"
77.
Simone PETILLI
Lampre - Merida 3h23'08"
78.
Chad HAGA
Team Giant - Alpecin 3h25'49"
79.
Johann VAN ZYL
Team Dimension Data 3h28'27"
80.
Rory SUTHERLAND
Movistar Team 3h28'47"
81.
Alessandro BISOLTI
Nippo - Vini Fantini 3h29'23"
82.
Eros CAPECCHI
Astana Pro Team 3h29'48"
83.
Vegard Stake LAENGEN
IAM Cycling 3h30'44"
84.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida 3h31'30"
85.
Joey ROSSKOPF
BMC Racing Team 3h31'50"
86.
Alberto BETTIOL
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 3h33'33"
87.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin 3h34'14"
88.
Jay MCCARTHY
Tinkoff 3h35'37"
89.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
Wilier Triestina - Southeast 3h36'41"
90.
Pavel BRUTT
Tinkoff 3h38'02"
91.
Benoit VAUGRENARD
FDJ 3h40'01"
92.
Jelle VANENDERT
Lotto Soudal 3h42'29"
93.
Kristian SBARAGLI
Team Dimension Data 3h44'49"
94.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team 3h44'56"
95.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF 3h48'07"
96.
Tim WELLENS
Lotto Soudal 3h48'24"
97.
Ilia KOSHEVOY
Lampre - Merida 3h48'40"
98.
Matej MOHORIC
Lampre - Merida 3h48'14"
99.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling 3h48'24"
100.
Anton VOROBYEV
Team Katusha 3h50'10"
101.
Jacobus VENTER
Team Dimension Data 3h51'01"
102.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo 3h52'57"
103.
Cristian RODRIGUEZ MARTIN
Wilier Triestina - Southeast 3h53'15"
104.
Ivan SAVITSKY
Gazprom - Rusvelo 3h54'08"
105.
Eugenio ALAFACI
Trek - Segafredo 3h56'18"
106.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo 3h58'12"
107.
Matteo TOSATTO
Tinkoff 3h58'47"
108.
Sean DE BIE
Lotto Soudal 3h58'53"
109.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF 3h59'07"
110.
Giacomo NIZZOLO
Trek - Segafredo 4h03'51"
111.
Daniel OSS
BMC Racing Team 4h06'35"
112.
Julen AMEZQUETA MORENO
Wilier Triestina - Southeast 4h07'22"
113.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team 4h07'36"
114.
Twan CASTELIJNS
Team Lotto NL - Jumbo 4h08'24"
115.
Filippo POZZATO
Wilier Triestina - Southeast 4h08'54"
116.
Maxim BELKOV
Team Katusha 4h10'44"
117.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team 4h11'33"
118.
Gianfranco ZILIOLI
Nippo - Vini Fantini 4h12'52"
119.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF 4h14'10"
120.
Jos VAN EMDEN
Team Lotto NL - Jumbo 4h15'24"
121.
Albert TIMMER
Team Giant - Alpecin 4h16'19"
122.
Ramunas NAVARDAUSKAS
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 4h16'34"
123.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha 4h18'19"
124.
Maarten TJALLINGII
Team Lotto NL - Jumbo
125.
Sam BEWLEY
Orica - Bikeexchange 4h19'37"
126.
Pim LIGTHART
Lotto Soudal 4h19'46"
127.
Andrey SOLOMENNIKOV
Gazprom - Rusvelo 4h20'08"
128.
Alexander SEROV
Gazprom - Rusvelo 4h21'37"
129.
Marco COLEDAN
Trek - Segafredo 4h22'05"
130.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Southeast 4h23'15"
131.
Paolo SIMION
Bardiani CSF 4h23'26"
132.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida 4h28'08"
133.
Olivier LE GAC
FDJ 4h29'26"
134.
Ignatas KONOVALOVAS
FDJ 4h31'38"
135.
Grega BOLE
Nippo - Vini Fantini 4h32'04"
136.
Arnaud COURTEILLE
FDJ 4h33'09"
137.
Roger KLUGE
IAM Cycling 4h33'28"
138.
Lukasz WISNIOWSKI
Etixx - Quick Step 4h35'16"
139.
Nicola BOEM
Bardiani CSF 4h35'56"
140.
Rick ZABEL
BMC Racing Team 4h36'19"
141.
Simone ANDREETTA
Bardiani CSF 4h36'25"
142.
Artem OVECHKIN
Gazprom - Rusvelo 4h36'45"
143.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Alpecin 4h38'30"
144.
Songezo JIM
Team Dimension Data 4h40'38"
145.
Alexander PORSEV
Team Katusha 4h41'38"
146.
Svein TUFT
Orica - Bikeexchange 4h43'04"
147.
Biel KADRI
Ag2r La Mondiale 4h43'48"
148.
Mickael DELAGE
FDJ 4h45'40"
149.
Jay Robert THOMSON
Team Dimension Data 4h47'03"
150.
Michael HEPBURN
Orica - Bikeexchange 4h47'59"
151.
Genki YAMAMOTO
Nippo - Vini Fantini 4h49'05"
152.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ 4h49'59"
153.
Eduard Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini 4h53'53"
154.
Cheng JI
Team Giant - Alpecin 5h03'42"
155.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini 5h08'00"
156.
Jack BOBRIDGE
Trek - Segafredo 5h08'51"