Strade Bianche - Eroica - 2016

10th edition

176 km

5 March 2016

Rider Team Time
1.
Fabian CANCELLARA
Trek - Segafredo 4h39'35"
2.
Zdenek ŠTYBAR
Etixx - Quick Step
3.
Gianluca BRAMBILLA
Etixx - Quick Step 04"
4.
Peter SAGAN
Tinkoff 13"
5.
Petr VAKOČ
Etixx - Quick Step 34"
6.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team 37"
7.
Diego ULISSI
Lampre - Merida 41"
8.
Tiesj BENOOT
Lotto Soudal
9.
Lars Petter NORDHAUG
Team Sky
10.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team 50"
11.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team 52"
12.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team 01'53"
13.
Jay MCCARTHY
Tinkoff 02'02"
14.
Daniel OSS
BMC Racing Team
15.
Vincenzo NIBALI
Astana Pro Team
16.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team 02'22"
17.
Bob JUNGELS
Etixx - Quick Step 02'24"
18.
Gianni MOSCON
Team Sky 02'25"
19.
Matteo TRENTIN
Etixx - Quick Step
20.
Michal KWIATKOWSKI
Team Sky
21.
Andriy GRIVKO
Astana Pro Team 02'26"
22.
Robert GESINK
Team Lotto NL - Jumbo
23.
Grega BOLE
Nippo - Vini Fantini 02'41"
24.
Davide REBELLIN
CCC Sprandi Polkowice 05'15"
25.
Tomasz MARCZYNSKI
Lotto Soudal
26.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo 05'18"
27.
Julien VERMOTE
Etixx - Quick Step
28.
Bart DE CLERCQ
Lotto Soudal 05'25"
29.
Jan BAKELANTS
Ag2r La Mondiale 05'27"
30.
Matteo BUSATO
Wilier Triestina - Southeast 05'30"
31.
Luke DURBRIDGE
Orica - Bikeexchange
32.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF 05'35"
33.
Sébastien TURGOT
Ag2r La Mondiale 05'37"
34.
Manuele BOARO
Tinkoff 05'45"
35.
Jens KEUKELEIRE
Orica - Bikeexchange 05'48"
36.
Gatis SMUKULIS
Astana Pro Team 07'55"
37.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team
38.
Maxime MONFORT
Lotto Soudal
39.
Davide VIGANO
Androni Giocattoli - Sidermec
40.
Michal GOLAS
Team Sky
41.
Simone PONZI
CCC Sprandi Polkowice 08'01"
42.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team 12'18"
43.
Salvatore PUCCIO
Team Sky 12'58"
44.
Maciej BODNAR
Tinkoff 13'00"
45.
Jurgen ROELANDTS
Lotto Soudal 13'01"
46.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team
47.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team 16'02"
48.
Pim LIGTHART
Lotto Soudal
49.
Bert Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo 16'04"
50.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
51.
Sébastien MINARD
Ag2r La Mondiale
52.
Jempy DRUCKER
BMC Racing Team
53.
Eduard Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini
54.
Daniele BENNATI
Tinkoff
55.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team 19'43"
56.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale 21'20"
57.
Timo ROOSEN
Team Lotto NL - Jumbo
58.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
59.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo
60.
Jack HAIG
Orica - Bikeexchange
61.
Marcin MROZEK
CCC Sprandi Polkowice 21'23"
62.
Jesse SERGENT
Ag2r La Mondiale
63.
Filippo POZZATO
Wilier Triestina - Southeast 24'15"
64.
Przemyslaw NIEMIEC
Lampre - Merida
65.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk
66.
Mirko SELVAGGI
Androni Giocattoli - Sidermec
67.
Tiziano DALL'ANTONIA
Androni Giocattoli - Sidermec
68.
Federico ZURLO
Lampre - Merida
69.
Martijn VERSCHOOR
Team Novo Nordisk
70.
Eros CAPECCHI
Astana Pro Team
71.
Tom VAN ASBROECK
Team Lotto NL - Jumbo
72.
Mike TEUNISSEN
Team Lotto NL - Jumbo
73.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
Wilier Triestina - Southeast
74.
Primož ROGLIČ
Team Lotto NL - Jumbo
75.
Lukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
76.
Taylor PHINNEY
BMC Racing Team
77.
Tony MARTIN
Etixx - Quick Step
78.
Christian KNEES
Team Sky
79.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec
80.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
81.
Oscar GATTO
Tinkoff
82.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF 30'37"
83.
Giorgio CECCHINEL
Androni Giocattoli - Sidermec
84.
Marco COLEDAN
Trek - Segafredo 30'40"
85.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Southeast 31'43"