Giro del Trentino 2016  |  Stage 2. Arco - Anras   

40th edition

220 km, 20 April 2016

Rider Team Time
1.
Mikel LANDA MEANA
Team Sky 5h18'12"
2.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo 00'04"
3.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini 00'13"
4.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF 00'14"
5.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team
6.
Simone ANDREETTA
Bardiani CSF
7.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
8.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale
9.
Patrick KONRAD
Bora - Argon 18
10.
Emanuel BUCHMANN
Bora - Argon 18
11.
Hugh CARTHY
Caja Rural - Seguros RGA 00'24"
12.
Michele SCARPONI
Astana Pro Team 00'26"
13.
Edward RAVASI
Lampre - Merida
14.
Ian BOSWELL
Team Sky 00'28"
15.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA
16.
Jean Christophe PÉRAUD
Ag2r La Mondiale
17.
Michele GAZZARA
Norda - MG K Vis
18.
Philip DEIGNAN
Team Sky
19.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team 00'32"
20.
Matteo BUSATO
Wilier Triestina - Southeast
21.
Vincenzo NIBALI
Astana Pro Team
22.
Pierpaolo FICARA
Amore & Vita - Selle SMP
23.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
24.
Francisco MANCEBO
SkyDive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club 00'39"
25.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec
26.
Brendan CANTY
Drapac Professional Cycling 00'43"
27.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF
28.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
Wilier Triestina - Southeast 00'46"
29.
Clemens FANKHAUSER
Tirol Cycling Team
30.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Androni Giocattoli - Sidermec 00'49"
31.
Danilo CELANO
Amore & Vita - Selle SMP
32.
Gregor MÜHLBERGER
Bora - Argon 18
33.
Edgar Miguel Lemos PINTO
SkyDive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club 00'52"
34.
Gavin MANNION
Drapac Professional Cycling 00'53"
35.
Julen AMEZQUETA MORENO
Wilier Triestina - Southeast 00'55"
36.
Luca CHIRICO
Bardiani CSF 00'57"
37.
Eduard PRADES REVERTE
Caja Rural - Seguros RGA 00'59"
38.
Ángel MADRAZO RUIZ
Caja Rural - Seguros RGA
39.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA
40.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo
41.
Michele SCARTEZZINI
Norda - MG K Vis
42.
Stefano NARDELLI
Norda - MG K Vis
43.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Androni Giocattoli - Sidermec
44.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo 01'03"
45.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF
46.
Marco TECCHIO
Unieuro Wilier 01'07"
47.
Marco ZAMPARELLA
Amore & Vita - Selle SMP 01'09"
48.
Mauro FINETTO
Unieuro Wilier
49.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Wilier Triestina - Southeast
50.
Alessandro BISOLTI
Nippo - Vini Fantini 01'14"
51.
Iuri FILOSI
Nippo - Vini Fantini
52.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA 01'22"
53.
Niccolo SALVIETTI
Norda - MG K Vis 01'24"
54.
Lachlan NORRIS
Drapac Professional Cycling
55.
Gianni MOSCON
Team Sky 01'26"
56.
Sergii MOVCHAN
Amore & Vita - Selle SMP 01'32"
57.
Caio GODOY ORMENESE
58.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 01'35"
59.
Soufiane HADDI
SkyDive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
60.
Ivan SANTAROMITA
SkyDive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
61.
Andrea MARCHI
Italy 01'38"
62.
Enrico ANSELMI
Italy
63.
Murilo AFFONSO
Funvic Soul Cycles - Carrefour 01'44"
64.
Paolo CIAVATTA
D'Amico - Bottecchia
65.
Antonio MOLINA CANET
Caja Rural - Seguros RGA
66.
Kleber DA SILVA RAMOS
Funvic Soul Cycles - Carrefour
67.
João Marcelo PEREIRA GASPAR
Funvic Soul Cycles - Carrefour
68.
Samuel SPOKES
Drapac Professional Cycling 01'47"
69.
Giacomo GIULIANI
Norda - MG K Vis 02'00"
70.
Luca WACKERMANN
Nasr - Dubai 02'04"
71.
Dominik NERZ
Bora - Argon 18 02'07"
72.
Valerio AGNOLI
Astana Pro Team 02'09"
73.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team
74.
Tomas Aurelio GIL MARTINEZ
Wilier Triestina - Southeast
75.
Dennis PAULUS
Tirol Cycling Team
76.
Evgeny ZVERKOV
Norda - MG K Vis
77.
Cesare BENEDETTI
Bora - Argon 18 02'12"
78.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec 02'21"
79.
Samuele CONTI
Wilier Triestina - Southeast
80.
Alexandr KOLOBNEV
Gazprom - Rusvelo
81.
Redi HALILAJ
Amore & Vita - Selle SMP
82.
Uri MARTINS SANDOVAL
Amore & Vita - Selle SMP
83.
Luis MORA
D'Amico - Bottecchia
84.
Giuseppe FONZI
Wilier Triestina - Southeast
85.
Davide LEONE
D'Amico - Bottecchia 02'27"
86.
Mirko SELVAGGI
Androni Giocattoli - Sidermec 02'35"
87.
Alex PETERS
Team Sky 02'36"
88.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF 02'46"
89.
Dmytro PONOMARENKO
Amore & Vita - Selle SMP 02'50"
90.
Alexander WACHTER
Tirol Cycling Team 02'54"
91.
Bartosz HUZARSKI
Bora - Argon 18 02'59"
92.
Paul VOSS
Bora - Argon 18
93.
Christian KNEES
Team Sky 03'03"
94.
Martin WEISS
Tirol Cycling Team
95.
Xabier ZANDIO ECHAIDE
Team Sky 03'04"
96.
Maher HASNAOUI
SkyDive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club 03'06"
97.
Gian Marco DI FRANCESCO
Norda - MG K Vis
98.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF 03'14"
99.
Volodymyr KOGUT
Amore & Vita - Selle SMP 03'19"
100.
Sebastian SCHÖNBERGER
Tirol Cycling Team 03'35"
101.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo 03'39"
102.
Matteo FABBRO
03'45"
103.
Seid LIZDE
104.
Daniel GINES MARTIN
D'Amico - Bottecchia 04'00"
105.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini 04'11"
106.
Antonio NIBALI
Nippo - Vini Fantini
107.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale 04'27"
108.
Guillaume BONNAFOND
Ag2r La Mondiale
109.
François BIDARD
Ag2r La Mondiale
110.
Serghei TVETCOV
Androni Giocattoli - Sidermec
111.
Otavio Didier BULGARELLI
Funvic Soul Cycles - Carrefour
112.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
113.
Alexander FOLIFOROV
Gazprom - Rusvelo
114.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team
115.
Genki YAMAMOTO
Nippo - Vini Fantini
116.
Miguel Angel BENITO DIEZ
Caja Rural - Seguros RGA
117.
Alexander SEROV
Gazprom - Rusvelo
118.
Fabio TOMMASSINI
D'Amico - Bottecchia
119.
Marco TIZZA
D'Amico - Bottecchia 04'29"
120.
Andre Eduardo GOHR
04'35"
121.
Magno Prado NAZARET
Funvic Soul Cycles - Carrefour
122.
Patrick BOSMAN
Tirol Cycling Team
123.
Eros CAPECCHI
Astana Pro Team
124.
Benjamin BRKIC
Tirol Cycling Team
125.
Mirko TROSINO
Wilier Triestina - Southeast
126.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo
127.
Marlen ZMORKA
SkyDive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
128.
Giorgio CECCHINEL
Androni Giocattoli - Sidermec 04'38"
129.
Giorgio BOCCHIOLA
D'Amico - Bottecchia 05'31"
130.
Fabio CHINELLO
D'Amico - Bottecchia
131.
David LÓPEZ GARCÍA
Team Sky 06'09"
132.
Peter KONING
Drapac Professional Cycling 06'29"
133.
Travis MEYER
Drapac Professional Cycling
134.
Adam PHELAN
Drapac Professional Cycling
135.
Jens MOURIS
Drapac Professional Cycling 06'56"
136.
Giacomo BERLATO
Nippo - Vini Fantini 07'12"
137.
Flavio CARDOSO SANTOS
Funvic Soul Cycles - Carrefour
138.
Nicola GAFFURINI
Norda - MG K Vis
139.
José João Pimenta da Costa MENDES
Bora - Argon 18 07'39"
140.
Kamberaj XHULIANO
SkyDive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club 08'26"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Arco - Anras

Race Type: Mountain stage

Distance: 220 km

Date: 20 April 2016