Vuelta a Castilla y León - 2016

9th edition

Stage 2. Bragança - Fermoselhe, 170.6 km    

16 April 2016

Rider Team Time
1.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team 4h21'28"
2.
Carlos BARBERO CUESTA
Caja Rural - Seguros RGA 00'51"
3.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
4.
Jóni Silva BRANDÃO
Efapel
5.
Rafael Ferreira REIS
W52 - FC Porto
6.
Rinaldo NOCENTINI
Sporting - Tavira
7.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team
8.
Linus GERDEMANN
Stölting Service Group
9.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Movistar Team
10.
David ARROYO DURAN
Caja Rural - Seguros RGA
11.
Jaime ROSÓN GARCÍA
Caja Rural - Seguros RGA 00'56"
12.
Peio BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Caja Rural - Seguros RGA 01'02"
13.
César FONTE
Radio Popular - Boavista 01'05"
14.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias 01'23"
15.
Lluís Guillermo MAS BONET
Caja Rural - Seguros RGA 01'57"
16.
Rui Pedro Carvalho VINHAS
W52 - FC Porto 02'10"
17.
Alex DOWSETT
Movistar Team
18.
Fernando GRIJALBA
Inteja - MMR Dominican Cycling Team 02'12"
19.
Samuel José Rodrigues CALDEIRA
W52 - FC Porto 02'20"
20.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
Boyaca Raza de Campeones 02'58"
21.
Aitor GONZALEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias 03'14"
22.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
W52 - FC Porto 06'10"
23.
Jesus DEL PINO CORROCHANO
Burgos BH
24.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
Boyaca Raza de Campeones 06'15"
25.
Hernan Dario PARRA SUAREZ
Manzana Postobon Team 06'34"
26.
Karol DOMAGALSKI
One Pro Cycling 06'51"
27.
Nuno Alexandre FERREIRA ALMEIDA
Efapel 06'55"
28.
Diego MILÁN JIMÉNEZ
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
29.
Rasmus Christian QUAADE
Stölting Service Group
30.
David DE LA FUENTE RASILLA
Sporting - Tavira
31.
Sergey SHILOV
Lokosphinx
32.
Alex ARANBURU DEBA
Euskadi Basque Country - Murias
33.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Caja Rural - Seguros RGA
34.
Adam PHELAN
Drapac Professional Cycling
35.
Alvaro TRUEBA DIEGO
Efapel
36.
Jesús EZQUERRA MUELA
Sporting - Tavira
37.
Hernando BOHORQUEZ SANCHEZ
Manzana Postobon Team
38.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana Postobon Team
39.
Frederico Jose Oliveira FIGUEIREDO
Radio Popular - Boavista
40.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias
41.
Victor ETXEBERRIA CARRASCO
Radio Popular - Boavista
42.
Igor MERINO CORTAZAR
Burgos BH
43.
Alexander VDOVIN
Lokosphinx
44.
José Isidro Maciel GONÇALVES
Caja Rural - Seguros RGA
45.
Mário GONZÁLEZ SALAS
Sporting - Tavira
46.
Henrique Madeira CASIMIRO
Efapel
47.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team 07'33"
48.
Pablo TORRES MUIÑO
Burgos BH 08'18"
49.
Daniel Jose Pereira MESTRE
Efapel
50.
Jonas TENBROCK
Stölting Service Group
51.
Joshua HUNT
One Pro Cycling
52.
Artem SAMOLENKOV
Lokosphinx
53.
Dmitry SOKOLOV
Lokosphinx
54.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias 10'19"
55.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
56.
Sven REUTTER
Stölting Service Group
57.
Adrian GONZALEZ VELASCO
Euskadi Basque Country - Murias 11'19"
58.
Brenton JONES
Drapac Professional Cycling 12'49"
59.
Vasilii NEUSTROEV
Lokosphinx 19'08"
60.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Radio Popular - Boavista
61.
Hugo SABIDO
Sporting - Tavira
62.
David Silva LIVRAMENTO
Sporting - Tavira
63.
Bernardo Albeiro SUAZA ARANGO
Manzana Postobon Team
64.
Joaquin SOBRINO MARTINEZ
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
65.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel
66.
Marco Tulio SUESCA URIBE
Manzana Postobon Team
67.
Vadim ZHURAVLEV
Lokosphinx
68.
Juan Ignacio PEREZ MARTIN
W52 - FC Porto
69.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Boyaca Raza de Campeones
70.
Ibai SALAS ZORROZUA
Burgos BH
71.
Ricardo Fernando Vale FERREIRA
Radio Popular - Boavista
72.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana Postobon Team
73.
Pablo GUERRERO BONILLA
Radio Popular - Boavista
74.
Yeison Andres CHAPARRO RUEDA
Boyaca Raza de Campeones
75.
Arnau SOLE VALL
Burgos BH
76.
Válter PEREIRA
Sporting - Tavira
77.
Daniel Alexandre Loureiro Silva FREITAS
W52 - FC Porto
78.
Robinson Armando ORTEGA AVILA
Boyaca Raza de Campeones
79.
Lachlan NORRIS
Drapac Professional Cycling
80.
Samuel SPOKES
Drapac Professional Cycling
81.
Rafael MARQUEZ RAIGON
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
82.
Imanol ESTEVEZ SALAS
Euskadi Basque Country - Murias
83.
David Miguel Costa RODRIGUES
Radio Popular - Boavista
84.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
W52 - FC Porto
85.
Juan Jose CUETO MONTERO
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
86.
John Kronborg EBSEN
One Pro Cycling
87.
Brad EVANS
Drapac Professional Cycling
88.
Ignacio SARABIA DIAZ
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
89.
Gavin MANNION
Drapac Professional Cycling
90.
Tom BAYLIS
One Pro Cycling
91.
Jason LOWNDES
Drapac Professional Cycling
92.
Dmitry STRAKHOV
Lokosphinx
93.
Thomas KOEP
Stölting Service Group
94.
Peio GOIKOETXEA GOIOGANA
Manzana Postobon Team
95.
Nestor Javier GARCIA CRUZ
Boyaca Raza de Campeones 19'20"
96.
Wilson Enrique RODRIGUEZ AMEZQUITA
Boyaca Raza de Campeones