Santos Tour Down Under - 2016

18th edition

Stage 3. Glenelg - Campbelltown , 139 km    

21 January 2016

Rider Team Time
1.
Simon GERRANS
Orica - Bikeexchange 3h37'34"
2.
Rohan DENNIS
BMC Racing Team
3.
Michael WOODS
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
4.
Jay MCCARTHY
Tinkoff
5.
Steve MORABITO
FDJ
6.
Rafael VALLS FERRI
Lotto Soudal
7.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Team Sky
8.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale
9.
Richie PORTE
BMC Racing Team
10.
Ruben FERNANDEZ ANDUJAR
Movistar Team
11.
Luis Leon SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team 13"
12.
Simon CLARKE
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
13.
Jack BOBRIDGE
Trek - Segafredo
14.
Pieter SERRY
Etixx - Quick Step
15.
Patrick BEVIN
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
16.
Anthony ROUX
FDJ
17.
Geraint THOMAS
Team Sky
18.
Lars Ytting BAK
Lotto Soudal
19.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Alpecin
20.
Egor SILIN
Team Katusha
21.
Georg PREIDLER
Team Giant - Alpecin
22.
Lieuwe WESTRA
Astana Pro Team
23.
Jesus HERRADA LOPEZ
Movistar Team
24.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
25.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Etixx - Quick Step
26.
Davide MALACARNE
Astana Pro Team
27.
Adam HANSEN
Lotto Soudal
28.
Petr VAKOČ
Etixx - Quick Step
29.
Cameron MEYER
Team Dimension Data
30.
George BENNETT
Team Lotto NL - Jumbo
31.
Lachlan NORRIS
Drapac Professional Cycling
32.
Tiago MACHADO
Team Katusha
33.
Peter STETINA
Trek - Segafredo
34.
Chris HAMILTON
Avanti Isowhey Sport
35.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
36.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Orica - Bikeexchange
37.
Louis MEINTJES
Lampre - Merida
38.
Rein TAARAMÄE
Team Katusha
39.
Nathan EARLE
Drapac Professional Cycling 43"
40.
Peter KENNAUGH
Team Sky
41.
Primož ROGLIČ
Team Lotto NL - Jumbo
42.
Jarlinson PANTANO GOMEZ
IAM Cycling 01'16"
43.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
44.
Floris GERTS
BMC Racing Team 01'21"
45.
Nathan HAAS
Team Dimension Data
46.
Patrick SHAW
Avanti Isowhey Sport
47.
Adam PHELAN
Drapac Professional Cycling
48.
Pim LIGTHART
Lotto Soudal
49.
David TANNER
IAM Cycling
50.
Cyril GAUTIER
Ag2r La Mondiale
51.
Luka PIBERNIK
Lampre - Merida
52.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team 01'43"
53.
Patrick LANE
Avanti Isowhey Sport 01'51"
54.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
55.
Ivan ROVNY
Tinkoff
56.
Martin VELITS
Etixx - Quick Step 02'32"
57.
Peter VELITS
BMC Racing Team
58.
Enrico BATTAGLIN
Team Lotto NL - Jumbo
59.
Michael ALBASINI
Orica - Bikeexchange 03'01"
60.
Daryl IMPEY
Orica - Bikeexchange
61.
Alexey TSATEVITCH
Team Katusha
62.
Steele VON HOFF
One Pro Cycling
63.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data
64.
Gavin MANNION
Drapac Professional Cycling 03'09"
65.
Gert DOCKX
Lotto Soudal 03'47"
66.
Samuel SPOKES
Drapac Professional Cycling
67.
Carter JONES
Team Giant - Alpecin
68.
Nelson Felipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA
Movistar Team
69.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha 04'45"
70.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
71.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo
72.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo
73.
Ryder HESJEDAL
Trek - Segafredo
74.
Lucas HAMILTON
-
75.
Gregory HENDERSON
Lotto Soudal 05'02"
76.
Ruben ZEPUNTKE
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
77.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ
78.
Manuele MORI
Lampre - Merida
79.
Maxim BELKOV
Team Katusha
80.
Rory SUTHERLAND
Movistar Team 05'34"
81.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Etixx - Quick Step
82.
Jacobus VENTER
Team Dimension Data
83.
Moreno MOSER
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
84.
Mathew HAYMAN
Orica - Bikeexchange 05'58"
85.
Michael VALGREN ANDERSEN
Tinkoff 06'00"
86.
Manuele BOARO
Tinkoff 06'39"
87.
Michael GOGL
Tinkoff
88.
Yoann OFFREDO
FDJ
89.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Lampre - Merida 06'58"
90.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data
91.
Federico ZURLO
Lampre - Merida
92.
Laurent PICHON
FDJ 07'30"
93.
Johan LE BON
FDJ 07'32"
94.
Roger KLUGE
IAM Cycling 07'35"
95.
Marcel AREGGER
IAM Cycling
96.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team
97.
Alberto BETTIOL
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
98.
Luke ROWE
Team Sky
99.
Ian STANNARD
Team Sky
100.
Luke DURBRIDGE
Orica - Bikeexchange
101.
Ben SWIFT
Team Sky
102.
Lars BOOM
Astana Pro Team
103.
Bert Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo 07'41"
104.
Maarten TJALLINGII
Team Lotto NL - Jumbo 08'30"
105.
Michael HEPBURN
Orica - Bikeexchange
106.
Thomas DE GENDT
Lotto Soudal
107.
Simon GESCHKE
Team Giant - Alpecin
108.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team
109.
Koen DE KORT
Team Giant - Alpecin
110.
Giacomo NIZZOLO
Trek - Segafredo
111.
Adam BLYTHE
Tinkoff
112.
Cheng JI
Team Giant - Alpecin
113.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
114.
Marcus BURGHARDT
BMC Racing Team 08'43"
115.
Vladimir ISAYCHEV
Team Katusha 08'58"
116.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo 09'01"
117.
Alexis GOUGEARD
Ag2r La Mondiale
118.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale
119.
Jesse SERGENT
Ag2r La Mondiale
120.
Anthony GIACOPPO
Avanti Isowhey Sport
121.
Sean LAKE
Avanti Isowhey Sport
122.
Songezo JIM
Team Dimension Data
123.
Benoit VAUGRENARD
FDJ
124.
Aleksejs SARAMOTINS
IAM Cycling
125.
Leigh HOWARD
IAM Cycling
126.
Arman KAMYSHEV
Astana Pro Team
127.
Juan Jose LOBATO DEL VALLE
Movistar Team
128.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin
129.
Davide MARTINELLI
Etixx - Quick Step 09'40"
130.
Caleb EWAN
Orica - Bikeexchange
131.
Graeme BROWN
Drapac Professional Cycling 10'22"
132.
Wouter WIPPERT
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
133.
Bram TANKINK
Team Lotto NL - Jumbo 12'30"
134.
Julian David ARREDONDO MORENO
Trek - Segafredo
135.
Tyler FARRAR
Team Dimension Data 13'07"
136.
Oscar GATTO
Tinkoff 13'11"
137.
Marko KUMP
Lampre - Merida