Vuelta Ciclista Comunidad de Madrid 2016  |  Stage 2. Madrid - Madrid   

10th edition

70.7 km, 8 May 2016

Rider Team Time
1.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
Manzana Postobon Team 1h39'32"
2.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Movistar Team
3.
Sergey SHILOV
Lokosphinx
4.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Movistar Team
5.
Daniele RATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
6.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Euskadi Basque Country - Murias
7.
Adrian GONZALEZ VELASCO
Euskadi Basque Country - Murias
8.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias
9.
Carlos JIMENEZ LOZANO
Radio Popular - Boavista
10.
David ARROYO DURAN
Caja Rural - Seguros RGA
11.
Serghei ȚVETCOV
Androni Giocattoli - Sidermec
12.
Egoitz FERNANDEZ AYARZAGUENA
13.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA
14.
Quentin PACHER
Delko Marseille Provence KTM
15.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA
16.
Dmitry STRAKHOV
Lokosphinx
17.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Androni Giocattoli - Sidermec
18.
Artem SAMOLENKOV
Lokosphinx
19.
Héctor SÁEZ BENITO
Caja Rural - Seguros RGA
20.
Pedro Miguel Moreira PAULINHO
L.A. Aluminios - Antarte
21.
Hugh CARTHY
Caja Rural - Seguros RGA
22.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana Postobon Team
23.
Daniel LOPEZ PARADA
Burgos BH
24.
Pablo TORRES MUIÑO
Burgos BH
25.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
L.A. Aluminios - Antarte
26.
Joel GARCÍA
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
27.
David Miguel Costa RODRIGUES
Radio Popular - Boavista
28.
Pablo GUERRERO BONILLA
Radio Popular - Boavista
29.
Alex ARANBURU DEBA
Euskadi Basque Country - Murias
30.
Sergio Andrés HIGUITA GARCÍA
Manzana Postobon Team
31.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias 00'07"
32.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias
33.
Nestor Javier GARCIA CRUZ
Boyaca Raza de Campeones
34.
Luca PACIONI
Androni Giocattoli - Sidermec
35.
Wilmar Andres PAREDES ZAPATA
Manzana Postobon Team
36.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Androni Giocattoli - Sidermec 00'11"
37.
Jose Antonio DE SEGOVIA BOTELLA
Louletano - Hospital de Loule 00'12"
38.
Vadim ZHURAVLEV
Lokosphinx 00'14"
39.
Jesus DEL PINO CORROCHANO
Burgos BH
40.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana Postobon Team
41.
Rémy DI GREGORIO
Delko Marseille Provence KTM 00'17"
42.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
Boyaca Raza de Campeones
43.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec
44.
Fernando GRIJALBA
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
45.
Ibai SALAS ZORROZUA
Burgos BH
46.
Jokin ETXABE LETURIA
47.
Christophe LABORIE
Delko Marseille Provence KTM 00'21"
48.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team 00'23"
49.
Pello OLABERRIA ARRUABARRENA
Euskadi Basque Country - Murias 00'24"
50.
Luis Filipe Correia AFONSO
L.A. Aluminios - Antarte 00'26"
51.
Hugo Matos SANCHO
L.A. Aluminios - Antarte
52.
Aitor GONZALEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias
53.
Gonzalo SERRANO RODRÍGUEZ
00'28"
54.
Vasilii NEUSTROEV
Lokosphinx 00'34"
55.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Manzana Postobon Team
56.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
Boyaca Raza de Campeones
57.
Davide VIGANO
Androni Giocattoli - Sidermec 00'45"
58.
Yeison Andres CHAPARRO RUEDA
Boyaca Raza de Campeones 00'59"
59.
Michael RODRIGUEZ GALINDO
Boyaca Raza de Campeones
60.
Roller Camilo DIAGAMA MARTIN
Boyaca Raza de Campeones
61.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Radio Popular - Boavista
62.
Daniel Eduardo Moreira SILVA
Radio Popular - Boavista
63.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team 01'08"
64.
Dmitry SOKOLOV
Lokosphinx
65.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos BH
66.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team
67.
Micael Duarte ISIDORO
Louletano - Hospital de Loule
68.
Óscar HERNÁNDEZ
Massi - Kuwait Cycling Project
69.
Alexander VDOVIN
Lokosphinx
70.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Caja Rural - Seguros RGA
71.
Hernâni BRÔCO
L.A. Aluminios - Antarte
72.
Marc SOLER GIMENEZ
Movistar Team
73.
Juan Jose CUETO MONTERO
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
74.
Wilson Enrique RODRIGUEZ AMEZQUITA
Boyaca Raza de Campeones
75.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
76.
Héctor CARRETERO MILLA
77.
Enric MAS NICOLAU
Klein Constantia
78.
Antonio ANGULO SAMPEDRO
79.
Jacobo UCHA
Radio Popular - Boavista 01'45"
80.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
81.
Victor MARTIN HERNANDEZ
Burgos BH 02'28"
82.
Vicente GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Louletano - Hospital de Loule
83.
Ignacio SARABIA DIAZ
Inteja - MMR Dominican Cycling Team 02'48"
84.
William de Jesus GUZMAN ROSARIO
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
85.
Alberto NARDIN
Androni Giocattoli - Sidermec 02'57"
86.
Peio GOIKOETXEA GOIOGANA
Manzana Postobon Team
87.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA 03'01"
88.
Alejandro Manuel MARQUE PORTO
L.A. Aluminios - Antarte
89.
Leonel Sousa COUTINHO
L.A. Aluminios - Antarte 03'15"
90.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
L.A. Aluminios - Antarte
91.
Daniel Ricardo DIAZ
Delko Marseille Provence KTM
92.
Alvaro ROBREDO CRESPO
Burgos BH 05'13"
93.
Igor MERINO CORTAZAR
Burgos BH
94.
Robinson Armando ORTEGA AVILA
Boyaca Raza de Campeones 06'00"
95.
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
Manzana Postobon Team
96.
Sergey VDOVIN
Lokosphinx 06'04"
97.
Andre Piedade EVANGELISTA
Louletano - Hospital de Loule 06'36"
98.
Leonardo MAZARA LUISITO
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
99.
Samuel MAGALHÃES
Louletano - Hospital de Loule
100.
Ricardo Fernando Vale FERREIRA
Radio Popular - Boavista

Stage information

Start, finish: Stage 2. Madrid - Madrid

Distance: 70.7 km

Date: 8 May 2016