2.HC

Tour of Qinghai Lake 2016  |  General Classification    

1st edition

General Classification

17 July 2016 - 30 July 2016

Rider Team Time
1.
Sergiy LAGKUTI
Kolss - BDC Team 43h42'58"
2.
Matej MUGERLI
Synergy Baku Cycling Project 00'37"
3.
Vitaliy BUTS
Kolss - BDC Team 01'00"
4.
Alberto CECCHIN
Team Roth 01'30"
5.
Andriy VASYLYUK
Kolss - BDC Team 02'54"
6.
Mykhailo KONONENKO
Kolss - BDC Team 03'40"
7.
Yevgeniy GIDICH
Vino 4-Ever SKO 05'05"
8.
Amir KOLAHDOUZ HAGH
Pishgaman Giant Team 07'50"
9.
Ghader MIZBANI IRANAGH
Tabriz Shahrdary Team 08'01"
10.
Federico ZURLO
Lampre - Merida 08'24"
11.
Wilmar Jair PEREZ MUÑOZ
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team 08'44"
12.
Francisco Jarley COLORADO HERNANDEZ
RTS - Monton Racing Team 09'01"
13.
Sven VAN LUIJK
Parkhotel Valkenburg Continental Team 09'18"
14.
Hossein ALIZADEH
RTS - Monton Racing Team 10'10"
15.
Antonio SANTORO
Meridiana - Kamen Team 10'18"
16.
Saeid SAFARZADEH
Tabriz Shahrdary Team 10'34"
17.
Rahim EMAMI
Pishgaman Giant Team 11'01"
18.
Reza HOSSEINI
Pishgaman Giant Team 11'27"
19.
Davide MUCELLI
Meridiana - Kamen Team 11'56"
20.
Emanuel KIŠERLOVSKI
Meridiana - Kamen Team 12'25"
21.
Griffin EASTER
Team Illuminate 12'29"
22.
Matteo RABOTTINI
Meridiana - Kamen Team 12'46"
23.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Team Illuminate 14'03"
24.
Miguel Ángel RUBIANO CHÁVEZ
China Continental Team of Gansu Bank 14'53"
25.
Hamid POUR HASHEMI
Tabriz Petrochemical CCN Team 17'17"
26.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
China Continental Team of Gansu Bank 20'05"
27.
Mauricio ORTEGA RAMIREZ
RTS - Monton Racing Team 20'37"
28.
Pedro Antonio HERRERA MORENO
RTS - Monton Racing Team 21'35"
29.
Vladimir Yezid LOPEZ GIL
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team 25'35"
30.
Nikodemus HOLLER
Stradalli - Bike Aid 25'47"
31.
Serghei ȚVETCOV
Androni Giocattoli - Sidermec 26'17"
32.
Daniele COLLI
Nippo - Vini Fantini 26'48"
33.
Marco ZANOTTI
Parkhotel Valkenburg Continental Team 28'45"
34.
Juan Pablo WILCHES RODRIGUEZ
China Continental Team of Gansu Bank 29'27"
35.
Nicola TOFFALI
Team Roth 29'50"
36.
Dadi SURYADI
Terengganu Cycling Team 30'54"
37.
Flavio Alejandro DE LUNA DAVILA
Team Illuminate 31'28"
38.
Alberto NARDIN
Androni Giocattoli - Sidermec 31'29"
39.
Cullen EASTER
Team Illuminate 33'52"
40.
Meron Hagos TESHOME
Stradalli - Bike Aid 34'05"
41.
Victor NIÑO CORREDOR
RTS - Monton Racing Team 34'51"
42.
Suleiman Waithuweka KANGANGI
Kenyan Riders Downunder 35'01"
43.
Oleg ZEMLYAKOV
Vino 4-Ever SKO 35'50"
44.
Arvin MOAZEMI GOUDARZI
Pishgaman Giant Team 37'44"
45.
Massimo GRAZIATO
Parkhotel Valkenburg Continental Team
46.
Oleksandr POLIVODA
Kolss - BDC Team 38'28"
47.
Alexandr SHUSHEMOIN
Vino 4-Ever SKO 39'19"
48.
Oleksandr PREVAR
Kolss - BDC Team 39'28"
49.
Mehdi SOHRABI
Tabriz Shahrdary Team 40'30"
50.
Marko KUMP
Lampre - Merida 40'31"
51.
Samuele CONTI
Wilier Triestina - Southeast 40'32"
52.
Jasper OCKELOEN
Parkhotel Valkenburg Continental Team 42'17"
53.
Valerio CONTI
Lampre - Merida 44'14"
54.
Norberto WILCHES RODRIGUEZ
China Continental Team of Gansu Bank 45'29"
55.
Enkhtaivan BOLOR ERDENE
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team 46'56"
56.
Michele VIOLA
Meridiana - Kamen Team 49'37"
57.
Mattia CATTANEO
Lampre - Merida 52'48"
58.
Stepan ASTAFYEV
Vino 4-Ever SKO 55'38"
59.
Pengda JIAO
China Continental Team of Gansu Bank 56'13"
60.
Alexey VOLOSHIN
Vino 4-Ever SKO 57'03"
61.
Geoffrey Kiprotich LANGAT
Kenyan Riders Downunder 57'44"
62.
Ryan CAVANAGH
State of Matter - MAAP 57'49"
63.
Georgios BOUGLAS
China Continental Team of Gansu Bank 58'10"
64.
Samir JABRAYILOV
Synergy Baku Cycling Project 59'21"
65.
Zhishan ZHANG
Qinghai Tianyoude Cycling Team 59'35"
66.
Khalil KHORSHID
RTS - Monton Racing Team 1h00'21"
67.
Nazym BAKIRCI
Torku Sekerspor 1h01'41"
68.
Mirsamad POURSEYEDI GOLAKHOUR
Tabriz Shahrdary Team 1h02'38"
69.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini 1h03'27"
70.
Hamid BEIKKHORMIZI
Pishgaman Giant Team 1h03'47"
71.
Nathan ELLIOTT
Kenyan Riders Downunder 1h04'45"
72.
Taras VOROPAYEV
Vino 4-Ever SKO 1h05'06"
73.
Jason CHRISTIE
Kenyan Riders Downunder 1h07'14"
74.
Alberto FERNANDEZ SAINZ
Qinghai Tianyoude Cycling Team 1h08'47"
75.
Derk Abel BECKERINGH
Parkhotel Valkenburg Continental Team 1h08'52"
76.
Andriy KULYK
Kolss - BDC Team 1h08'59"
77.
Juan Sebastian TAMAYO MARTINEZ
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team 1h09'23"
78.
Gang XU
Lampre - Merida 1h10'42"
79.
Bram NOLTEN
Parkhotel Valkenburg Continental Team 1h12'50"
80.
Oleksandr SURUTKOVYCH
Synergy Baku Cycling Project 1h14'38"
81.
Vahid GHAFFARI
Tabriz Shahrdary Team 1h15'45"
82.
Nick MILLER
Kenyan Riders Downunder 1h16'33"
83.
Manabu ISHIBASHI
Nippo - Vini Fantini 1h17'41"
84.
Altanzul ALTANSUKH
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team 1h18'27"
85.
Martin HARING
Dukla Banska Bystrica 1h18'43"
86.
Mirko TEDESCHI
Wilier Triestina - Southeast 1h23'15"
87.
Nicolas MARINI
Nippo - Vini Fantini 1h23'16"
88.
Seyed Moezeddin SEYED REZAEI KHORMIZI
Pishgaman Giant Team 1h23'46"
89.
Andrea VACCHER
Team Roth 1h24'06"
90.
Jakub MARECZKO
Wilier Triestina - Southeast 1h27'25"
91.
Daniel BICHLMANN
Stradalli - Bike Aid 1h28'55"
92.
Choon Huat GOH
Terengganu Cycling Team 1h33'42"
93.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Southeast 1h33'53"
94.
Conor MURTAGH
State of Matter - MAAP 1h35'04"
95.
Giuseppe FONZI
Wilier Triestina - Southeast 1h35'48"
96.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec 1h43'01"
97.
Marco BENFATTO
Androni Giocattoli - Sidermec 1h44'57"
98.
Amanuel Mengis GHEBREINDRIAS
Stradalli - Bike Aid 1h45'10"
99.
Luca PACIONI
Androni Giocattoli - Sidermec 1h47'00"
100.
Munkhtulga ERDENESUREN
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team 1h48'03"
101.
Martin MAHDAR
Dukla Banska Bystrica 1h49'22"
102.
Adam BULL
State of Matter - MAAP 1h50'09"
103.
Maralerdene BATMUNKH
Terengganu Cycling Team 1h51'24"
104.
Joschka BECK
Stradalli - Bike Aid 1h51'27"
105.
Genki YAMAMOTO
Nippo - Vini Fantini 1h51'48"
106.
Feng QIAO
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team 1h52'49"
107.
Patrick LECHNER
Stradalli - Bike Aid 2h06'38"
108.
Muhammed ATALAY
Torku Sekerspor
109.
Jinde ZHANG
Qinghai Tianyoude Cycling Team 2h13'13"
110.
Jozef PALCAK
Dukla Banska Bystrica 2h19'05"
111.
Tomas HARAG
Dukla Banska Bystrica 2h20'17"