2.HC

Tour of Qinghai Lake 2016  |  Stage 9. Tianshui - Tianshui   

1st edition

100 km, 26 July 2016

Rider Team Time
1.
Marko KUMP
Lampre - Merida 2h00'13"
2.
Nicolas MARINI
Nippo - Vini Fantini
3.
Yevgeniy GIDICH
Vino 4-Ever SKO
4.
Jakub MARECZKO
Wilier Triestina - Southeast
5.
Daniele COLLI
Nippo - Vini Fantini
6.
Andriy KULYK
Kolss - BDC Team
7.
Meron Hagos TESHOME
Stradalli - Bike Aid
8.
Alexey VOLOSHIN
Vino 4-Ever SKO
9.
Marco BENFATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
10.
Georgios BOUGLAS
China Continental Team of Gansu Bank
11.
Marco ZANOTTI
Parkhotel Valkenburg Continental Team
12.
Miguel Ángel RUBIANO CHÁVEZ
China Continental Team of Gansu Bank
13.
Nick MILLER
Kenyan Riders Downunder
14.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Team Illuminate
15.
Michele VIOLA
Meridiana - Kamen Team
16.
Mykhailo KONONENKO
Kolss - BDC Team
17.
Oleksandr SURUTKOVYCH
Synergy Baku Cycling Project
18.
Muhammed ATALAY
Torku Sekerspor
19.
Remco TE BRAKE
Parkhotel Valkenburg Continental Team
20.
Joschka BECK
Stradalli - Bike Aid
21.
Feng QIAO
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
22.
Ryan CAVANAGH
State of Matter - MAAP
23.
Vladimir Yezid LOPEZ GIL
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
24.
Nikodemus HOLLER
Stradalli - Bike Aid
25.
Griffin EASTER
Team Illuminate
26.
Alberto CECCHIN
Team Roth
27.
Jinde ZHANG
Qinghai Tianyoude Cycling Team
28.
Sven VAN LUIJK
Parkhotel Valkenburg Continental Team
29.
Jozef PALCAK
Dukla Banska Bystrica
30.
Juan Sebastian TAMAYO MARTINEZ
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
31.
Federico ZURLO
Lampre - Merida
32.
Hamid POUR HASHEMI
Tabriz Petrochemical CCN Team
33.
Francesco CHICCHI
Androni Giocattoli - Sidermec
34.
Martin MAHDAR
Dukla Banska Bystrica
35.
Munkhtulga ERDENESUREN
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
36.
Emanuel KISERLOVSKI
Meridiana - Kamen Team
37.
Tomas HARAG
Dukla Banska Bystrica
38.
Amir KOLAHDOUZ HAGH
Pishgaman Giant Team
39.
Daniel BICHLMANN
Stradalli - Bike Aid
40.
Arvin MOAZEMI GOUDARZI
Pishgaman Giant Team
41.
Nazym BAKIRCI
Torku Sekerspor
42.
Davide MUCELLI
Meridiana - Kamen Team
43.
Vitaliy BUTS
Kolss - BDC Team
44.
Mehdi SOHRABI
Tabriz Shahrdary Team
45.
Saeid SAFARZADEH
Tabriz Shahrdary Team
46.
Amanuel Mengis GHEBREINDRIAS
Stradalli - Bike Aid
47.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Southeast
48.
Alberto FERNANDEZ SAINZ
Qinghai Tianyoude Cycling Team
49.
Francisco Jarley COLORADO HERNANDEZ
RTS - Monton Racing Team
50.
Jason CHRISTIE
Kenyan Riders Downunder
51.
Jasper OCKELOEN
Parkhotel Valkenburg Continental Team
52.
Sergiy LAGKUTI
Kolss - BDC Team
53.
Oleg ZEMLYAKOV
Vino 4-Ever SKO
54.
Juan Pablo WILCHES RODRIGUEZ
China Continental Team of Gansu Bank
55.
Geoffrey Kiprotich LANGAT
Kenyan Riders Downunder
56.
Matej MUGERLI
Synergy Baku Cycling Project
57.
Samir JABRAYILOV
Synergy Baku Cycling Project
58.
Serghei ȚVETCOV
Androni Giocattoli - Sidermec
59.
Khalil KHORSHID
RTS - Monton Racing Team
60.
Ghader MIZBANI IRANAGH
Tabriz Shahrdary Team
61.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini
62.
Andriy VASYLYUK
Kolss - BDC Team
63.
Cullen EASTER
Team Illuminate
64.
Hossein ALIZADEH
RTS - Monton Racing Team
65.
Valerio CONTI
Lampre - Merida
66.
Rahim EMAMI
Pishgaman Giant Team
67.
Antonio SANTORO
Meridiana - Kamen Team
68.
Zhishan ZHANG
Qinghai Tianyoude Cycling Team
69.
Matteo RABOTTINI
Meridiana - Kamen Team
70.
Pedro Antonio HERRERA MORENO
RTS - Monton Racing Team
71.
Pengda JIAO
China Continental Team of Gansu Bank
72.
Stepan ASTAFYEV
Vino 4-Ever SKO
73.
Enkhtaivan BOLOR ERDENE
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
74.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
China Continental Team of Gansu Bank
75.
Mirsamad POURSEYEDI GOLAKHOUR
Tabriz Shahrdary Team
76.
Altanzul ALTANSUKH
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
77.
Seyed Moezeddin SEYED REZAEI KHORMIZI
Pishgaman Giant Team
78.
Flavio Alejandro DE LUNA DAVILA
Team Illuminate
79.
Reza HOSSEINI
Pishgaman Giant Team
80.
Alexandr SHUSHEMOIN
Vino 4-Ever SKO
81.
Norberto WILCHES RODRIGUEZ
China Continental Team of Gansu Bank
82.
Maralerdene BATMUNKH
Terengganu Cycling Team
83.
Wilmar Jair PEREZ MUÑOZ
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
84.
Oleksandr PREVAR
Kolss - BDC Team
85.
Samuele CONTI
Wilier Triestina - Southeast
86.
Choon Huat GOH
Terengganu Cycling Team
87.
Dadi SURYADI
Terengganu Cycling Team
88.
Victor NIÑO CORREDOR
RTS - Monton Racing Team
89.
Mattia CATTANEO
Lampre - Merida
90.
Taras VOROPAYEV
Vino 4-Ever SKO
91.
Vahid GHAFFARI
Tabriz Shahrdary Team
92.
Mauricio ORTEGA RAMIREZ
RTS - Monton Racing Team
93.
Suleiman Waithuweka KANGANGI
Kenyan Riders Downunder
94.
Hamid BEIKKHORMIZI
Pishgaman Giant Team
95.
Gang XU
Lampre - Merida 00'14"
96.
Nicola TOFFALI
Team Roth
97.
Andrea VACCHER
Team Roth
98.
Massimo GRAZIATO
Parkhotel Valkenburg Continental Team 00'17"
99.
Bram NOLTEN
Parkhotel Valkenburg Continental Team 00'26"
100.
Genki YAMAMOTO
Nippo - Vini Fantini 00'31"
101.
Luca PACIONI
Androni Giocattoli - Sidermec 00'40"
102.
Adam BULL
State of Matter - MAAP 01'00"
103.
Connor MCCUTCHEON
Team Illuminate
104.
Alberto NARDIN
Androni Giocattoli - Sidermec
105.
Derk Abel BECKERINGH
Parkhotel Valkenburg Continental Team 01'07"
106.
Martin HARING
Dukla Banska Bystrica 01'09"
107.
Manabu ISHIBASHI
Nippo - Vini Fantini
108.
Nathan ELLIOTT
Kenyan Riders Downunder
109.
Oleksandr POLIVODA
Kolss - BDC Team
110.
Giuseppe FONZI
Wilier Triestina - Southeast 01'16"
111.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec
112.
Patrick LECHNER
Stradalli - Bike Aid 02'00"
113.
Mirko TEDESCHI
Wilier Triestina - Southeast 02'01"
114.
Conor MURTAGH
State of Matter - MAAP 04'01"

Stage information

Start, finish: Stage 9. Tianshui - Tianshui

Distance: 100 km

Date: 26 July 2016