1.1

G.P. Pino Cerami 2016

50th edition

Saint Ghislain - Frameries 211 km

20 July 2016

Rider Team Time
1.
Jelle WALLAYS
Lotto - Soudal 4h41'58"
2.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Groupe Gobert 00'07"
3.
Christopher LATHAM
Team Wiggins 00'13"
4.
Wout VAN AERT
Crelan - Vastgoedservice Continental Team
5.
Tim KERKHOF
Roompot - Oranje Peloton 00'15"
6.
Antonio PARRINELLO
D'Amico - Bottecchia
7.
Gert DOCKX
Lotto - Soudal
8.
Marco TIZZA
D'Amico - Bottecchia
9.
Gianni VERMEERSCH
Marlux - Napoleon Games Cycling Team
10.
Dimitri CLAEYS
Wanty - Groupe Gobert
11.
Kevyn ISTA
Wallonie Bruxelles - Group Protect
12.
Dries DE BONDT
Veranda's Willems Cycling Team
13.
Tyler WILLIAMS
Axeon Hagens Berman
14.
Neil VAN DER PLOEG
Avanti Isowhey Sport
15.
Nathan EARLE
Drapac Professional Cycling
16.
Ludovic ROBEET
Color Code - Arden'Beef
17.
Samuel HARRISON
Team Wiggins
18.
Yves LAMPAERT
Etixx - Quick Step
19.
Tom DERNIES
Wallonie Bruxelles - Group Protect
20.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Etixx - Quick Step
21.
Frédéric BRUN
Fortuneo - Vital Concept
22.
Bert VAN LERBERGHE
Topsport Vlaanderen - Baloise
23.
Christophe MASSON
Veranclassic Ago
24.
Adam PHELAN
Drapac Professional Cycling
25.
Stijn VANDENBERGH
Etixx - Quick Step
26.
Arnaud DÉMARE
FDJ
27.
Mads PEDERSEN
Stölting Service Group
28.
Antoine WARNIER
Wallonie Bruxelles - Group Protect
29.
Brad EVANS
Drapac Professional Cycling
30.
Johan HEMROULLE
Color Code - Arden'Beef
31.
Elias VAN BREUSSEGEM
Veranda's Willems Cycling Team
32.
Brian VAN GOETHEM
Roompot - Oranje Peloton 00'23"
33.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal 00'28"
34.
Martin PALM
Color Code - Arden'Beef 00'29"
35.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Baloise 00'32"
36.
Xandro MEURISSE
Crelan - Vastgoedservice Continental Team
37.
Iltjan NIKA
D'Amico - Bottecchia 00'35"
38.
Sven REUTTER
Stölting Service Group 00'43"
39.
Olivier LE GAC
FDJ 00'44"
40.
Marc SARREAU
FDJ 01'00"
41.
William CLARKE
Drapac Professional Cycling
42.
Pim LIGTHART
Lotto - Soudal 01'13"
43.
Alex KIRSCH
Stölting Service Group 01'15"
44.
Christophe PRÉMONT
Veranda's Willems Cycling Team
45.
Remy MERTZ
Color Code - Arden'Beef
46.
Antoine LOY
Color Code - Arden'Beef 01'18"
47.
Sam CROME
Avanti Isowhey Sport 01'30"
48.
Thomas Nybo RIIS
Team Virtu Pro - Veloconcept 02'06"
49.
Daniel PATTEN
Team Wiggins
50.
Lionel TAMINIAUX
Color Code - Arden'Beef
51.
Jérémy LEVEAU
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
52.
Krists NEILANDS
Axeon Hagens Berman
53.
Guillaume DELVAUX
T.Palm - Pôle Continental Wallon
54.
Anthony GIACOPPO
Avanti Isowhey Sport
55.
Julien VAN DEN BRANDE
Veranclassic Ago
56.
Thomas KOEP
Stölting Service Group
57.
Guillaume HAAG
T.Palm - Pôle Continental Wallon
58.
Thomas SPRENGERS
Topsport Vlaanderen - Baloise
59.
Sam LENNERTZ
Veranclassic Ago
60.
Massimo VANDERAERDEN
Veranclassic Ago
61.
Rob RUIJGH
Crelan - Vastgoedservice Continental Team
62.
Franck BONNAMOUR
Fortuneo - Vital Concept
63.
Floris DE TIER
Topsport Vlaanderen - Baloise
64.
Justin JULES
Veranclassic Ago
65.
Andreas HYLDGAARD JEPPESEN
Team Virtu Pro - Veloconcept
66.
Michael CARBEL SVENDGAARD
Stölting Service Group
67.
Yannick MAYER
Veranclassic Ago
68.
Nicola GENOVESE
D'Amico - Bottecchia
69.
Fabian WEGMANN
Stölting Service Group
70.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Oranje Peloton
71.
Jason LOWNDES
Drapac Professional Cycling
72.
Peter KONING
Drapac Professional Cycling
73.
Eddie DUNBAR
Axeon Hagens Berman
74.
Dennis COENEN
Crelan - Vastgoedservice Continental Team
75.
Mickaël DELAGE
FDJ
76.
Maxime VEKEMAN
T.Palm - Pôle Continental Wallon
77.
Odd Christian EIKING
FDJ
78.
Justin OIEN
Axeon Hagens Berman
79.
Alexander KAMP
Stölting Service Group
80.
Barry MARKUS
Roompot - Oranje Peloton
81.
Jimmy TURGIS
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
82.
Enrico GASPAROTTO
Wanty - Groupe Gobert
83.
Niels DE ROOZE
Veranclassic Ago
84.
Michael O'LOUGHLIN
Team Wiggins
85.
Fabio CHINELLO
D'Amico - Bottecchia
86.
Roy JANS
Wanty - Groupe Gobert
87.
Tom BOONEN
Etixx - Quick Step
88.
Julien LOUBET
Fortuneo - Vital Concept
89.
Philip O\' DONNELL
Axeon Hagens Berman
90.
Frederique ROBERT
Crelan - Vastgoedservice Continental Team
91.
Maxime VANTOMME
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
92.
Olivier CHEVALIER
Wallonie Bruxelles - Group Protect
93.
Gerry DRUYTS
Crelan - Vastgoedservice Continental Team
94.
Ludwig DE WINTER
Wallonie Bruxelles - Group Protect
95.
Baptiste PLANCKAERT
Wallonie Bruxelles - Group Protect
96.
Yauheni HUTAROVICH
Fortuneo - Vital Concept
97.
Ivar SLIK
Roompot - Oranje Peloton
98.
Raymond KREDER
Roompot - Oranje Peloton
99.
Gianni MEERSMAN
Etixx - Quick Step
100.
Maximilien PICOUX
Color Code - Arden'Beef
101.
William BARTA
Axeon Hagens Berman
102.
Patrick LANE
Avanti Isowhey Sport
103.
Niki TERPSTRA
Etixx - Quick Step
104.
Berden DE VRIES
Roompot - Oranje Peloton
105.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Etixx - Quick Step
106.
Sean LAKE
Avanti Isowhey Sport
107.
Mads Baadsgaard RAHBEK
Team Virtu Pro - Veloconcept
108.
Mark CHRISTIAN
Team Wiggins
109.
Mark SEHESTED PEDERSEN
Team Virtu Pro - Veloconcept
110.
Jonathan DIBBEN
Team Wiggins
111.
Benoît VAUGRENARD
FDJ
112.
Steven TRONET
Fortuneo - Vital Concept
113.
Julien KAISE
Color Code - Arden'Beef
114.
Kévin LEDANOIS
Fortuneo - Vital Concept 02'28"
115.
Tom DEVRIENDT
Wanty - Groupe Gobert 02'45"
116.
Tim DE TROYER
Veranda's Willems Cycling Team
117.
Jimmy DUQUENNOY
Wallonie Bruxelles - Group Protect 03'13"
118.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal
119.
Nicolas MONCOMBLE
Roubaix Metropole Europeenne de Lille 03'19"
120.
Dieter BOUVRY
Roubaix Metropole Europeenne de Lille 03'22"
121.
Thomas SCULLY
Drapac Professional Cycling
122.
Kevin VAN MELSEN
Wanty - Groupe Gobert 03'31"
123.
Pieter VANSPEYBROUCK
Topsport Vlaanderen - Baloise 03'47"
124.
Kris BOECKMANS
Lotto - Soudal
125.
Julien ANTOMARCHI
Roubaix Metropole Europeenne de Lille 04'49"

Race information

Start, finish: Saint Ghislain - Frameries

Distance: 211 km

Date: 20 July 2016