Volta a Portugal 2016  |  Stage 3. Montalegre - Macedo de Cavaleiros   

15th edition

158.9 km, 30 July 2016

Rider Team Time
1.
William CLARKE
Drapac Professional Cycling 3h49'50"
2.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 00'02"
3.
Benjamin THOMAS
Armee de Terre 00'54"
4.
Micael Duarte ISIDORO
Louletano - Hospital de Loule
5.
Jon Ander INSAUSTI IRASTORZA
Euskadi Basque Country - Murias
6.
Carlos Andres PARRA BARRERA
Boyaca Raza de Campeones
7.
Rui Pedro Carvalho VINHAS
W52 - FC Porto
8.
Vicente GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Louletano - Hospital de Loule 04'45"
9.
Andrea PASQUALON
Team Roth
10.
Gustavo CÉSAR VELOSO
W52 - FC Porto
11.
Daniel Eduardo Moreira SILVA
Radio Popular - Boavista
12.
Luís Carlos Nunes MENDONÇA
Funvic Soul Cycles - Carrefour
13.
Jóni Silva BRANDÃO
Efapel
14.
Rinaldo NOCENTINI
Sporting - Tavira
15.
Jeffry Johan ROMERO CORREDOR
Boyaca Raza de Campeones
16.
Matvey NIKITIN
Astana City
17.
Alejandro Manuel MARQUE PORTO
L.A. Aluminios - Antarte
18.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
L.A. Aluminios - Antarte
19.
Sergey VDOVIN
Lokosphinx
20.
José Isidro Maciel GONÇALVES
Caja Rural - Seguros RGA
21.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias
22.
Brendan CANTY
Drapac Professional Cycling
23.
Jose Antonio DE SEGOVIA BOTELLA
Louletano - Hospital de Loule
24.
Adam PHELAN
Drapac Professional Cycling
25.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
W52 - FC Porto
26.
David DE LA FUENTE RASILLA
Sporting - Tavira
27.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Radio Popular - Boavista
28.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Caja Rural - Seguros RGA
29.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
W52 - FC Porto
30.
David BELDA GARCÍA
Team Roth
31.
Daniel Jose Pereira MESTRE
Efapel
32.
Davide VIGANO
Androni Giocattoli - Sidermec
33.
Stefan SCHUMACHER
Christina Jewelry Pro Cycling
34.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec
35.
João BENTA
Louletano - Hospital de Loule
36.
Galym AKHMETOV
Astana City
37.
António CARVALHO
W52 - FC Porto
38.
Alessio TALIANI
Androni Giocattoli - Sidermec
39.
Frederico Jose Oliveira FIGUEIREDO
Radio Popular - Boavista
40.
Hernâni BRÔCO
L.A. Aluminios - Antarte
41.
Nikita STALNOV
Astana City
42.
Bruno PIRES
Team Roth
43.
Roland THALMANN
Team Roth
44.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
Boyaca Raza de Campeones
45.
Henrique Madeira CASIMIRO
Efapel
46.
Eduard PRADES REVERTE
Caja Rural - Seguros RGA
47.
Válter PEREIRA
Sporting - Tavira
48.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
Boyaca Raza de Campeones
49.
Cristian CARRALERO
Louletano - Hospital de Loule
50.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Androni Giocattoli - Sidermec
51.
Hugo Matos SANCHO
L.A. Aluminios - Antarte
52.
Stéphane POULHIES
Armee de Terre
53.
Victor ETXEBERRIA CARRASCO
Radio Popular - Boavista
54.
Sergey BELYKH
Lokosphinx
55.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias
56.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
L.A. Aluminios - Antarte
57.
Robinson Eduardo CHALAPUD GÓMEZ
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
58.
Valentin BAILLIFARD
Team Roth
59.
Nicolas BALDO
Team Roth
60.
Antonio PIEDRA PEREZ
Funvic Soul Cycles - Carrefour
61.
Lachlan NORRIS
Drapac Professional Cycling
62.
Gavin MANNION
Drapac Professional Cycling
63.
Yeison Andres CHAPARRO RUEDA
Boyaca Raza de Campeones
64.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec 04'58"
65.
Samuel José Rodrigues CALDEIRA
W52 - FC Porto 05'15"
66.
Alexander VDOVIN
Lokosphinx 05'28"
67.
Ivan Dario BOTHIA CELY
Boyaca Raza de Campeones
68.
Antonio MOLINA CANET
Caja Rural - Seguros RGA 05'40"
69.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
Efapel 05'43"
70.
Nathan EARLE
Drapac Professional Cycling 06'24"
71.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel 07'08"
72.
Clément PENVEN
Armee de Terre 11'53"
73.
Domingos André Maciel GONÇALVES
Caja Rural - Seguros RGA
74.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA
75.
Josu ZABALA LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA
76.
Hugo SABIDO
Sporting - Tavira 12'43"
77.
Daniele RATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
78.
Mirko SELVAGGI
Androni Giocattoli - Sidermec
79.
Diego German MANCIPE ABRIL
Boyaca Raza de Campeones
80.
David Silva LIVRAMENTO
Sporting - Tavira
81.
Pavel KARPENKOV
Lokosphinx
82.
Nuno Alexandre FERREIRA ALMEIDA
Efapel
83.
Guillaume DE ALMEIDA
Radio Popular - Boavista
84.
David Miguel Costa RODRIGUES
Radio Popular - Boavista
85.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias
86.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Euskadi Basque Country - Murias
87.
Gotzon UDONDO SANTAMARIA
Euskadi Basque Country - Murias
88.
Jimmy RAIBAUD
Armee de Terre
89.
António BARBIO
Efapel 13'17"
90.
Vasilii NEUSTROEV
Lokosphinx 13'40"
91.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
W52 - FC Porto 17'25"
92.
Rafael Ferreira REIS
W52 - FC Porto
93.
Luis Filipe Correia AFONSO
L.A. Aluminios - Antarte
94.
Oscar GONZALEZ BREA
Sporting - Tavira
95.
Pello OLABERRIA ARRUABARRENA
Euskadi Basque Country - Murias
96.
Alvaro TRUEBA DIEGO
Efapel
97.
Nico BRÜNGGER
Team Roth
98.
Matthias KRIZEK
Team Roth
99.
Yoann BARBAS
Armee de Terre
100.
Thomas SCULLY
Drapac Professional Cycling
101.
Nurbolat KULIMBETOV
Astana City
102.
Ricardo Fernando Vale FERREIRA
Radio Popular - Boavista 17'28"
103.
César FONTE
Radio Popular - Boavista
104.
Vitalii IVSHIN
Lokosphinx 19'33"
105.
Yuriy NATAROV
Astana City
106.
Rui Emanuel Castro RODRIGUES
Louletano - Hospital de Loule
107.
William de Jesus GUZMAN ROSARIO
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
108.
Sergey LUCHSHENKO
Astana City
109.
Flavio CARDOSO SANTOS
Funvic Soul Cycles - Carrefour
110.
Israel NUNO ARGUELLES
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
111.
Jesús EZQUERRA MUELA
Sporting - Tavira
112.
Aitor GONZALEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias
113.
Fernando GRIJALBA
Inteja - MMR Dominican Cycling Team 19'37"
114.
Nuno Serafim Pacheco MEIRELES
L.A. Aluminios - Antarte 20'42"
115.
Pedro Miguel Moreira PAULINHO
L.A. Aluminios - Antarte
116.
Georg LOEF
Christina Jewelry Pro Cycling 23'23"
117.
Artem SAMOLENKOV
Lokosphinx
119.
Florian NOWAK
Christina Jewelry Pro Cycling
120.
Pablo URTASUN PÉREZ
Funvic Soul Cycles - Carrefour
121.
Timothy ROE
Drapac Professional Cycling
122.
Yannis YSSAAD
Armee de Terre
123.
Cristian Camilo CUBIDES MORALES
Boyaca Raza de Campeones
124.
Julian SCHULZE
Christina Jewelry Pro Cycling
125.
Joshua STRITZINGER
Christina Jewelry Pro Cycling
126.
Alisher ZHUMAKAN
Astana City
127.
Isaac CARBONELL RABAT
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
128.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Caja Rural - Seguros RGA
129.
Samuel MAGALHÃES
Louletano - Hospital de Loule
130.
Eloy TERUEL ROVIRA
Louletano - Hospital de Loule
131.
Mário GONZÁLEZ SALAS
Sporting - Tavira

Stage information

Start, finish: Stage 3. Montalegre - Macedo de Cavaleiros

Distance: 158.9 km

Date: 30 July 2016