Presidential Tour of Turkey - 2016

General classification

Rider Team Country Time
1. Jose Isidro MACIEL GONCALVES Caja Rural - Seguros RGA
POR
32h31'35"
2. David ARROYO DURAN Caja Rural - Seguros RGA
ESP
18"
3. Nikita STALNOV Astana City
KAZ
56"
4. Luis MAS BONET Caja Rural - Seguros RGA
ESP
02'13"
5. Adam HANSEN Lotto Soudal
AUS
04'46"
6. Gregory HENDERSON Lotto Soudal
NZL
06'46"
7. Stig BROECKX Lotto Soudal
BEL
09'22"
8. Gert DOCKX Lotto Soudal
BEL
12'46"
9. Jaime ROSON GARCIA Caja Rural - Seguros RGA
ESP
12'58"
10. Mauro FINETTO Unieuro Wilier
ITA
13'08"
11. Ricardo VILELA Caja Rural - Seguros RGA
POR
13'34"
12. Quentin PACHER Delko Marseille Provence KTM
FRA
13'57"
13. Giovanni CARBONI Unieuro Wilier
ITA
15'32"
14. Jasper OCKELOEN Parkhotel Valkenburg Continental Team
NED
16'06"
15. Karel HNÍK Verva Activejet Pro Cycling Team
CZE
16'25"
16. Jochem HOEKSTRA Parkhotel Valkenburg Continental Team
NED
19'28"
17. Pawel CIESLIK Verva Activejet Pro Cycling Team
POL
20'27"
18. Mateusz TACIAK CCC Sprandi Polkowice
POL
22'17"
19. Przemyslaw NIEMIEC Lampre - Merida
POL
23'28"
20. Sven VAN LUIJK Parkhotel Valkenburg Continental Team
NED
23'50"
21. Sylvester SZMYD CCC Sprandi Polkowice
POL
25'49"
22. Davide REBELLIN CCC Sprandi Polkowice
ITA
26'29"
23. Galym AKHMETOV Astana City
KAZ
27'02"
24. Ilia KOSHEVOY Lampre - Merida
BLR
28'41"
25. Leszek PLUCINSKI CCC Sprandi Polkowice
POL
30'53"
26. Kristijan ĐURASEK Lampre - Merida
CRO
31'26"
27. Antonio PIEDRA PEREZ Funvic Soul Cycles - Carrefour
ESP
32'02"
28. Daniele COLLI Nippo - Vini Fantini
ITA
33'01"
29. Simone PETILLI Lampre - Merida
ITA
34'02"
30. Nazym BAKIRCI Torku Sekerspor
TUR
34'19"
31. Lukas JAUN Team Roth
SUI
34'46"
32. Alberto CECCHIN Team Roth
ITA
35'30"
33. Fatih KELES Torku Sekerspor
TUR
37'04"
34. Jan HIRT CCC Sprandi Polkowice
CZE
37'32"
35. Peter SCHULTING Parkhotel Valkenburg Continental Team
NED
37'52"
36. Domingos Andre MACIEL GONCALVES Caja Rural - Seguros RGA
POR
39'25"
37. David BELDA GARCIA Team Roth
ESP
41'04"
38. Ahmet ORKEN Torku Sekerspor
TUR
41'26"
39. Viesturs LUKSEVICS Alpha Baltic - Maratoni.lv
LAT
43'22"
40. Roberto FERRARI Lampre - Merida
ITA
45'20"
41. Kris BOECKMANS Lotto Soudal
BEL
46'50"
42. Nikolay MIHAYLOV CCC Sprandi Polkowice
BUL
47'32"
43. Christophe LABORIE Delko Marseille Provence KTM
FRA
48'48"
44. Michal PODLASKI Verva Activejet Pro Cycling Team
POL
50'39"
45. Eduard Michael GROSU Nippo - Vini Fantini
ROU
51'21"
46. Marco ZANOTTI Parkhotel Valkenburg Continental Team
ITA
52'15"
47. Dominik HRINKOW Hrinkow Advarics Cycleangteam
AUT
52'28"
48. Frederik FRISON Lotto Soudal
BEL
52'31"
49. Alessandro MALAGUTI Unieuro Wilier
ITA
52'35"
50. Remy DI GREGORIO Delko Marseille Provence KTM
FRA
53'45"
51. Riccardo STACCHIOTTI Nippo - Vini Fantini
ITA
54'30"
52. Sacha MODOLO Lampre - Merida
ITA
54'34"
53. Mirko TEDESCHI Wilier Triestina - Southeast
ITA
55'21"
54. Feritcam ŞAMLI Torku Sekerspor
TUR
56'13"
55. Yuriy SHCHERBININ Astana City
KAZ
56'15"
56. Fredrik Strand GALTA Delko Marseille Provence KTM
NOR
56'17"
57. Anton KUZMIN Astana City
KAZ
56'40"
58. Liam BERTAZZO Wilier Triestina - Southeast
ITA
56'48"
59. Manuel BELLETTI Wilier Triestina - Southeast
ITA
57'26"
60. Eugert ZHUPA Wilier Triestina - Southeast
ALB
57'27"
61. Ahmet AKDILEK Torku Sekerspor
TUR
57'43"
62. Andris SMIRNOVS Alpha Baltic - Maratoni.lv
LAT
58'15"
63. Alexander MEIER Hrinkow Advarics Cycleangteam
GER
1h00'36"
64. Nicola TOFFALI Team Roth
ITA
1h01'37"
65. Branislau SAMOILAU CCC Sprandi Polkowice
BLR
1h02'49"
66. Daniel Ricardo DIAZ Delko Marseille Provence KTM
ARG
1h02'51"
67. Grzegorz STEPNIAK CCC Sprandi Polkowice
POL
1h04'27"
68. Simone RAVANELLI Unieuro Wilier
ITA
1h05'55"
69. Muhammed ATALAY Torku Sekerspor
TUR
1h06'00"
70. Pablo URTASUN PEREZ Funvic Soul Cycles - Carrefour
ESP
1h06'38"
71. Jakub MARECZKO Wilier Triestina - Southeast
ITA
1h07'02"
72. Vadim GALEYEV Astana City
KAZ
1h07'08"
73. Nicolas BALDO Team Roth
FRA
1h10'51"
74. Enrico SALVADOR Unieuro Wilier
ITA
1h11'59"
75. Raphael HAMMERSCHMID Hrinkow Advarics Cycleangteam
AUT
1h12'18"
76. Manabu ISHIBASHI Nippo - Vini Fantini
JPN
1h12'36"
77. Colin STÜSSI Team Roth
SUI
1h13'15"
78. Florian GAUGL Hrinkow Advarics Cycleangteam
AUT
1h13'56"
79. Antonio VIOLA Nippo - Vini Fantini
ITA
1h16'06"
80. Matteo DRAPERI Wilier Triestina - Southeast
ITA
1h16'48"
81. André DE SOUZA ALMEIDA Funvic Soul Cycles - Carrefour
BRA
1h21'10"
82. Maxim SATLIKOV Astana City
KAZ
1h22'01"
83. Grischa JANORSCHKE Team Roth
GER
1h24'15"
84. Giovanni PEDRETTI Unieuro Wilier
ITA
1h25'19"
85. Kazushige KUBOKI Nippo - Vini Fantini
JPN
1h28'51"
86. Marco MOLTENI Unieuro Wilier
ITA
1h31'50"
87. Andreas GRAF Hrinkow Advarics Cycleangteam
AUT
1h33'11"
88. Nurbolat KULIMBETOV Astana City
KAZ
1h36'27"
89. Francisco CHAMORRO Funvic Soul Cycles - Carrefour
ARG
1h36'34"
90. Kaspars SERGIS Alpha Baltic - Maratoni.lv
LAT
1h36'50"