Tour de Pologne - 2016

8th edition

Stage 1. Radzymin - Warszawa , 135 km    

12 July 2016

Rider Team Time
1.
Davide MARTINELLI
Etixx - Quick Step 3h01'10"
2.
Fernando GAVIRIA RENDON
Etixx - Quick Step
3.
Caleb EWAN
Orica - Bikeexchange
4.
Zdenek ŠTYBAR
Etixx - Quick Step
5.
Moreno HOFLAND
Team Lotto NL - Jumbo
6.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team
7.
Kevin REZA
FDJ
8.
Michał KWIATKOWSKI
Team Sky
9.
Tim WELLENS
Lotto - Soudal
10.
Sacha MODOLO
Lampre - Merida
11.
Lorenzo MANZIN
FDJ
12.
Tiesj BENOOT
Lotto - Soudal
13.
Nikias ARNDT
Team Giant - Alpecin
14.
Roman MAIKIN
Gazprom - Rusvelo
15.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team
16.
Niccolò BONIFAZIO
Trek - Segafredo
17.
Sergei CHERNETSKI
Team Katusha
18.
Paweł FRANCZAK
Verva Activejet Pro Cycling Team
19.
Youcef REGUIGUI
Team Dimension Data
20.
Floris GERTS
BMC Racing Team
21.
Leopold KONIG
Team Sky
22.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
23.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
24.
Nicola RUFFONI
Bardiani CSF
25.
Juraj SAGAN
Tinkoff
26.
Simon CLARKE
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
27.
Chris OPIE
One Pro Cycling
28.
Jens KEUKELEIRE
Orica - Bikeexchange
29.
Bob JUNGELS
Etixx - Quick Step
30.
Kamil ZIELIŃSKI
Domin Sport
31.
Michał GOŁAŚ
Team Sky
32.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
33.
Laurens DE PLUS
Etixx - Quick Step
34.
Heinrich HAUSSLER
IAM Cycling
35.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Team Katusha
36.
Jordi SIMON CASULLERAS
Verva Activejet Pro Cycling Team
37.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
38.
Pieter SERRY
Etixx - Quick Step
39.
Nikolas MAES
Etixx - Quick Step
40.
Koen DE KORT
Team Giant - Alpecin 09"
41.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale
42.
Bart DE CLERCQ
Lotto - Soudal
43.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
Movistar Team
44.
Jack HAIG
Orica - Bikeexchange
45.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
46.
Dion SMITH
One Pro Cycling
47.
Marek RUTKIEWICZ
Wibatech Fuji
48.
Koen BOUWMAN
Team Lotto NL - Jumbo
49.
Victor CAMPENAERTS
Team Lotto NL - Jumbo
50.
Jesper HANSEN
Tinkoff
51.
Michał PALUTA
CCC Sprandi Polkowice
52.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal
53.
Stefan DENIFL
IAM Cycling
54.
Mitchell DOCKER
Orica - Bikeexchange
55.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale
56.
Max WALSCHEID
Team Giant - Alpecin
57.
Jonathan FUMEAUX
IAM Cycling
58.
Paweł CIEŚLIK
Verva Activejet Pro Cycling Team
59.
Ben HERMANS
BMC Racing Team
60.
Simon ŠPILAK
Team Katusha
61.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo
62.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF
63.
Manuele MORI
Lampre - Merida
64.
Simon YATES
Orica - Bikeexchange
65.
Kamil GRADEK
Verva Activejet Pro Cycling Team
66.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
67.
Piotr KONWA
-
68.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Dimension Data
69.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal
70.
Loïc VLIEGEN
BMC Racing Team
71.
Aleksejs SARAMOTINS
IAM Cycling
72.
Andre Fernando S. Martins CARDOSO
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
73.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo
74.
Karol DOMAGALSKI
One Pro Cycling
75.
Davide FORMOLO
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
76.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
77.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale
78.
Nicolas ROCHE
Team Sky
79.
Toms SKUJIŅŠ
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
80.
Fumiyuki BEPPU
Trek - Segafredo
81.
Pavel BRUTT
Tinkoff
82.
Davide VILLELLA
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
83.
Jacques JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data
84.
Karel HNÍK
Verva Activejet Pro Cycling Team
85.
Peter VELITS
BMC Racing Team
86.
Eros CAPECCHI
Astana Pro Team
87.
Łukasz WIŚNIOWSKI
Etixx - Quick Step
88.
Alberto BETTIOL
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
89.
Victor DE LA PARTE
CCC Sprandi Polkowice
90.
Felix GROßSCHARTNER
CCC Sprandi Polkowice
91.
Peter KENNAUGH
Team Sky
92.
Ryder HESJEDAL
Trek - Segafredo
93.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
94.
Andrea GUARDINI
Astana Pro Team
95.
Sergey NIKOLAEV
Gazprom - Rusvelo
96.
Lawrence WARBASSE
IAM Cycling
97.
Jean Christophe PÉRAUD
Ag2r La Mondiale
98.
François BIDARD
Ag2r La Mondiale
99.
Sébastien MINARD
Ag2r La Mondiale
100.
Alexandr KOLOBNEV
Gazprom - Rusvelo
101.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo
102.
Rigoberto URÁN URÁN
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
103.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
104.
Simone PETILLI
Lampre - Merida
105.
Matej MOHORIČ
Lampre - Merida
106.
Michael WOODS
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
107.
Dmitriy KOZONTCHUK
Team Katusha
108.
Yury TROFIMOV
Tinkoff
109.
Primož ROGLIČ
Team Lotto NL - Jumbo
110.
Gatis SMUKULIS
Astana Pro Team
111.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Movistar Team
112.
Eugenio ALAFACI
Trek - Segafredo
113.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team
114.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale
115.
James ORAM
One Pro Cycling
116.
Alexey VERMEULEN
Team Lotto NL - Jumbo
117.
Rafael VALLS FERRI
Lotto - Soudal
118.
Yanto BARKER
One Pro Cycling
119.
Kenny ELISSONDE
FDJ
120.
Alex DOWSETT
Movistar Team
121.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
122.
Przemysław NIEMIEC
Lampre - Merida
123.
Sergey LAGUTIN
Team Katusha
124.
Javier MEGIAS LEAL
Team Novo Nordisk
125.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Tinkoff
126.
Stijn DEVOLDER
Trek - Segafredo
127.
Ignatas KONOVALOVAS
FDJ
128.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
129.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk
130.
Rory SUTHERLAND
Movistar Team
131.
Mateusz TACIAK
CCC Sprandi Polkowice
132.
Enrico BATTAGLIN
Team Lotto NL - Jumbo
133.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
134.
Daniele BENNATI
Tinkoff
135.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice
136.
Jarosław MARYCZ
CCC Sprandi Polkowice
137.
Łukasz BODNAR
Verva Activejet Pro Cycling Team
138.
Peter WILLIAMS
One Pro Cycling
139.
Johan LE BON
FDJ
140.
Przemyslaw KASPERKIEWICZ
Klein Constantia
141.
Gracjan SZELAG
-
142.
Artur DETKO
Domin Sport
143.
Matthew BRAMMEIER
Team Dimension Data
144.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
145.
Dariusz BATEK
Wibatech Fuji
146.
Jonas KOCH
Verva Activejet Pro Cycling Team
147.
Omar FRAILE MATARRANZ
Team Dimension Data
148.
Adrien NIYONSHUTI
Team Dimension Data
149.
Stephen CLANCY
Team Novo Nordisk
150.
Evgeni PETROV
Tinkoff
151.
Songezo JIM
Team Dimension Data
152.
Marcin BIAŁOBŁOCKI
One Pro Cycling
153.
Adam STACHOWIAK
Verva Activejet Pro Cycling Team
154.
Andrey SOLOMENNIKOV
Gazprom - Rusvelo
155.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Tinkoff
156.
Marcel AREGGER
IAM Cycling
157.
Matvey MAMYKIN
Team Katusha
158.
Johannes FRÖHLINGER
Team Giant - Alpecin
159.
Marc FOURNIER
FDJ
160.
Valerio AGNOLI
Astana Pro Team
161.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk
162.
Kristian SBARAGLI
Team Dimension Data
163.
Artem OVECHKIN
Gazprom - Rusvelo
164.
Blel KADRI
Ag2r La Mondiale
165.
Matthew Harley GOSS
One Pro Cycling
166.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
167.
Nicola BOEM
Bardiani CSF
168.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
169.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
170.
Martijn VERSCHOOR
Team Novo Nordisk
171.
Christopher WILLIAMS
Team Novo Nordisk 39"
172.
Matteo PELUCCHI
IAM Cycling 49"
173.
Paolo SIMION
Bardiani CSF 50"
174.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Alpecin 01'01"
175.
Zico WAEYTENS
Team Giant - Alpecin 01'09"
176.
Tom STAMSNIJDER
Team Giant - Alpecin
177.
Mario Jorge FARIA DA COSTA
Lampre - Merida 01'26"
178.
Bert DE BACKER
Team Giant - Alpecin
179.
Roberto FERRARI
Lampre - Merida 01'28"
180.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF
181.
Tom LEEZER
Team Lotto NL - Jumbo
182.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team 09"
183.
Dennis VAN WINDEN
Team Lotto NL - Jumbo 01'52"
184.
Louis VERVAEKE
Lotto - Soudal
185.
Luka MEZGEC
Orica - Bikeexchange
186.
Roger KLUGE
IAM Cycling 02'03"
187.
Danilo WYSS
BMC Racing Team
188.
Yoann OFFREDO
FDJ 09"
189.
Elia VIVIANI
Team Sky 02'29"
190.
Rein TAARAMÄE
Team Katusha 09"
191.
Szymon REKITA
- 02'29"
192.
Murilo Antonio FISCHER
FDJ
193.
Ivan SAVITSKY
Gazprom - Rusvelo 02'31"
194.
Anton VOROBYEV
Team Katusha
195.
Svein TUFT
Orica - Bikeexchange
196.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team 03'34"
197.
Marco COLEDAN
Trek - Segafredo 04'28"
198.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Team Sky 06'08"
199.
Sam BEWLEY
Orica - Bikeexchange 06'26"