2.1

Tour of Croatia 2016  |  Stage 1. Osijek - Varaždin   

3rd edition

230.4 km, 19 April 2016

Rider Team Time
1.
Giacomo NIZZOLO
Trek - Segafredo 5h27'47"
2.
Mark CAVENDISH
Team Dimension Data
3.
Timothy DUPONT
Veranda's Willems Cycling Team
4.
Chris OPIE
One Pro Cycling
5.
Erik BAŠKA
Tinkoff
6.
Coen VERMELTFOORT
Cyclingteam Join-s / De Rijke
7.
Nicola RUFFONI
Bardiani CSF
8.
Paweł FRANCZAK
Verva Activejet Pro Cycling Team
9.
Ioannis TAMOURIDIS
Synergy Baku Cycling Project
10.
Jure MIŠKULIN
Radenska - Ljubljana
11.
Matteo PELUCCHI
IAM Cycling
12.
Andrea GUARDINI
Astana Pro Team
13.
Josip RUMAC
Synergy Baku Cycling Project
14.
Elia FAVILLI
Meridiana - Kamen Team
15.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk
16.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
17.
Francesco CHICCHI
Androni Giocattoli - Sidermec
18.
Michele VIOLA
Meridiana - Kamen Team
19.
Robert JENKO
Radenska - Ljubljana
20.
Owain DOULL
Team Wiggins
21.
Maksym AVERIN
Synergy Baku Cycling Project
22.
Rok KOROŠEC
Radenska - Ljubljana
23.
Roman MAIKIN
Gazprom - Rusvelo
24.
Daniel TUREK
Cycling Academy Team
25.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
26.
Tilen FINKŠT
Radenska - Ljubljana
27.
Marco BENFATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
28.
Samir JABRAYILOV
Synergy Baku Cycling Project
29.
Aviv YECHEZKEL
Cycling Academy Team
30.
Jesper HANSEN
Tinkoff
31.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data
32.
Matej MUGERLI
Synergy Baku Cycling Project
33.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
34.
David PER
Adria Mobil
35.
Juraj SAGAN
Tinkoff
36.
Artur ERSHOV
Gazprom - Rusvelo
37.
Elchin ASADOV
Synergy Baku Cycling Project
38.
Jordi SIMON CASULLERAS
Verva Activejet Pro Cycling Team
39.
Domen NOVAK
Adria Mobil
40.
Emanuel KIŠERLOVSKI
Meridiana - Kamen Team
41.
Leigh HOWARD
IAM Cycling
42.
Adam STACHOWIAK
Verva Activejet Pro Cycling Team
43.
Emanuel PIASKOWY
Cycling Academy Team
44.
Wouter MOL
Cyclingteam Join-s / De Rijke
45.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team
46.
Andrew TENNANT
Team Wiggins
47.
Ivan SAVITSKY
Gazprom - Rusvelo
48.
Daniel SCHORN
Team Felbermayr - Simplon Wels
49.
Stef VAN ZUMMEREN
Veranda's Willems Cycling Team
50.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo
51.
Nikolai TRUSOV
Tinkoff
52.
Jetse BOL
Cyclingteam Join-s / De Rijke
53.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk
54.
Felix GROßSCHARTNER
CCC Sprandi Polkowice
55.
Victor DE LA PARTE
CCC Sprandi Polkowice
56.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
57.
Luca PACIONI
Androni Giocattoli - Sidermec
58.
Markus EIBEGGER
Team Felbermayr - Simplon Wels
59.
Davide MUCELLI
Meridiana - Kamen Team
60.
Sander CORDEEL
Veranda's Willems Cycling Team
61.
Antonio SANTORO
Meridiana - Kamen Team
62.
Kamil GRADEK
Verva Activejet Pro Cycling Team
63.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
64.
Jonas KOCH
Verva Activejet Pro Cycling Team
65.
Yanto BARKER
One Pro Cycling
66.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data
67.
Julian David ARREDONDO MORENO
Trek - Segafredo
68.
Robbert DE GREEF
Cyclingteam Join-s / De Rijke
69.
Daan MEIJERS
Cyclingteam Join-s / De Rijke
70.
Adrian HONKISZ
CCC Sprandi Polkowice
71.
Richard HANDLEY
One Pro Cycling
72.
Eugenio ALAFACI
Trek - Segafredo
73.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
74.
Jonathan FUMEAUX
IAM Cycling
75.
Scott DAVIES
Team Wiggins
76.
Marcin MROŻEK
CCC Sprandi Polkowice
77.
Artem OVECHKIN
Gazprom - Rusvelo
78.
James ORAM
One Pro Cycling
79.
Matija KVASINA
Synergy Baku Cycling Project
80.
Joshua HUNT
One Pro Cycling
81.
Jiří POLNICKÝ
Verva Activejet Pro Cycling Team
82.
Nicola BOEM
Bardiani CSF
83.
Pirmin LANG
IAM Cycling
84.
Łukasz BODNAR
Verva Activejet Pro Cycling Team
85.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
86.
Jay MCCARTHY
Tinkoff
87.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
88.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil
89.
Chris BUTLER
Cycling Academy Team
90.
Kirill POZDNYAKOV
Synergy Baku Cycling Project
91.
Brecht DHAENE
Veranda's Willems Cycling Team
92.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon Wels
93.
Michal KOLÁŘ
Tinkoff
94.
Riccardo ZOIDL
Trek - Segafredo
95.
Edward THEUNS
Trek - Segafredo
96.
Mark CHRISTIAN
Team Wiggins
97.
Josef ČERNÝ
CCC Sprandi Polkowice
98.
Kevin DE MESMAEKER
Team Novo Nordisk
99.
Jonas VAN GENECHTEN
IAM Cycling
100.
Bruno MALTAR
Radenska - Ljubljana
101.
Luuc BUGTER
Cyclingteam Join-s / De Rijke
102.
Jure GOLČER
Adria Mobil
103.
Alberto NARDIN
Androni Giocattoli - Sidermec
104.
Joeri CALLEEUW
Veranda's Willems Cycling Team
105.
Tiziano DALL'ANTONIA
Androni Giocattoli - Sidermec
106.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
107.
Aydar ZAKARIN
Gazprom - Rusvelo
108.
Marcel AREGGER
IAM Cycling
109.
Karol DOMAGALSKI
One Pro Cycling
110.
Martijn VERSCHOOR
Team Novo Nordisk
111.
Jan GHYSELINCK
Veranda's Willems Cycling Team
112.
Marko PAVLIČ
Cycling Academy Team
113.
Artyom ZAKHAROV
Astana Pro Team
114.
Liam HOLOHAN
Team Wiggins
115.
Arman KAMYSHEV
Astana Pro Team
116.
Daniele RATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
117.
Žiga RUČIGAJ
Radenska - Ljubljana
118.
Izidor PENKO
Radenska - Ljubljana
119.
Alessandro VANOTTI
Astana Pro Team
120.
Johannes SCHINNAGEL
Team Felbermayr - Simplon Wels
121.
Kirill SVESHNIKOV
Gazprom - Rusvelo
122.
Alexander EVTUSHENKO
Gazprom - Rusvelo
123.
Lukas ZELLER
Team Felbermayr - Simplon Wels
124.
Daniel PEARSON
Team Wiggins
125.
Uroš REPŠE
Meridiana - Kamen Team
126.
Alexey KURBATOV
Gazprom - Rusvelo
127.
Mihkel RÄIM
Cycling Academy Team
128.
Taco VAN DER HOORN
Cyclingteam Join-s / De Rijke
129.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo 00'28"
130.
George HARPER
One Pro Cycling 00'38"
131.
Dias OMIRZAKOV
Astana Pro Team
132.
Nicolas LEFRANCOIS
Team Novo Nordisk
133.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Tinkoff
134.
Joonas HENTTALA
Team Novo Nordisk
135.
James MCLAUGHLIN
Team Felbermayr - Simplon Wels
136.
Andreas WALZEL
Team Felbermayr - Simplon Wels
137.
Samuel LOWE
Team Wiggins
138.
Aidis KRUOPIS
Veranda's Willems Cycling Team
139.
Maxat AYAZBAYEV
Astana Pro Team
140.
Javier MEGIAS LEAL
Team Novo Nordisk
141.
David JABUKA
Meridiana - Kamen Team 00'59"
142.
Daniel PATTEN
Team Wiggins 01'02"
143.
Matej DRINOVEC
Adria Mobil 01'08"
144.
Stanisław ANIOŁKOWSKI
Verva Activejet Pro Cycling Team 01'10"
145.
Jay Robert THOMSON
Team Dimension Data 01'36"
146.
Nick DOUGALL
Team Dimension Data
147.
Sondre Holst ENGER
IAM Cycling 01'39"
148.
Luca STERBINI
Bardiani CSF 02'13"
149.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
150.
Daniel BIEDERMANN
Team Felbermayr - Simplon Wels
151.
Elias VAN BREUSSEGEM
Veranda's Willems Cycling Team
152.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec
153.
Davide VIGANO
Androni Giocattoli - Sidermec
154.
Marcin BIAŁOBŁOCKI
One Pro Cycling
155.
Nathan HAAS
Team Dimension Data
156.
Gregory RAST
Trek - Segafredo 02'26"
157.
Bernhard EISEL
Team Dimension Data 02'27"
158.
Guillaume BOIVIN
Cycling Academy Team
159.
Guy SAGIV
Cycling Academy Team
160.
Simon PELLAUD
IAM Cycling 03'22"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Osijek - Varaždin

Race Type: Sprint stage

Distance: 230.4 km

Date: 19 April 2016