Giro dell'Emilia - 2016

100th edition

213 km

24 September 2016

Rider Team Time
1.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica - Bikeexchange 5h27'28"
2.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale 03"
3.
Rigoberto URÁN URÁN
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
4.
Fabio ARU
Astana Pro Team
5.
Jan BAKELANTS
Ag2r La Mondiale 10"
6.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Androni Giocattoli - Sidermec
7.
Jonathan HIVERT
Fortuneo - Vital Concept 11"
8.
Diego ULISSI
Lampre - Merida 14"
9.
Davide VILLELLA
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
10.
Igor ANTON HERNANDEZ
Team Dimension Data
11.
Peio BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA
Caja Rural - Seguros RGA 17"
12.
Pierre Roger LATOUR
Ag2r La Mondiale
13.
Sébastien REICHENBACH
FDJ
14.
Xandro MEURISSE
Crelan - Vastgoedservice Continental Team
15.
Fränk SCHLECK
Trek - Segafredo 20"
16.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec 23"
17.
Rudy MOLARD
Cofidis, Solutions Credits
18.
Alessio TALIANI
Androni Giocattoli - Sidermec
19.
Michael WOODS
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
20.
Ben HERMANS
BMC Racing Team
21.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF 30"
22.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale 41"
23.
Sergio PARDILLA BELLON
Caja Rural - Seguros RGA 47"
24.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
Wilier Triestina - Southeast
25.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
BMC Racing Team
26.
Romain HARDY
Cofidis, Solutions Credits 52"
27.
Davide REBELLIN
CCC Sprandi Polkowice
28.
Mikael CHEREL
Ag2r La Mondiale 01'50"
29.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team
30.
Luis Angel MATE MARDONES
Cofidis, Solutions Credits 02'03"
31.
Eliot LIETAER
Topsport Vlaanderen - Baloise 02'04"
32.
Mauro FINETTO
Unieuro Wilier 02'08"
33.
Elie GESBERT
Fortuneo - Vital Concept 02'09"
34.
Matteo BUSATO
Wilier Triestina - Southeast 02'17"
35.
Yonder Eduardo GODOY
Wilier Triestina - Southeast 02'24"
36.
Cesare BENEDETTI
Bora - Argon 18
37.
Michele SCARPONI
Astana Pro Team 02'33"
38.
Ricardo VILELA
Caja Rural - Seguros RGA
39.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team 02'36"
40.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team 02'53"
41.
Kenny ELISSONDE
FDJ 03'10"
42.
Simone VELASCO
Bardiani CSF
43.
Diego ROSA
Astana Pro Team 03'48"
44.
Felix GROßSCHARTNER
CCC Sprandi Polkowice
45.
Jonathan LASTRA MARTINEZ
Caja Rural - Seguros RGA 04'30"
46.
Simone PETILLI
Lampre - Merida 04'48"
47.
Richard Antonio CARAPAZ MONTENEGRO
Strongman Campagnolo Wilier 04'53"
48.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF 05'05"
49.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo 05'12"
50.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team
51.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Orica - Bikeexchange 06'30"
52.
Arnold JEANNESSON
Cofidis, Solutions Credits
53.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini 06'33"
54.
Odd Christian EIKING
FDJ
55.
Edward RAVASI
Lampre - Merida
56.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
57.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
58.
Marco TECCHIO
Unieuro Wilier
59.
Thomas DEGAND
Wanty - Groupe Gobert
60.
Guillaume MARTIN
Wanty - Groupe Gobert
61.
Jan HIRT
CCC Sprandi Polkowice
62.
Gianfranco ZILIOLI
Nippo - Vini Fantini
63.
Eduardo SEPULVEDA
Fortuneo - Vital Concept 06'50"
64.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 07'00"
65.
Alberto NARDIN
Androni Giocattoli - Sidermec
66.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Baloise