Tre Valli Varesine - 2016

95th edition

Saronno - Varese 193 km

27 September 2016

Rider Team Time
1.
Sonny COLBRELLI
Bardiani CSF 4h48'18"
2.
Diego ULISSI
Lampre - Merida
3.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec
4.
Tom Jelte SLAGTER
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
5.
Giovanni VISCONTI
Movistar Team
6.
Philippe GILBERT
BMC Racing Team
7.
Jens KEUKELEIRE
Orica - Bikeexchange
8.
Gianluca BRAMBILLA
Etixx - Quick Step
9.
Fabio ARU
Astana Pro Team
10.
Kristian SBARAGLI
Team Dimension Data
11.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec
12.
Sébastien REICHENBACH
FDJ
13.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
Wilier Triestina - Southeast
14.
Kenny ELISSONDE
FDJ 03"
15.
Rigoberto URAN URAN
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 04"
16.
Davide VILLELLA
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 13"
17.
Magnus CORT NIELSEN
Orica - Bikeexchange 16"
18.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
19.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team
20.
Mauro FINETTO
Unieuro Wilier
21.
Rasmus GULDHAMMER POULSEN
Stölting Service Group
22.
Manuele MORI
Lampre - Merida
23.
Angel MADRAZO RUIZ
Caja Rural - Seguros RGA
24.
Diego ROSA
Astana Pro Team
25.
Warren BARGUIL
Team Giant - Alpecin
26.
Igor ANTON HERNANDEZ
Team Dimension Data
27.
Davide REBELLIN
CCC Sprandi Polkowice
28.
Anthony ROUX
FDJ
29.
Thomas SPRENGERS
Topsport Vlaanderen - Baloise
30.
Peio BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA
Caja Rural - Seguros RGA
31.
Sam OOMEN
Team Giant - Alpecin 19"
32.
Richard Antonio CARAPAZ MONTENEGRO
Strongman Campagnolo Wilier 22"
33.
Preben VAN HECKE
Topsport Vlaanderen - Baloise 35"
34.
Simone VELASCO
Bardiani CSF
35.
Floris DE TIER
Topsport Vlaanderen - Baloise
36.
Sergio PARDILLA BELLON
Caja Rural - Seguros RGA
37.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo
38.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF
39.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF
40.
Michael WOODS
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team
41.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice 40"
42.
Matti BRESCHEL
Cannondale - Drapac Pro Cycling Team 44"
43.
Quentin PACHER
Delko Marseille Provence KTM 01'02"
44.
Kanstantsin SIUTSOU
Team Dimension Data
45.
Remy DI GREGORIO
Delko Marseille Provence KTM 01'07"
46.
Marco TECCHIO
Unieuro Wilier
47.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team 01'25"
48.
Cristian RODRIGUEZ MARTIN
Wilier Triestina - Southeast
49.
Filippo POZZATO
Wilier Triestina - Southeast
50.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team 01'39"
51.
Michele GAZZARA
Norda - MG K Vis
52.
Vincenzo NIBALI
Astana Pro Team
53.
Tobias LUDVIGSSON
Team Giant - Alpecin
54.
Simone PONZI
CCC Sprandi Polkowice
55.
Amets TXURRUKA ANSOLA
Orica - Bikeexchange
56.
Jesper HANSEN
Tinkoff
57.
Alberto NARDIN
Androni Giocattoli - Sidermec
58.
Jack HAIG
Orica - Bikeexchange
59.
Daniele BENNATI
Tinkoff
60.
Przemyslaw NIEMIEC
Lampre - Merida
61.
Paul VOSS
Bora - Argon 18
62.
Simone PETILLI
Lampre - Merida
63.
Fausto MASNADA
Lampre - Merida
64.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini
65.
Gianfranco ZILIOLI
Nippo - Vini Fantini
66.
Fabian WEGMANN
Stölting Service Group 01'56"
67.
Pawel POLJANSKI
Tinkoff
68.
Adrian HONKISZ
CCC Sprandi Polkowice
69.
Rafael ANDRIATO
Wilier Triestina - Southeast 03'38"
70.
Manuel BELLETTI
Wilier Triestina - Southeast
71.
Romain COMBAUD
Delko Marseille Provence KTM
72.
Jérémy ROY
FDJ
73.
Ruben PLAZA MOLINA
Orica - Bikeexchange 03'39"
74.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team
75.
Kristijan ĐURASEK
Lampre - Merida
76.
Ricardo VILELA
Caja Rural - Seguros RGA 04'59"
77.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team 05'32"
78.
Manuel SENNI
BMC Racing Team
79.
Francesco Manuel BONGIORNO
Bardiani CSF
80.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
81.
Matteo FABBRO
82.
Jon IRISARRI RINCON
Caja Rural - Seguros RGA