2.1

Tour of Croatia 2016  |  Stage 2. National Park Plitvice - Split   

3rd edition

240 km, 20 April 2016

Rider Team Time
1.
Mark CAVENDISH
Team Dimension Data 5h32'56"
2.
Giacomo NIZZOLO
Trek - Segafredo
3.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data
4.
Michal KOLÁŘ
Tinkoff
5.
Andrea GUARDINI
Astana Pro Team
6.
Roman MAIKIN
Gazprom - Rusvelo
7.
Nicola RUFFONI
Bardiani CSF
8.
Ivan SAVITSKY
Gazprom - Rusvelo
9.
Timothy DUPONT
Veranda's Willems Cycling Team
10.
Karol DOMAGALSKI
One Pro Cycling
11.
Ioannis TAMOURIDIS
Synergy Baku Cycling Project
12.
Artur ERSHOV
Gazprom - Rusvelo
13.
Matteo PELUCCHI
IAM Cycling
14.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
15.
Paweł FRANCZAK
Verva Activejet Pro Cycling Team
16.
Jure MIŠKULIN
Radenska - Ljubljana
17.
Marco BENFATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
18.
Elia FAVILLI
Meridiana - Kamen Team
19.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
20.
Rok KOROŠEC
Radenska - Ljubljana
21.
Coen VERMELTFOORT
Cyclingteam Join-s / De Rijke
22.
Bruno MALTAR
Radenska - Ljubljana
23.
Jetse BOL
Cyclingteam Join-s / De Rijke
24.
Michele VIOLA
Meridiana - Kamen Team
25.
Maksym AVERIN
Synergy Baku Cycling Project
26.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
27.
Alexey KURBATOV
Gazprom - Rusvelo
28.
Daniel SCHORN
Team Felbermayr - Simplon - Wels
29.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team
30.
Sander CORDEEL
Veranda's Willems Cycling Team
31.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk
32.
David PER
Adria Mobil
33.
Stef VAN ZUMMEREN
Veranda's Willems Cycling Team
34.
Felix GROßSCHARTNER
CCC Sprandi Polkowice
35.
Jonas VAN GENECHTEN
IAM Cycling
36.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
37.
Robbert DE GREEF
Cyclingteam Join-s / De Rijke
38.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
39.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon - Wels
40.
Emanuel KIŠERLOVSKI
Meridiana - Kamen Team
41.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
42.
Emanuel PIASKOWY
Cycling Academy Team
43.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data
44.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
45.
Matija KVASINA
Synergy Baku Cycling Project
46.
Samir JABRAYILOV
Synergy Baku Cycling Project
47.
Jure GOLČER
Adria Mobil
48.
Marcel AREGGER
IAM Cycling
49.
Jordi SIMON CASULLERAS
Verva Activejet Pro Cycling Team
50.
James ORAM
One Pro Cycling
51.
Davide MUCELLI
Meridiana - Kamen Team
52.
Matej MUGERLI
Synergy Baku Cycling Project
53.
Jan GHYSELINCK
Veranda's Willems Cycling Team
54.
Jiří POLNICKÝ
Verva Activejet Pro Cycling Team
55.
Jay MCCARTHY
Tinkoff
56.
Domen NOVAK
Adria Mobil
57.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil 00'13"
58.
Nikolai TRUSOV
Tinkoff 00'24"
59.
Kamil GRADEK
Verva Activejet Pro Cycling Team
60.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo
61.
Jesper HANSEN
Tinkoff 00'51"
62.
Artem OVECHKIN
Gazprom - Rusvelo
63.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
64.
Kirill POZDNYAKOV
Synergy Baku Cycling Project
65.
Victor DE LA PARTE
CCC Sprandi Polkowice
66.
Elchin ASADOV
Synergy Baku Cycling Project
67.
Dias OMIRZAKOV
Astana Pro Team
68.
Scott DAVIES
Team Wiggins
69.
Erik BAŠKA
Tinkoff
70.
Juraj SAGAN
Tinkoff
71.
Daniel TUREK
Cycling Academy Team
72.
Julián David ARREDONDO MORENO
Trek - Segafredo
73.
Luuc BUGTER
Cyclingteam Join-s / De Rijke
74.
Riccardo ZOIDL
Trek - Segafredo
75.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo
76.
Matej DRINOVEC
Adria Mobil
77.
Mark CHRISTIAN
Team Wiggins
78.
Adam STACHOWIAK
Verva Activejet Pro Cycling Team
79.
Wouter MOL
Cyclingteam Join-s / De Rijke
80.
Adrian HONKISZ
CCC Sprandi Polkowice
81.
Jonathan FUMEAUX
IAM Cycling
82.
Markus EIBEGGER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
83.
Marcin MROŻEK
CCC Sprandi Polkowice
84.
Marko PAVLIČ
Cycling Academy Team
85.
Aydar ZAKARIN
Gazprom - Rusvelo
86.
George HARPER
One Pro Cycling
87.
Daniel PEARSON
Team Wiggins
88.
Antonio SANTORO
Meridiana - Kamen Team
89.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk
90.
Joonas HENTTALA
Team Novo Nordisk
91.
Izidor PENKO
Radenska - Ljubljana
92.
Luca PACIONI
Androni Giocattoli - Sidermec
93.
Eugenio ALAFACI
Trek - Segafredo
94.
Žiga RUČIGAJ
Radenska - Ljubljana
95.
Edward THEUNS
Trek - Segafredo
96.
Tilen FINKŠT
Radenska - Ljubljana
97.
Pirmin LANG
IAM Cycling
98.
Arman KAMYSHEV
Astana Pro Team
99.
Andrew TENNANT
Team Wiggins
100.
Guillaume BOIVIN
Cycling Academy Team 00'00"
101.
Brecht DHAENE
Veranda's Willems Cycling Team 01'51"
102.
Richard HANDLEY
One Pro Cycling 00'51"
103.
Daniel PATTEN
Team Wiggins 02'27"
104.
Artyom ZAKHAROV
Astana Pro Team
105.
Uroš REPŠE
Meridiana - Kamen Team
106.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
107.
Aidis KRUOPIS
Veranda's Willems Cycling Team 02'50"
108.
Daniel BIEDERMANN
Team Felbermayr - Simplon - Wels
109.
Francesco CHICCHI
Androni Giocattoli - Sidermec
110.
Tiziano DALL'ANTONIA
Androni Giocattoli - Sidermec
111.
Daan MEIJERS
Cyclingteam Join-s / De Rijke
112.
Taco VAN DER HOORN
Cyclingteam Join-s / De Rijke
113.
Nick DOUGALL
Team Dimension Data
114.
Bernhard EISEL
Team Dimension Data
115.
Chris OPIE
One Pro Cycling
116.
Yanto BARKER
One Pro Cycling
117.
Mihkel RÄIM
Cycling Academy Team
118.
Aviv YECHEZKEL
Cycling Academy Team
119.
Sondre Holst ENGER
IAM Cycling
120.
Alberto NARDIN
Androni Giocattoli - Sidermec 03'41"
121.
Kevin DE MESMAEKER
Team Novo Nordisk 04'13"
122.
James MCLAUGHLIN
Team Felbermayr - Simplon - Wels
123.
Liam HOLOHAN
Team Wiggins 04'31"
124.
Nathan HAAS
Team Dimension Data 04'40"
125.
Nicolas LEFRANCOIS
Team Novo Nordisk 05'33"
126.
Martijn VERSCHOOR
Team Novo Nordisk
127.
Robert JENKO
Radenska - Ljubljana
128.
David JABUKA
Meridiana - Kamen Team
129.
Josip RUMAC
Synergy Baku Cycling Project
130.
Alessandro VANOTTI
Astana Pro Team
131.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Tinkoff
132.
Andreas WALZEL
Team Felbermayr - Simplon - Wels
133.
Lukas ZELLER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
134.
Jay Robert THOMSON
Team Dimension Data
135.
Johannes SCHINNAGEL
Team Felbermayr - Simplon - Wels
136.
Gregory RAST
Trek - Segafredo
137.
Maxat AYAZBAYEV
Astana Pro Team
138.
Javier MEGIAS LEAL
Team Novo Nordisk
139.
Samuel LOWE
Team Wiggins
140.
Alexander EVTUSHENKO
Gazprom - Rusvelo
141.
Kirill SVESHNIKOV
Gazprom - Rusvelo
142.
Leigh HOWARD
IAM Cycling
143.
Simon PELLAUD
IAM Cycling
144.
Marco BANDIERA
Androni Giocattoli - Sidermec
145.
Daniele RATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
146.
Josef ČERNÝ
CCC Sprandi Polkowice
147.
Łukasz BODNAR
Verva Activejet Pro Cycling Team
148.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
149.
Stanisław ANIOŁKOWSKI
Verva Activejet Pro Cycling Team
150.
Nicola BOEM
Bardiani CSF
151.
Elias VAN BREUSSEGEM
Veranda's Willems Cycling Team
152.
Joeri CALLEEUW
Veranda's Willems Cycling Team 07'04"
153.
Luca STERBINI
Bardiani CSF 07'20"
154.
Marcin BIAŁOBŁOCKI
One Pro Cycling 09'46"
155.
Chris BUTLER
Cycling Academy Team
156.
Joshua HUNT
One Pro Cycling
157.
Jonas KOCH
Verva Activejet Pro Cycling Team 11'20"
158.
Guy SAGIV
Cycling Academy Team 12'39"

Stage information

Start, finish: Stage 2. National Park Plitvice - Split

Distance: 240 km

Date: 20 April 2016