2.1

Volta a Portugal 2016  |  Stage 7. Figueira de Castelo Rodrigo - Castelo Branco   

15th edition

182 km, 4 August 2016

Rider Team Time
1.
José Isidro Maciel GONÇALVES
Caja Rural - Seguros RGA 4h19'38"
2.
Samuel José Rodrigues CALDEIRA
W52 - FC Porto
3.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec
4.
Gustavo CÉSAR VELOSO
W52 - FC Porto
5.
Daniel Jose Pereira MESTRE
Efapel
6.
Matvey NIKITIN
Astana City
7.
Stéphane POULHIES
Armee de Terre
8.
Rinaldo NOCENTINI
Sporting - Tavira
9.
Luís Carlos Nunes MENDONÇA
Funvic Soul Cycles - Carrefour
10.
Daniel Eduardo Moreira SILVA
Radio Popular - Boavista
11.
Rui Pedro Carvalho VINHAS
W52 - FC Porto
12.
Vicente GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Louletano - Hospital de Loule
13.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Caja Rural - Seguros RGA
14.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
Boyaca Raza de Campeones
15.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
L.A. Aluminios - Antarte
16.
César FONTE
Radio Popular - Boavista
17.
Jóni Silva BRANDÃO
Efapel
18.
Galym AKHMETOV
Astana City
19.
Thomas SCULLY
Drapac Professional Cycling
20.
Frederico Jose Oliveira FIGUEIREDO
Radio Popular - Boavista
21.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
W52 - FC Porto
22.
Jesús EZQUERRA MUELA
Sporting - Tavira
23.
António CARVALHO
W52 - FC Porto
24.
Jeffry Johan ROMERO CORREDOR
Boyaca Raza de Campeones
25.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Radio Popular - Boavista
26.
Brendan CANTY
Drapac Professional Cycling
27.
Antonio MOLINA CANET
Caja Rural - Seguros RGA 00'08"
28.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
L.A. Aluminios - Antarte 00'10"
29.
Alexander VDOVIN
Lokosphinx
30.
Henrique Madeira CASIMIRO
Efapel 00'12"
31.
Rui Emanuel Castro RODRIGUES
Louletano - Hospital de Loule
32.
Alessio TALIANI
Androni Giocattoli - Sidermec
33.
João BENTA
Louletano - Hospital de Loule
34.
David BELDA GARCÍA
Team Roth
35.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias
36.
Alejandro Manuel MARQUE PORTO
L.A. Aluminios - Antarte 00'16"
37.
Georg LOEF
Christina Jewelry Pro Cycling 00'19"
38.
David Silva LIVRAMENTO
Sporting - Tavira
39.
Sergey VDOVIN
Lokosphinx
40.
Sergey LUCHSHENKO
Astana City
41.
Bruno PIRES
Team Roth
42.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Androni Giocattoli - Sidermec
43.
Matthias KRIZEK
Team Roth
44.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
W52 - FC Porto
45.
Jon Ander INSAUSTI IRASTORZA
Euskadi Basque Country - Murias
46.
Nicolas BALDO
Team Roth
47.
Nathan EARLE
Drapac Professional Cycling
48.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Euskadi Basque Country - Murias
49.
Lachlan NORRIS
Drapac Professional Cycling
50.
Benjamin THOMAS
Armee de Terre
51.
Pavel KARPENKOV
Lokosphinx
52.
Gavin MANNION
Drapac Professional Cycling
53.
Vasilii NEUSTROEV
Lokosphinx 00'36"
54.
Artem SAMOLENKOV
Lokosphinx
55.
Franco PELLIZOTTI
Androni Giocattoli - Sidermec
56.
Yeison Andres CHAPARRO RUEDA
Boyaca Raza de Campeones 00'40"
57.
Diego German MANCIPE ABRIL
Boyaca Raza de Campeones
58.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias
59.
Adam PHELAN
Drapac Professional Cycling
60.
Jimmy RAIBAUD
Armee de Terre
61.
Nikita STALNOV
Astana City
62.
Israel NUNO ARGUELLES
Inteja - MMR Dominican Cycling Team
63.
Davide VIGANO
Androni Giocattoli - Sidermec 00'52"
64.
Vitalii IVSHIN
Lokosphinx 00'56"
65.
Roland THALMANN
Team Roth
66.
Luis Filipe Correia AFONSO
L.A. Aluminios - Antarte
67.
Nurbolat KULIMBETOV
Astana City 01'23"
68.
Carlos Andres PARRA BARRERA
Boyaca Raza de Campeones 01'25"
69.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias 01'47"
70.
Stefan SCHUMACHER
Christina Jewelry Pro Cycling 01'51"
71.
Clément PENVEN
Armee de Terre
72.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel 02'04"
74.
Francisco Javier ARAMENDIA LLORENTE
Caja Rural - Seguros RGA 02'44"
75.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA
76.
Valentin BAILLIFARD
Team Roth
77.
Eloy TERUEL ROVIRA
Louletano - Hospital de Loule 02'48"
78.
Cristian CARRALERO
Louletano - Hospital de Loule
79.
Ivan Dario BOTHIA CELY
Boyaca Raza de Campeones
80.
Nuno Serafim Pacheco MEIRELES
L.A. Aluminios - Antarte
81.
Yuriy NATAROV
Astana City 04'05"
82.
Hernâni BRÔCO
L.A. Aluminios - Antarte 00'00"
83.
Eduard PRADES REVERTE
Caja Rural - Seguros RGA 04'05"
84.
Victor ETXEBERRIA CARRASCO
Radio Popular - Boavista
85.
Ricardo Fernando Vale FERREIRA
Radio Popular - Boavista
86.
Hugo SABIDO
Sporting - Tavira
87.
Micael Duarte ISIDORO
Louletano - Hospital de Loule 04'37"
88.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 05'12"
89.
Daniele RATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
90.
Antonio PIEDRA PEREZ
Funvic Soul Cycles - Carrefour
91.
Sergey BELYKH
Lokosphinx
92.
Nico BRÜNGGER
Team Roth
93.
Gotzon UDONDO SANTAMARIA
Euskadi Basque Country - Murias
94.
Flavio CARDOSO SANTOS
Funvic Soul Cycles - Carrefour
95.
William CLARKE
Drapac Professional Cycling 05'41"
96.
Pello OLABERRIA ARRUABARRENA
Euskadi Basque Country - Murias 06'29"
97.
Josu ZABALA LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA
98.
David Miguel Costa RODRIGUES
Radio Popular - Boavista 07'30"
99.
Guillaume DE ALMEIDA
Radio Popular - Boavista
100.
Cristian Camilo CUBIDES MORALES
Boyaca Raza de Campeones
101.
Timothy ROE
Drapac Professional Cycling 08'48"
102.
António BARBIO
Efapel
103.
Pedro Miguel Moreira PAULINHO
L.A. Aluminios - Antarte
104.
Robinson Eduardo CHALAPUD GÓMEZ
Inteja - MMR Dominican Cycling Team 08'51"
105.
Rafael Ferreira REIS
W52 - FC Porto 11'23"
106.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
W52 - FC Porto
107.
Válter PEREIRA
Sporting - Tavira
108.
Oscar GONZALEZ BREA
Sporting - Tavira
109.
Florian NOWAK
Christina Jewelry Pro Cycling
110.
Alisher ZHUMAKAN
Astana City
111.
Jose Antonio DE SEGOVIA BOTELLA
Louletano - Hospital de Loule
112.
Aitor GONZALEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias 11'38"
113.
Alvaro TRUEBA DIEGO
Efapel
114.
Mário GONZÁLEZ SALAS
Sporting - Tavira 11'42"
115.
Pablo URTASUN PÉREZ
Funvic Soul Cycles - Carrefour
116.
Nuno Alexandre FERREIRA ALMEIDA
Efapel
117.
Yoann BARBAS
Armee de Terre
118.
Samuel MAGALHÃES
Louletano - Hospital de Loule

Stage information

Start, finish: Stage 7. Figueira de Castelo Rodrigo - Castelo Branco

Race Type: Sprint stage

Distance: 182 km

Date: 4 August 2016