Tour de Suisse - 2017

81st edition

General classification

10 June 2017 - 18 June 2017

Rider Team Time
1.
Simon ŠPILAK
Team Katusha Alpecin 28h37'11"
2.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team 48"
3.
Steven KRUIJSWIJK
Team Lotto NL - Jumbo 01'08"
4.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale 02'37"
5.
Rui Alberto Faria da COSTA
UAE Team Emirates 03'09"
6.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Bahrain - Merida 03'51"
7.
Mathias FRANK
Ag2r La Mondiale 04'00"
8.
Marc SOLER GIMENEZ
Movistar Team 04'14"
9.
Mikel NIEVE ITURALDE
Team Sky 04'47"
10.
Peio BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA
Astana Pro Team 05'30"
11.
Victor DE LA PARTE
Movistar Team 07'03"
12.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates 07'32"
13.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe 09'02"
14.
Tao GEOGHEGAN HART
Team Sky 09'53"
15.
Merhawi KUDUS GEBREMEDHIN
Team Dimension Data 11'53"
16.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Orica - Scott 14'22"
17.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Movistar Team 15'04"
18.
Jan BAKELANTS
Ag2r La Mondiale 16'11"
19.
Ondrej CINK
Bahrain - Merida 17'28"
20.
Matvey MAMYKIN
Team Katusha Alpecin 18'30"
21.
Odd Christian EIKING
FDJ 19'10"
22.
Martijn TUSVELD
Roompot - Nederlandse Loterij 20'07"
23.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal 20'12"
24.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Bahrain - Merida 23'46"
25.
Jan HIRT
CCC Sprandi Polkowice 26'14"
26.
Michael WOODS
Cannondale Drapac Professional Cycling Team 26'23"
27.
Daan OLIVIER
Team Lotto NL - Jumbo 26'43"
28.
Mekseb DEBESAY
Team Dimension Data 29'39"
29.
Philippe GILBERT
Quick - Step Floors 33'35"
30.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team 34'39"
31.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo 34'41"
32.
Patrick BEVIN
Cannondale Drapac Professional Cycling Team 35'54"
33.
Sebastian HENAO GOMEZ
Team Sky 38'30"
34.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Cannondale Drapac Professional Cycling Team 38'49"
35.
Tejay VAN GARDEREN
BMC Racing Team 39'37"
36.
Lilian CALMEJANE
Direct Energie 39'51"
37.
Koen DE KORT
Trek - Segafredo 40'46"
38.
Nelson Felipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA
Movistar Team 42'17"
39.
Lawrence WARBASSE
Aqua Blue Sport 43'35"
40.
Perrig QUEMENEUR
Direct Energie 44'13"
41.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Team Katusha Alpecin 45'12"
42.
Arthur VICHOT
FDJ 45'39"
43.
Hugo HOULE
Ag2r La Mondiale 45'59"
44.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
UAE Team Emirates 47'49"
45.
Simone PETILLI
UAE Team Emirates 48'00"
46.
Anthony ROUX
FDJ 48'14"
47.
Tomasz MARCZYNSKI
Lotto - Soudal 49'16"
48.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team 50'43"
49.
Jay MCCARTHY
Bora - Hansgrohe 51'04"
50.
Enrico GASPAROTTO
Bahrain - Merida 51'42"
51.
Simone PONZI
CCC Sprandi Polkowice 54'16"
52.
Stefan KÜNG
BMC Racing Team 54'37"
53.
Sylvain CHAVANEL
Direct Energie 55'41"
54.
Paul MARTENS
Team Lotto NL - Jumbo 55'48"
55.
Mark CHRISTIAN
Aqua Blue Sport 56'39"
56.
Hugh CARTHY
Cannondale Drapac Professional Cycling Team 56'49"
57.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team 57'37"
58.
Matej MOHORIČ
UAE Team Emirates 57'46"
59.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij 57'58"
60.
Michael MATTHEWS
Team Sunweb 1h01'51"
61.
Philip DEIGNAN
Team Sky 1h01'53"
62.
Nikias ARNDT
Team Sunweb 1h02'08"
63.
Jan BÁRTA
Bora - Hansgrohe 1h05'15"
64.
Mike TEUNISSEN
Team Sunweb 1h05'27"
65.
Salvatore PUCCIO
Team Sky 1h06'09"
66.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team 1h06'42"
67.
Michael ALBASINI
Orica - Scott 1h06'51"
68.
John DEGENKOLB
Trek - Segafredo 1h07'35"
69.
Reto HOLLENSTEIN
Team Katusha Alpecin 1h09'04"
70.
Zdenek ŠTYBAR
Quick - Step Floors 1h10'46"
71.
Marcus BURGHARDT
Bora - Hansgrohe 1h10'48"
72.
Peter SAGAN
Bora - Hansgrohe 1h11'29"
73.
Aaron GATE
Aqua Blue Sport 1h11'58"
74.
Jacobus VENTER
Team Dimension Data 1h13'08"
75.
Martin ELMIGER
BMC Racing Team 1h13'28"
76.
Baptiste PLANCKAERT
Team Katusha Alpecin 1h15'36"
77.
Matteo TRENTIN
Quick - Step Floors 1h16'11"
78.
Tim WELLENS
Lotto - Soudal 1h16'29"
79.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Team Katusha Alpecin 1h17'56"
80.
Owain DOULL
Team Sky 1h18'29"
81.
Lars BOOM
Team Lotto NL - Jumbo
82.
Benjamin KING
Team Dimension Data 1h18'42"
83.
Rein TAARAMÄE
Team Katusha Alpecin 1h19'43"
84.
Lachlan MORTON
Team Dimension Data 1h20'02"
85.
Jack BAUER
Quick - Step Floors 1h22'34"
86.
Fabien GRELLIER
Direct Energie 1h23'21"
87.
Bert Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo 1h23'26"
88.
Yves LAMPAERT
Quick - Step Floors 1h24'37"
89.
Niccolo BONIFAZIO
Bahrain - Merida 1h25'10"
90.
Javier MORENO BAZAN
Bahrain - Merida 1h25'46"
91.
Kevin REZA
FDJ 1h25'51"
92.
Jelle WALLAYS
Lotto - Soudal
93.
Daniel PEARSON
Aqua Blue Sport 1h26'16"
94.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team 1h26'55"
95.
Sep VANMARCKE
Cannondale Drapac Professional Cycling Team 1h27'00"
96.
Sam BEWLEY
Orica - Scott 1h28'32"
97.
Rohan DENNIS
BMC Racing Team 1h28'59"
98.
Robert POWER
Orica - Scott 1h31'03"
99.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team 1h32'26"
100.
Pieter WEENING
Roompot - Nederlandse Loterij 1h32'45"
101.
Jakub KACZMAREK
CCC Sprandi Polkowice 1h33'01"
102.
Jonathan HIVERT
Direct Energie 1h33'31"
103.
Nikolas MAES
Lotto - Soudal 1h33'48"
104.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe 1h34'39"
105.
Gregory RAST
Trek - Segafredo 1h35'25"
106.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Nederlandse Loterij 1h36'18"
107.
Lars Petter NORDHAUG
Aqua Blue Sport 1h36'20"
108.
Oscar GATTO
Astana Pro Team 1h36'31"
109.
Daniel OSS
BMC Racing Team 1h39'04"
110.
Jeroen MEIJERS
Roompot - Nederlandse Loterij 1h39'07"
111.
Marco HALLER
Team Katusha Alpecin 1h40'13"
112.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice 1h40'18"
113.
Daniel HOELGAARD
FDJ 1h40'26"
114.
Sacha MODOLO
UAE Team Emirates 1h41'01"
115.
Michal KOLÁR
Bora - Hansgrohe 1h41'09"
116.
Roy CURVERS
Team Sunweb 1h41'35"
117.
Ryan ANDERSON
Direct Energie 1h42'28"
118.
Ramon SINKELDAM
Team Sunweb 1h42'48"
119.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates 1h43'07"
120.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice 1h45'37"
121.
Thomas BOUDAT
Direct Energie 1h46'29"
122.
Leszek PLUCINSKI
CCC Sprandi Polkowice 1h47'23"
123.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo 1h47'33"
124.
Nick DOUGALL
Team Dimension Data 1h47'36"
125.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale 1h50'09"
126.
Lasse Norman HANSEN
Aqua Blue Sport 1h50'18"
127.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo 1h50'45"
128.
Taylor PHINNEY
Cannondale Drapac Professional Cycling Team 1h51'54"
129.
Magnus CORT NIELSEN
Orica - Scott 1h52'27"
130.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo 1h52'37"
131.
Ryan MULLEN
Cannondale Drapac Professional Cycling Team 1h53'24"
132.
Cedric PINEAU
FDJ 1h53'26"
133.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij 1h55'44"
134.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale 1h56'17"
135.
Ivan GARCIA CORTINA
Bahrain - Merida 1h59'00"
136.
Arman KAMYSHEV
Astana Pro Team 2h04'26"
137.
Albert TIMMER
Team Sunweb 2h04'31"
138.
Taco VAN DER HOORN
Roompot - Nederlandse Loterij 2h05'53"
139.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe 2h06'16"
140.
Jonathan DIBBEN
Team Sky 2h32'38"