Giro d'Italia - 2017

General classification

Rider Team Country Time
1. Tom DUMOULIN Team Sunweb
NED
90h34'54"
2. Nairo Alexander QUINTANA ROJAS Movistar Team
COL
31"
3. Vincenzo NIBALI Bahrain - Merida
ITA
40"
4. Thibaut PINOT FDJ
FRA
01'17"
5. Ilnur ZAKARIN Team Katusha Alpecin
RUS
01'56"
6. Domenico POZZOVIVO AG2R La Mondiale
ITA
03'11"
7. Bauke MOLLEMA Trek - Segafredo
NED
03'41"
8. Bob JUNGELS Quick - Step Floors
LUX
07'04"
9. Adam YATES Orica - Scott
GBR
08'10"
10. Davide FORMOLO Cannondale Drapac Professional Cycling Team
ITA
15'17"
11. Jan POLANC UAE Team Emirates
SLO
18'06"
12. Jan HIRT CCC Sprandi Polkowice
CZE
20'49"
13. Maxime MONFORT Lotto Soudal
BEL
21'59"
14. Dario CATALDO Astana Pro Team
ITA
24'40"
15. Sébastien REICHENBACH FDJ
SUI
28'11"
16. Patrick KONRAD Bora - Hansgrohe
AUT
35'50"
17. Mikel LANDA MEANA Team Sky
ESP
37'09"
18. Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA Movistar Team
CRC
37'49"
19. Hubert DUPONT AG2R La Mondiale
FRA
38'45"
20. Tejay VAN GARDEREN BMC Racing Team
USA
57'13"
21. Franco PELLIZOTTI Bahrain - Merida
ITA
59'43"
22. Pierre ROLLAND Cannondale Drapac Professional Cycling Team
FRA
1h12'55"
23. Stef CLEMENT Team Lotto NL - Jumbo
NED
1h14'00"
24. Laurens DE PLUS Quick - Step Floors
BEL
1h20'00"
25. Winner ANACONA GOMEZ Movistar Team
COL
1h26'41"
26. Simone PETILLI UAE Team Emirates
ITA
1h29'34"
27. Rui Alberto FARIA DA COSTA UAE Team Emirates
POR
1h33'17"
28. Gorka IZAGIRRE INSAUSTI Movistar Team
ESP
1h34'21"
29. Ben GASTAUER AG2R La Mondiale
LUX
1h35'49"
30. Ruben PLAZA MOLINA Orica - Scott
ESP
1h36'26"
31. Robert KIŠERLOVSKI Team Katusha Alpecin
CRO
1h36'28"
32. Jesper HANSEN Astana Pro Team
DEN
1h36'32"
33. Sebastian HENAO GOMEZ Team Sky
COL
1h44'04"
34. Laurens TEN DAM Team Sunweb
NED
1h47'24"
35. Kanstantsin SIUTSOU Bahrain - Merida
BLR
1h52'02"
36. Jacques JANSE VAN RENSBURG Team Dimension Data
RSA
1h58'49"
37. Philip DEIGNAN Team Sky
IRL
2h00'45"
38. Michael WOODS Cannondale Drapac Professional Cycling Team
CAN
2h02'20"
39. François BIDARD AG2R La Mondiale
FRA
2h09'03"
40. Alexander FOLIFOROV Gazprom - Rusvelo
RUS
2h09'30"
41. Gregor MÜHLBERGER Bora - Hansgrohe
AUT
2h12'34"
42. Julien BERNARD Trek - Segafredo
FRA
2h14'18"
43. Luis León SANCHEZ GIL Astana Pro Team
ESP
2h16'12"
44. Rudy MOLARD FDJ
FRA
2h17'12"
45. Michal SCHLEGEL CCC Sprandi Polkowice
CZE
2h18'19"
46. Peter STETINA Trek - Segafredo
USA
2h19'20"
47. Tomasz MARCZYNSKI Lotto Soudal
POL
2h20'09"
48. Jose Joao PIMENTA COSTA MENDES Bora - Hansgrohe
POR
2h23'54"
49. Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ Trek - Segafredo
ESP
2h24'32"
50. Jose Joaquin ROJAS GIL Movistar Team
ESP
2h25'08"
51. Matteo MONTAGUTI AG2R La Mondiale
ITA
2h25'28"
52. Cristian RODRIGUEZ MARTIN Wilier Triestina - Selle Italia
ESP
2h27'56"
53. Steve MORABITO FDJ
SUI
2h28'42"
54. Simon GESCHKE Team Sunweb
GER
2h30'05"
55. Diego ROSA Team Sky
ITA
2h33'01"
56. Victor DE LA PARTE Movistar Team
ESP
2h33'47"
57. Carlos VERONA QUINTANILLA Orica - Scott
ESP
2h34'13"
58. Eros CAPECCHI Quick - Step Floors
ITA
2h35'30"
59. Natnael BERHANE Team Dimension Data
ERI
2h36'41"
60. Jose Isidro MACIEL GONCALVES Team Katusha Alpecin
POR
2h38'06"
61. Jose HERRADA LOPEZ Movistar Team
ESP
2h41'01"
62. Igor ANTON HERNANDEZ Team Dimension Data
ESP
2h50'11"
63. Andrey ZEITS Astana Pro Team
KAZ
2h56'15"
64. Enrico BATTAGLIN Team Lotto NL - Jumbo
ITA
2h56'17"
65. Omar FRAILE MATARRANZ Team Dimension Data
ESP
3h00'21"
66. Peio BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Astana Pro Team
ESP
3h01'22"
67. Silvan DILLIER BMC Racing Team
SUI
3h02'38"
68. Valerio CONTI UAE Team Emirates
ITA
3h05'10"
69. Joseph Lloyd DOMBROWSKI Cannondale Drapac Professional Cycling Team
USA
3h07'39"
70. Joey ROSSKOPF BMC Racing Team
USA
3h07'54"
71. Georg PREIDLER Team Sunweb
AUT
3h09'18"
72. Davide VILLELLA Cannondale Drapac Professional Cycling Team
ITA
3h10'39"
73. Jérémy ROY FDJ
FRA
3h12'11"
74. Manuele BOARO Bahrain - Merida
ITA
3h13'22"
75. Dylan TEUNS BMC Racing Team
BEL
3h15'44"
76. Enrico GASPAROTTO Bahrain - Merida
ITA
3h16'27"
77. Tom Jelte SLAGTER Cannondale Drapac Professional Cycling Team
NED
3h17'51"
78. Felix GROßSCHARTNER CCC Sprandi Polkowice
AUT
3h19'04"
79. Manuel SENNI BMC Racing Team
ITA
3h23'35"
80. Edward RAVASI UAE Team Emirates
ITA
3h26'47"
81. Clement CHEVRIER AG2R La Mondiale
FRA
3h27'08"
82. Chad HAGA Team Sunweb
USA
3h28'41"
83. Paolo TIRALONGO Astana Pro Team
ITA
3h28'53"
84. Matteo BUSATO Wilier Triestina - Selle Italia
ITA
3h28'55"
85. Tobias LUDVIGSSON FDJ
SWE
3h30'09"
86. Salvatore PUCCIO Team Sky
ITA
3h30'11"
87. Matvey MAMYKIN Team Katusha Alpecin
RUS
3h33'28"
88. Lukasz OWSIAN CCC Sprandi Polkowice
POL
3h37'32"
89. Dries DEVENYNS Quick - Step Floors
BEL
3h37'43"
90. Quentin JAUREGUI AG2R La Mondiale
FRA
3h41'19"
91. Jurgen VAN DEN BROECK Team Lotto NL - Jumbo
BEL
3h44'13"
92. Hugh CARTHY Cannondale Drapac Professional Cycling Team
GBR
3h46'09"
93. Adam HANSEN Lotto Soudal
AUS
3h46'52"
94. Francisco Jose VENTOSO ALBERDI BMC Racing Team
ESP
3h46'55"
95. Giulio CICCONE Bardiani CSF
ITA
3h49'24"
96. Sergey FIRSANOV Gazprom - Rusvelo
RUS
3h52'44"
97. Matthieu LADAGNOUS FDJ
FRA
3h54'19"
98. Jasper STUYVEN Trek - Segafredo
BEL
3h54'52"
99. Julen AMEZQUETA MORENO Wilier Triestina - Selle Italia
ESP
3h56'48"
100. Luka PIBERNIK Bahrain - Merida
SLO
3h58'19"
101. Kristian SBARAGLI Team Dimension Data
ITA
4h02'55"
102. Vasil KIRYIENKA Team Sky
BLR
4h05'01"
103. Benoit VAUGRENARD FDJ
FRA
4h10'25"
104. Filippo POZZATO Wilier Triestina - Selle Italia
ITA
4h10'33"
105. Pieter SERRY Quick - Step Floors
BEL
4h11'00"
106. Jan TRATNIK CCC Sprandi Polkowice
SLO
4h11'13"
107. Luka MEZGEC Orica - Scott
SLO
4h11'59"
108. Rory SUTHERLAND Movistar Team
AUS
4h12'42"
109. Christopher JUUL JENSEN Orica - Scott
DEN
4h13'51"
110. Valerio AGNOLI Bahrain - Merida
ITA
4h13'59"
111. Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT Team Dimension Data
ERI
4h14'04"
112. Branislau SAMOILAU CCC Sprandi Polkowice
BLR
4h15'18"
113. Marco MARCATO UAE Team Emirates
ITA
4h15'19"
114. Lukas PÖSTLBERGER Bora - Hansgrohe
AUT
4h17'05"
115. Cesare BENEDETTI Bora - Hansgrohe
ITA
4h17'22"
116. Martijn KEIZER Team Lotto NL - Jumbo
NED
4h18'36"
117. Jos VAN EMDEN Team Lotto NL - Jumbo
NED
4h18'47"
118. Lars Ytting BAK Lotto Soudal
DEN
4h20'06"
119. Ivan ROVNY Gazprom - Rusvelo
RUS
4h20'36"
120. Sindre SKJOESTAD LUNKE Team Sunweb
NOR
4h22'58"
121. Alexey TSATEVITCH Gazprom - Rusvelo
RUS
4h23'31"
122. Michael HEPBURN Orica - Scott
AUS
4h23'34"
123. Evgeny SHALUNOV Gazprom - Rusvelo
RUS
4h23'42"
124. Enrico BARBIN Bardiani CSF
ITA
4h25'05"
125. Maxim BELKOV Team Katusha Alpecin
RUS
4h26'36"
126. Simone PONZI CCC Sprandi Polkowice
ITA
4h26'46"
127. Jan BÁRTA Bora - Hansgrohe
CZE
4h27'24"
128. Kristijan KOREN Cannondale Drapac Professional Cycling Team
SLO
4h29'57"
129. Fernando GAVIRIA RENDON Quick - Step Floors
COL
4h30'27"
130. Twan CASTELIJNS Team Lotto NL - Jumbo
NED
4h30'36"
131. Julien BERARD AG2R La Mondiale
FRA
4h31'11"
132. Vyacheslav KUZNETSOV Team Katusha Alpecin
RUS
4h31'58"
133. Manuel QUINZIATO BMC Racing Team
ITA
4h32'10"
134. Pavel BRUTT Gazprom - Rusvelo
RUS
4h33'02"
135. Matej MOHORIC UAE Team Emirates
SLO
4h34'06"
136. Alex HOWES Cannondale Drapac Professional Cycling Team
USA
4h36'21"
137. Maciej PATERSKI CCC Sprandi Polkowice
POL
4h36'56"
138. Mads PEDERSEN Trek - Segafredo
DEN
4h37'52"
139. Moreno HOFLAND Lotto Soudal
NED
4h39'29"
140. Eugert ZHUPA Wilier Triestina - Selle Italia
ALB
4h40'05"
141. Michal GOLAS Team Sky
POL
4h40'34"
142. Svein TUFT Orica - Scott
CAN
4h44'25"
143. Mirco MAESTRI Bardiani CSF
ITA
4h44'35"
144. Iljo KEISSE Quick - Step Floors
BEL
4h51'25"
145. Dmitriy KOZONTCHUK Gazprom - Rusvelo
RUS
4h57'48"
146. Eugenio ALAFACI Trek - Segafredo
ITA
4h58'43"
147. Alberto LOSADA ALGUACIL Team Katusha Alpecin
ESP
5h02'25"
148. Ariel Maximiliano RICHEZE Quick - Step Floors
ARG
5h03'27"
149. Johann VAN ZYL Team Dimension Data
RSA
5h04'06"
150. Roberto FERRARI UAE Team Emirates
ITA
5h04'10"
151. Lorenzo ROTA Bardiani CSF
ITA
5h04'57"
152. Nicola BOEM Bardiani CSF
ITA
5h05'32"
153. Davide MARTINELLI Quick - Step Floors
ITA
5h06'02"
154. Tom STAMSNIJDER Team Sunweb
NED
5h06'10"
155. Ilia KOSHEVOY Wilier Triestina - Selle Italia
BLR
5h11'02"
156. Simone ANDREETTA Bardiani CSF
ITA
5h14'16"
157. Sergey LAGUTIN Gazprom - Rusvelo
UZB
5h14'55"
158. Sam BENNETT Bora - Hansgrohe
IRL
5h18'56"
159. Marcin BIALOBLOCKI CCC Sprandi Polkowice
POL
5h26'00"
160. Zhandos BIZHIGITOV Astana Pro Team
KAZ
5h26'28"
161. Giuseppe FONZI Wilier Triestina - Selle Italia
ITA
5h48'40"