Record Bank E3 Harelbeke - 2017

60th edition

Harelbeke - Harelbeke 206.1 km

24 March 2017

Rider Team Time
1.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team 4h48'17"
2.
Philippe GILBERT
Quick - Step Floors
3.
Oliver NAESEN
AG2R La Mondiale
4.
Luke DURBRIDGE
Orica - Scott 40"
5.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe 41"
6.
Michael VALGREN ANDERSEN
Astana Pro Team 52"
7.
Sonny COLBRELLI
Bahrain - Merida
8.
Tom BOONEN
Quick - Step Floors
9.
Dylan VAN BAARLE
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
10.
Alberto BETTIOL
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
11.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo
12.
Jens KEUKELEIRE
Orica - Scott
13.
John DEGENKOLB
Trek - Segafredo
14.
Tiesj BENOOT
Lotto Soudal
15.
Luke ROWE
Team Sky
16.
Sebastian LANGEVELD
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
17.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team
18.
Ignatas KONOVALOVAS
FDJ
19.
Niki TERPSTRA
Quick - Step Floors
20.
Daniel OSS
BMC Racing Team
21.
Tony MARTIN
Team Katusha Alpecin
22.
Matteo TRENTIN
Quick - Step Floors 57"
23.
Sep VANMARCKE
Cannondale Drapac Professional Cycling Team 01'53"
24.
Magnus CORT NIELSEN
Orica - Scott 02'12"
25.
Borut BOZIC
Bahrain - Merida
26.
Sacha MODOLO
UAE Team Emirates
27.
Alexander KRISTOFF
Team Katusha Alpecin
28.
Ramon SINKELDAM
Team Sunweb
29.
Olivier LE GAC
FDJ
30.
Scott THWAITES
Team Dimension Data
31.
Jasper DE BUYST
Lotto Soudal
32.
Iljo KEISSE
Quick - Step Floors
33.
Luka PIBERNIK
Bahrain - Merida
34.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert
35.
Koen DE KORT
Trek - Segafredo
36.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Wanty - Groupe Gobert
37.
Mathew HAYMAN
Orica - Scott
38.
Taco VAN DER HOORN
Roompot - Nederlandse Loterij
39.
Carlos BARBERO CUESTA
Movistar Team
40.
Loïc VLIEGEN
BMC Racing Team
41.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
42.
Bryan COQUARD
Direct Energie
43.
Gijs VAN HOECKE
Team Lotto NL - Jumbo
44.
Stijn DEVOLDER
Veranda's Willems - Crelan
45.
Bram TANKINK
Team Lotto NL - Jumbo
46.
Jos VAN EMDEN
Team Lotto NL - Jumbo
47.
Jempy DRUCKER
BMC Racing Team
48.
Jelle WALLAYS
Lotto Soudal
49.
Huub DUYN
Veranda's Willems - Crelan
50.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
51.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team
52.
Kevyn ISTA
WB Veranclassic Aquality Protect
53.
Zdenek ŠTYBAR
Quick - Step Floors 02'16"
54.
Lukasz WISNIOWSKI
Team Sky
55.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team
56.
Ian STANNARD
Team Sky
57.
Ivan GARCIA CORTINA
Bahrain - Merida
58.
Christopher JUUL JENSEN
Orica - Scott
59.
Thomas SCULLY
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
60.
Antoine DUCHESNE
Direct Energie
61.
Sylvain CHAVANEL
Direct Energie
62.
Gianni MOSCON
Team Sky 02'20"
63.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates
64.
Marco MARCATO
UAE Team Emirates 02'29"
65.
Tyler FARRAR
Team Dimension Data 02'43"
66.
Hugo HOULE
AG2R La Mondiale 06'15"
67.
Alexey TSATEVITCH
Gazprom - Rusvelo
68.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
69.
Reto HOLLENSTEIN
Team Katusha Alpecin
70.
Nils POLITT
Team Katusha Alpecin
71.
Stijn VANDENBERGH
AG2R La Mondiale
72.
Michael MORKOV
Team Katusha Alpecin
73.
Martin ELMIGER
BMC Racing Team
74.
Eliot LIETAER
Sport Vlaanderen - Baloise
75.
Søren Kragh ANDERSEN
Team Sunweb
76.
Tom VAN ASBROECK
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
77.
Mickael DELAGE
FDJ
78.
Alexis GOUGEARD
AG2R La Mondiale
79.
Kristijan KOREN
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
80.
Marcus BURGHARDT
Bora - Hansgrohe
81.
Bert DE BACKER
Team Sunweb 08'36"
82.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij
83.
Twan CASTELIJNS
Team Lotto NL - Jumbo
84.
Floris GERTS
BMC Racing Team
85.
Matthieu LADAGNOUS
FDJ
86.
Jorge ARCAS PENA
Movistar Team
87.
Kenneth VAN ROOY
Sport Vlaanderen - Baloise
88.
Moreno HOFLAND
Lotto Soudal
89.
Romain CARDIS
Direct Energie
90.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo
91.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Nederlandse Loterij
92.
Julien VERMOTE
Quick - Step Floors
93.
Julien DUVAL
AG2R La Mondiale
94.
Nuno Miguel ALVES MATOS BICO
Movistar Team
95.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
96.
Lars BOOM
Team Lotto NL - Jumbo
97.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates
98.
Kris BOECKMANS
Lotto Soudal 08'39"
99.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Dimension Data 10'45"
100.
Sven Erik BYSTRØM
Team Katusha Alpecin
101.
Erik BASKA
Bora - Hansgrohe
102.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe
103.
Sander CORDEEL
Veranda's Willems - Crelan
104.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
105.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
106.
Julien MORICE
Direct Energie
107.
Nans PETERS
AG2R La Mondiale
108.
Peter SAGAN
Bora - Hansgrohe
109.
Alexandre PICHOT
Direct Energie
110.
Remy MERTZ
Lotto Soudal
111.
Pavel BRUTT
Gazprom - Rusvelo
112.
Aime DE GENDT
Sport Vlaanderen - Baloise