2.1

Herald Sun Tour 2017  |  General Classification    

8th edition

General Classification

1 February 2017 - 5 February 2017

Rider Team Time
1.
Damien HOWSON
Orica - Scott 15h25'13"
2.
Jai HINDLEY
Mitchelton Scott 00'38"
3.
Kenny ELISSONDE
Team Sky 00'53"
4.
Cameron MEYER
Mitchelton Scott 01'08"
5.
Michael STORER
Mitchelton Scott 01'10"
6.
Christopher FROOME
Team Sky 01'12"
7.
Lucas HAMILTON
Mitchelton Scott 01'13"
8.
Nathan EARLE
Team Ukyo 01'15"
9.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica - Scott
10.
Timothy ROE
IsoWhey Sports SwissWellness 01'17"
11.
Ian BIBBY
JLT Condor 01'21"
12.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 01'28"
13.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Sky 01'39"
14.
Cameron BAYLY
IsoWhey Sports SwissWellness 01'45"
15.
Jesse FEATONBY
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team 01'56"
16.
Benjamin DYBALL
St. George Continental Cycling Team 02'30"
17.
Jonathan CLARKE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 02'44"
18.
Alistair DONOHOE
Attaque Team Gusto 03'08"
19.
Dylan SUNDERLAND
NSW Institute of Sport 03'43"
20.
Jason CHRISTIE
Team Sapura Cycling 04'33"
21.
Pavel BRUTT
Gazprom - Rusvelo 04'44"
22.
Lachlan NORRIS
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 05'16"
23.
Martijn TUSVELD
Roompot - Nederlandse Loterij 06'17"
24.
Robbie HUCKER
IsoWhey Sports SwissWellness 06'50"
25.
Daniel FITTER
NSW Institute of Sport 06'55"
26.
Tanner PUTT
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 08'17"
27.
Cyrus MONK
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team 10'12"
28.
James ORAM
One Pro Cycling 11'31"
29.
Simon GERRANS
Orica - Scott 12'00"
30.
Jesse EWART
7 Eleven Roadbike Philippines 12'34"
31.
Luke ROWE
Team Sky 13'59"
32.
Lawrence WARBASSE
Aqua Blue Sport 14'56"
33.
Taco VAN DER HOORN
Roompot - Nederlandse Loterij 16'33"
34.
Steven LAMPIER
JLT Condor 17'17"
35.
Samuel JENNER
Mitchelton Scott 17'22"
36.
Sam DOBBS
17'24"
37.
Mario VOGT
Attaque Team Gusto 17'48"
38.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Nederlandse Loterij 17'50"
39.
Conor DUNNE
Aqua Blue Sport 19'53"
40.
Travis MCCABE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 20'46"
41.
Alistair SLATER
JLT Condor 21'01"
42.
Timothy GUY
Attaque Team Gusto 21'04"
43.
Michael HEPBURN
Orica - Scott 21'41"
44.
Nicholas KATSONIS
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team 22'16"
45.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij 22'51"
46.
Sergey NIKOLAEV
Gazprom - Rusvelo 23'19"
47.
Alexandr SHUSHEMOIN
Attaque Team Gusto 23'20"
48.
Artur ERSHOV
Gazprom - Rusvelo 23'26"
49.
James GULLEN
JLT Condor 23'49"
50.
Ivan SAVITSKY
Gazprom - Rusvelo 23'58"
51.
Tim ARIESEN
Roompot - Nederlandse Loterij 24'46"
52.
Marcelo FELIPE
7 Eleven Roadbike Philippines 25'18"
53.
Aaron GATE
Aqua Blue Sport 25'27"
54.
Drew MOREY
Terengganu Cycling Team 25'38"
55.
Gregory HENDERSON
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 26'54"
56.
Mitchell DOCKER
Orica - Scott 27'11"
57.
Alexey TSATEVITCH
Gazprom - Rusvelo 27'15"
58.
Brad EVANS
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team 27'18"
59.
Michel KREDER
Aqua Blue Sport 27'38"
60.
Jacob KAUFFMANN
NSW Institute of Sport 29'23"
61.
Benjamin HILL
Attaque Team Gusto 30'37"
62.
Calvin WATSON
Aqua Blue Sport 30'45"
63.
Ian STANNARD
Team Sky 31'07"
64.
Brodie TALBOT
St. George Continental Cycling Team 31'47"
65.
Oliver KENT SPARK
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team 32'24"
66.
Joseph COOPER
IsoWhey Sports SwissWellness 32'41"
67.
Jeroen MEIJERS
Roompot - Nederlandse Loterij 32'58"
68.
Rustom Cabanilla LIM
7 Eleven Roadbike Philippines 33'30"
69.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo 34'01"
70.
Edgar NOHALES NIETO
7 Eleven Roadbike Philippines 34'12"
71.
Alex FRAME
JLT Condor 34'30"
72.
Mathew ROSS
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team 34'34"
73.
James FOUCHE
36'26"
74.
Peter KONING
Aqua Blue Sport 36'44"
75.
Guy KALMA
Attaque Team Gusto 37'27"
76.
Brenton JONES
JLT Condor 37'42"
77.
Mark GALEDO
7 Eleven Roadbike Philippines 38'05"
78.
Angus LYONS
38'48"
79.
Taylor GUNMAN
Madison - Genesis 39'47"
80.
Ayden TOOVEY
NSW Institute of Sport 39'49"
81.
Jesse KERRISON
IsoWhey Sports SwissWellness 41'29"
82.
Robert POWER
Orica - Scott 42'52"
83.
Josh BERRY
7 Eleven Roadbike Philippines 43'06"
84.
Leigh HOWARD
Aqua Blue Sport 44'37"
85.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy 46'24"
86.
Mathew ZENOVICH
St. George Continental Cycling Team 48'18"
87.
Kaden GROVES
St. George Continental Cycling Team 48'21"
88.
Josh TAYLOR
NSW Institute of Sport 48'31"
89.
Sam BEWLEY
Orica - Scott 50'24"
90.
Adrian HEGYVARY
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 53'02"
91.
Martz ALDER
Attaque Team Gusto 54'22"
92.
Darcy ELLERM NORTON
St. George Continental Cycling Team 56'47"
93.
Alex WOHLER
NSW Institute of Sport 1h00'39"
94.
Jay DUTTON
St. George Continental Cycling Team 1h03'27"
95.
Thomas HUBBARD
St. George Continental Cycling Team 1h05'03"
96.
Kirill SVESHNIKOV
Gazprom - Rusvelo 1h05'57"