Abu Dhabi Tour 2017  |  Stage 1. Baynounah Educational Complex - Madinat Zayed   

3rd edition

189 km, 23 February 2017

Rider Team Time
1.
Mark CAVENDISH
Team Dimension Data 4h37'06"
2.
André GREIPEL
Lotto - Soudal
3.
Niccolò BONIFAZIO
Bahrain - Merida
4.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates
5.
Elia VIVIANI
Team Sky
6.
Roger KLUGE
Orica - Scott
7.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
8.
Matteo PELUCCHI
Bora - Hansgrohe
9.
Nicola RUFFONI
Bardiani CSF
10.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini
11.
Enrico BATTAGLIN
Team Lotto NL - Jumbo
12.
Iuri FILOSI
Nippo - Vini Fantini
13.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe
14.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data
15.
Rick ZABEL
Team Katusha Alpecin
16.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini
17.
Rui Alberto Faria da COSTA
UAE Team Emirates
18.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data
19.
Ben SWIFT
UAE Team Emirates
20.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team
21.
Martijn VERSCHOOR
Team Novo Nordisk
22.
Davide MARTINELLI
Quick - Step Floors
23.
Sean DE BIE
Lotto - Soudal
24.
Fabio ARU
Astana Pro Team
25.
Vincenzo NIBALI
Bahrain - Merida
26.
Tom DUMOULIN
Team Sunweb
27.
Andrea GUARDINI
UAE Team Emirates
28.
Rafał MAJKA
Bora - Hansgrohe
29.
Kenny ELISSONDE
Team Sky
30.
Robert GESINK
Team Lotto NL - Jumbo
31.
George BENNETT
Team Lotto NL - Jumbo
32.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha Alpecin
33.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo
34.
Robert KIŠERLOVSKI
Team Katusha Alpecin
35.
Roman KREUZIGER
Orica - Scott
36.
Nicolas ROCHE
BMC Racing Team
37.
Tejay VAN GARDEREN
BMC Racing Team
38.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
39.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team
40.
Quentin VALOGNES
Team Novo Nordisk
41.
Mathias FRANK
Ag2r La Mondiale
42.
Steven KRUIJSWIJK
Team Lotto NL - Jumbo
43.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Team Katusha Alpecin
44.
Paweł POLJAŃSKI
Bora - Hansgrohe
45.
Louis VERVAEKE
Lotto - Soudal
46.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates
47.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo
48.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk
49.
Gianluca BRAMBILLA
Quick - Step Floors
50.
Janez BRAJKOVIČ
Bahrain - Merida
51.
Louis MEINTJES
UAE Team Emirates
52.
Kanstantsin SIUTSOU
Bahrain - Merida
53.
Lars Ytting BAK
Lotto - Soudal
54.
Emanuel BUCHMANN
Bora - Hansgrohe
55.
Pavel BRUTT
Gazprom - Rusvelo
56.
Bauke MOLLEMA
Trek - Segafredo
57.
Rafael VALLS FERRI
Lotto - Soudal
58.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team
59.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Bahrain - Merida
60.
Luca WACKERMANN
Bardiani CSF
61.
Ivan SAVITSKY
Gazprom - Rusvelo
62.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
BMC Racing Team
63.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale
64.
Joonas HENTTALA
Team Novo Nordisk
65.
Fabio CALABRIA
Team Novo Nordisk
66.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team
67.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo
68.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
69.
Julian David ARREDONDO MORENO
Nippo - Vini Fantini
70.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha Alpecin
71.
Fumiyuki BEPPU
Trek - Segafredo
72.
Paul MARTENS
Team Lotto NL - Jumbo
73.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
74.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
75.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Movistar Team
76.
Daniele BENNATI
Movistar Team
77.
Chris HAMILTON
Team Sunweb
78.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal
79.
Loïc VLIEGEN
BMC Racing Team
80.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team
81.
Manuele BOARO
Bahrain - Merida
82.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
83.
Lennard KÄMNA
Team Sunweb
84.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk
85.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe
86.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo
87.
Michael GOGL
Trek - Segafredo
88.
Alberto CONTADOR VELASCO
Trek - Segafredo
89.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
90.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Orica - Scott
91.
Sindre Skjøstad LUNKE
Team Sunweb
92.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF
93.
Sergei CHERNETSKI
Astana Pro Team
94.
Manuel SENNI
BMC Racing Team
95.
Dylan TEUNS
BMC Racing Team
96.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
97.
Manuele MORI
UAE Team Emirates
98.
Laurens TEN DAM
Team Sunweb
99.
Franco PELLIZOTTI
Bahrain - Merida
100.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Team Katusha Alpecin
101.
Peio BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Astana Pro Team
102.
Albert TIMMER
Team Sunweb
103.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal
104.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team
105.
Manuel QUINZIATO
BMC Racing Team
106.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini
107.
Jack HAIG
Orica - Scott
108.
Robert POWER
Orica - Scott
109.
Alexey VERMEULEN
Team Lotto NL - Jumbo
110.
Alan MARANGONI
Nippo - Vini Fantini
111.
Kristijan ĐURASEK
UAE Team Emirates
112.
Kazushige KUBOKI
Nippo - Vini Fantini
113.
Peter STETINA
Trek - Segafredo
114.
Valerio AGNOLI
Bahrain - Merida
115.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
116.
Peter KENNAUGH
Team Sky
117.
Rein TAARAMÄE
Team Katusha Alpecin
118.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team
119.
Pieter SERRY
Quick - Step Floors
120.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo
121.
Julian ALAPHILIPPE
Quick - Step Floors
122.
Maxim BELKOV
Team Katusha Alpecin
123.
Artur ERSHOV
Gazprom - Rusvelo
124.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF
125.
Jonathan DIBBEN
Team Sky
126.
Nicola BOEM
Bardiani CSF
127.
Luka MEZGEC
Orica - Scott
128.
Lennard HOFSTEDE
Team Sunweb
129.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF 01'07"
130.
Artyom ZAKHAROV
Astana Pro Team
131.
Petr VAKOČ
Quick - Step Floors 00'00"
132.
Jack BAUER
Quick - Step Floors
133.
Fabio SABATINI
Quick - Step Floors
134.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe 01'24"
135.
Cyril GAUTIER
Ag2r La Mondiale 00'00"
136.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe 01'26"
137.
Merhawi KUDUS GEBREMEDHIN
Team Dimension Data 00'00"
138.
Bernhard EISEL
Team Dimension Data 01'47"
139.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
Team Dimension Data
140.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
141.
Johann VAN ZYL
Team Dimension Data 01'52"
142.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
143.
Igor ANTÓN HERNÁNDEZ
Team Dimension Data
144.
Stephen CLANCY
Team Novo Nordisk
145.
Yuma KOISHI
Nippo - Vini Fantini
146.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Team Lotto NL - Jumbo
147.
Alexander EDMONDSON
Orica - Scott 00'00"
148.
Simone ANDREETTA
Bardiani CSF 02'17"
149.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo 02'33"
150.
Sondre Holst ENGER
Ag2r La Mondiale 02'41"
151.
Christophe RIBLON
Ag2r La Mondiale 02'49"
152.
Tao GEOGHEGAN HART
Team Sky 02'55"
153.
Kirill SVESHNIKOV
Gazprom - Rusvelo
154.
Marcel KITTEL
Quick - Step Floors 00'00"
155.
Owain DOULL
Team Sky
156.
Alex DOWSETT
Movistar Team
157.
Phil BAUHAUS
Team Sunweb
158.
Caleb EWAN
Orica - Scott

Stage information

Start, finish: Stage 1. Baynounah Educational Complex - Madinat Zayed

Race Type: Sprint stage

Distance: 189 km

Date: 23 February 2017