Nokere Koerse 2017

72nd edition

Deinze - Nokere 192.3 km

15 March 2017

Rider Team Time
1.
Nacer BOUHANNI
Cofidis, Solutions Crédits 4h07'31"
2.
Adam BLYTHE
Aqua Blue Sport
3.
Joeri STALLAERT
Cibel - Cebon
4.
Phil BAUHAUS
Team Sunweb
5.
Bert VAN LERBERGHE
Sport Vlaanderen - Baloise
6.
Coen VERMELTFOORT
Roompot - Nederlandse Loterij
7.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe
8.
Andre LOOIJ
Roompot - Nederlandse Loterij
9.
Alan BANASZEK
CCC Sprandi Polkowice
10.
Mathias DE WITTE
Cibel - Cebon
11.
Frantisek SISR
CCC Sprandi Polkowice
12.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
13.
Jarl SALOMEIN
Sport Vlaanderen - Baloise
14.
Rob LEEMANS
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
15.
Jelle MANNAERTS
Tarteletto - Isorex
16.
Justin JULES
WB Veranclassic Aquality Protect
17.
Jenthe BIERMANS
Team Katusha Alpecin
18.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy
19.
Steven LAMMERTINK
Team Lotto NL - Jumbo
20.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal
21.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini
22.
Boris VALLÉE
Fortuneo - Vital Concept
23.
Martin ELMIGER
BMC Racing Team
24.
Twan CASTELIJNS
Team Lotto NL - Jumbo
25.
Danilo NAPOLITANO
Wanty - Groupe Gobert
26.
Timothy STEVENS
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
27.
Floris GERTS
BMC Racing Team
28.
Alexey TSATEVITCH
Gazprom - Rusvelo
29.
Aidis KRUOPIS
Veranda's Willems - Crelan
30.
Amund Grøndahl JANSEN
Team Lotto NL - Jumbo
31.
Romain CARDIS
Direct Energie
32.
Berden DE VRIES
Roompot - Nederlandse Loterij
33.
Aaron GATE
Aqua Blue Sport
34.
Fabien GRELLIER
Direct Energie
35.
Loïc VLIEGEN
BMC Racing Team
36.
Etienne VAN EMPEL
Roompot - Nederlandse Loterij
37.
Anders SKAARSETH
Joker - Icopal
38.
Miles SCOTSON
BMC Racing Team
39.
Roy JANS
WB Veranclassic Aquality Protect
40.
Bert DE BACKER
Team Sunweb
41.
José Isidro Maciel GONÇALVES
Team Katusha Alpecin
42.
Benoît JARRIER
Fortuneo - Vital Concept
43.
Rob RUIJGH
Tarteletto - Isorex
44.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha Alpecin
45.
Arjen LIVYNS
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
46.
Zico WAEYTENS
Team Sunweb
47.
Martijn BUDDING
Roompot - Nederlandse Loterij
48.
Michał PALUTA
CCC Sprandi Polkowice
49.
Jakub KACZMAREK
CCC Sprandi Polkowice
50.
Lasse Norman HANSEN
Aqua Blue Sport
51.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal
52.
Andrea PASQUALON
Wanty - Groupe Gobert
53.
David BOUCHER
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
54.
Alexandre PICHOT
Direct Energie
55.
Nicolas MARINI
Nippo - Vini Fantini
56.
Roman MAIKIN
Gazprom - Rusvelo
57.
Wesley KREDER
Wanty - Groupe Gobert
58.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini
59.
Antwan TOLHOEK
Team Lotto NL - Jumbo
60.
Nils POLITT
Team Katusha Alpecin
61.
Jonas KOCH
CCC Sprandi Polkowice
62.
Dries DE BONDT
Veranda's Willems - Crelan
63.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Groupe Gobert
64.
Johannes FRÖHLINGER
Team Sunweb
65.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
66.
Kamil MAŁECKI
CCC Sprandi Polkowice 00'17"
67.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Wanty - Groupe Gobert
68.
Lennard KÄMNA
Team Sunweb
69.
Michael COOLS
Tarteletto - Isorex
70.
Franck BONNAMOUR
Fortuneo - Vital Concept
71.
Preben VAN HECKE
Sport Vlaanderen - Baloise
72.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy
73.
Anton VOROBYEV
Gazprom - Rusvelo
74.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
75.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij
76.
Tom BOHLI
BMC Racing Team
77.
Kilian FRANKINY
BMC Racing Team
78.
Maxim BELKOV
Team Katusha Alpecin
79.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
80.
Huub DUYN
Veranda's Willems - Crelan
81.
Gerry DRUYTS
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
82.
Michiel DIELEMAN
Cibel - Cebon
83.
Paul OURSELIN
Direct Energie
84.
Seppe VERSCHUERE
Cibel - Cebon
85.
Niels DE ROOZE
Tarteletto - Isorex
86.
Florian VACHON
Fortuneo - Vital Concept
87.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy
88.
Hugo HOFSTETTER
Cofidis, Solutions Crédits 00'26"
89.
Jonas VAN GENECHTEN
Cofidis, Solutions Crédits
90.
Kenny DEHAES
Wanty - Groupe Gobert
91.
Sean DE BIE
Lotto - Soudal
92.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
93.
Vegard BREEN
Joker - Icopal
94.
Edward PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
95.
Martijn TUSVELD
Roompot - Nederlandse Loterij 00'29"
96.
Robby COBBAERT
Cibel - Cebon
97.
Maxime VANTOMME
WB Veranclassic Aquality Protect 00'32"
98.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe
99.
Dimitri PEYSKENS
WB Veranclassic Aquality Protect
100.
Dmitriy KOZONTCHUK
Gazprom - Rusvelo
101.
Laurens TEN DAM
Team Sunweb
102.
Dorian GODON
Cofidis, Solutions Crédits
103.
Jeremy CORNU
Direct Energie
104.
Sindre Skjøstad LUNKE
Team Sunweb
105.
Andrey SOLOMENNIKOV
Gazprom - Rusvelo
106.
Mark MCNALLY
Wanty - Groupe Gobert
107.
Floris DE TIER
Team Lotto NL - Jumbo 00'37"
108.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal
109.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team
110.
Marcel SIEBERG
Lotto - Soudal 00'40"
111.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini
112.
Stijn STEELS
Sport Vlaanderen - Baloise
113.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy 00'59"
114.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits 01'01"
115.
Michaël VAN STAEYEN
Cofidis, Solutions Crédits
116.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert 01'04"
117.
Kevyn ISTA
WB Veranclassic Aquality Protect
118.
Leigh HOWARD
Aqua Blue Sport 01'42"
119.
Dennis COENEN
Cibel - Cebon
120.
Mads WURTZ SCHMIDT
Team Katusha Alpecin 01'48"
121.
Matthew BRAMMEIER
Aqua Blue Sport
122.
Enzo WOUTERS
Lotto - Soudal
123.
Brecht DHAENE
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team 01'51"
124.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy 01'54"
125.
Ludwig DE WINTER
WB Veranclassic Aquality Protect 01'56"
126.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij
127.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo
128.
Koen BOUWMAN
Team Lotto NL - Jumbo
129.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe
130.
Jimmy JANSSENS
Cibel - Cebon 02'00"
131.
Andrew FENN
Aqua Blue Sport
132.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo
133.
Ole FORFANG
Joker - Icopal 02'09"
134.
Michael GOOLAERTS
Veranda's Willems - Crelan
135.
Loïc CHETOUT
Cofidis, Solutions Crédits 02'34"
136.
Gaetan BILLE
Veranda's Willems - Crelan 02'36"
137.
Marco MATHIS
Team Katusha Alpecin 02'41"
138.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice
139.
Francis MOUREY
Fortuneo - Vital Concept 02'44"
140.
Patryk STOSZ
CCC Sprandi Polkowice 02'46"
141.
Tony HUREL
Direct Energie 02'55"
142.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe 03'45"
143.
Kenneth VAN ROOY
Sport Vlaanderen - Baloise 03'52"
144.
Alexander MAES
Cibel - Cebon
145.
Aime DE GENDT
Sport Vlaanderen - Baloise
146.
Yohann GENE
Direct Energie 04'18"
147.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy
148.
Ryan ANDERSON
Direct Energie 04'21"
149.
Kris BOECKMANS
Lotto - Soudal 04'29"
150.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Team Katusha Alpecin
151.
Erwann CORBEL
Fortuneo - Vital Concept 05'15"
152.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo 05'27"
153.
Peter KONING
Aqua Blue Sport 05'35"
154.
Sander CORDEEL
Veranda's Willems - Crelan 07'27"
155.
Timothy DUPONT
Veranda's Willems - Crelan 07'42"
156.
Kristoffer SKJERPING
Joker - Icopal
157.
Kristoffer HALVORSEN
Joker - Icopal
158.
Adriaan Aas STIEN
Joker - Icopal
159.
Bjørn Tore HOEM NILSEN
Joker - Icopal
160.
Markus HOELGAARD
Joker - Icopal
161.
Alessandro BISOLTI
Nippo - Vini Fantini 08'19"
162.
Andrew LEIGH
Tarteletto - Isorex
163.
Barry MARKUS
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
164.
James SHAW
Lotto - Soudal
165.
Conor DUNNE
Aqua Blue Sport
166.
Lawrence NAESEN
WB Veranclassic Aquality Protect
167.
Kevin VERWAEST
Tarteletto - Isorex 09'01"
168.
Jonathan BREYNE
Tarteletto - Isorex 09'29"

Race information

Start, finish: Deinze - Nokere

Distance: 192.3 km

Date: 15 March 2017