Rund um den Finanzplatz - 2017

Eschborn - Frankfurt (218.7 km) - 01/05

Rider Team Country Time
1. Alexander KRISTOFF Team Katusha Alpecin
NOR
5h29'33"
2. Rick ZABEL Team Katusha Alpecin
GER
3. John DEGENKOLB Trek - Segafredo
GER
4. Jempy DRUCKER BMC Racing Team
LUX
5. Pim LIGTHART Roompot - Nederlandse Loterij
NED
6. Juan Jose LOBATO DEL VALLE Team Lotto NL - Jumbo
ESP
7. Jasper STUYVEN Trek - Segafredo
BEL
8. Ariel Maximiliano RICHEZE Quick - Step Floors
ARG
9. Michel KREDER Aqua Blue Sport
NED
10. Ben SWIFT UAE Team Emirates
GBR
11. Tom BOHLI BMC Racing Team
SUI
12. Alex KIRSCH WB Veranclassic Aquality Protect
LUX
13. Francisco Jose VENTOSO ALBERDI BMC Racing Team
ESP
14. Rudy BARBIER AG2R La Mondiale
FRA
15. Michael MATTHEWS Team Sunweb
AUS
16. Maciej PATERSKI CCC Sprandi Polkowice
POL
17. Tom VAN ASBROECK Cannondale Drapac Professional Cycling Team
BEL
06"
18. Oscar RIESEBEEK Roompot - Nederlandse Loterij
NED
19. Gaetan BILLE Veranda's Willems - Crelan
BEL
20. Nikolas MAES Lotto Soudal
BEL
21. Evgeny SHALUNOV Gazprom - Rusvelo
RUS
22. Sam BENNETT Bora - Hansgrohe
IRL
23. Rúben GUERREIRO Trek - Segafredo
POR
24. Silvan DILLIER BMC Racing Team
SUI
25. Brian VAN GOETHEM Roompot - Nederlandse Loterij
NED
26. Patrick BEVIN Cannondale Drapac Professional Cycling Team
NZL
15"
27. Bram TANKINK Team Lotto NL - Jumbo
NED
28. Aime DE GENDT Sport Vlaanderen - Baloise
BEL
16"
29. Jos VAN EMDEN Team Lotto NL - Jumbo
NED
30. Adam HANSEN Lotto Soudal
AUS
19"
31. Nico DENZ AG2R La Mondiale
GER
23"
32. Pascal ACKERMANN Bora - Hansgrohe
GER
33. Jan TRATNIK CCC Sprandi Polkowice
SLO
27"
34. Floris DE TIER Team Lotto NL - Jumbo
BEL
35"
35. Pieter SERRY Quick - Step Floors
BEL
36. Simone PETILLI UAE Team Emirates
ITA
37. Dries VAN GESTEL Sport Vlaanderen - Baloise
BEL
38. Lukasz OWSIAN CCC Sprandi Polkowice
POL
39. Andreas SCHILLINGER Bora - Hansgrohe
GER
40"
40. Eliot LIETAER Sport Vlaanderen - Baloise
BEL
43"
41. Thomas SCULLY Cannondale Drapac Professional Cycling Team
NZL
57"
42. Nils POLITT Team Katusha Alpecin
GER
01'05"
43. Mads PEDERSEN Trek - Segafredo
DEN
01'19"
44. Paul MARTENS Team Lotto NL - Jumbo
GER
01'25"
45. Petr VAKOČ Quick - Step Floors
CZE
01'36"
46. Julien BERNARD Trek - Segafredo
FRA
01'48"
47. Tony MARTIN Team Katusha Alpecin
GER
01'50"
48. Simone PONZI CCC Sprandi Polkowice
ITA
49. Ángel VICIOSO ARCOS Team Katusha Alpecin
ESP
02'38"
50. Nikias ARNDT Team Sunweb
GER
51. Aaron GATE Aqua Blue Sport
NZL
03'55"
52. Julien VERMOTE Quick - Step Floors
BEL
53. Frederik BACKAERT Wanty - Groupe Gobert
BEL
54. Lasse Norman HANSEN Aqua Blue Sport
DEN
55. Johannes FRÖHLINGER Team Sunweb
GER
56. Peter KONING Aqua Blue Sport
NED
57. Frederik FRISON Lotto Soudal
BEL
58. Michal PALUTA CCC Sprandi Polkowice
POL
59. Koen DE KORT Trek - Segafredo
NED
60. Martin ELMIGER BMC Racing Team
SUI
61. Thomas SPRENGERS Sport Vlaanderen - Baloise
BEL
62. Olivier PARDINI WB Veranclassic Aquality Protect
BEL
63. Andrey SOLOMENNIKOV Gazprom - Rusvelo
RUS
64. Branislau SAMOILAU CCC Sprandi Polkowice
BLR
65. Raymond KREDER Roompot - Nederlandse Loterij
NED
66. Edward RAVASI UAE Team Emirates
ITA
67. Preben VAN HECKE Sport Vlaanderen - Baloise
BEL
04'05"