Driedaagse De Panne - 2017

41st edition

Stage 1. De Panne - Zottegem, 205.5 km    

28 March 2017

Rider Team Time
1.
Philippe GILBERT
Quick - Step Floors 4h36'18"
2.
Luke DURBRIDGE
Orica - Scott 00'17"
3.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates 00'34"
4.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal
5.
Matthias BRÄNDLE
Trek - Segafredo
6.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert 00'53"
7.
Alexander KRISTOFF
Team Katusha Alpecin 00'58"
8.
Edward THEUNS
Trek - Segafredo
9.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini
10.
Sacha MODOLO
UAE Team Emirates
11.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Wanty - Groupe Gobert
12.
Maxime VANTOMME
WB Veranclassic Aquality Protect
13.
Ole FORFANG
Joker - Icopal
14.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo
15.
Jens KEUKELEIRE
Orica - Scott
16.
Pierre Luc PERICHON
Fortuneo - Vital Concept
17.
Filippo POZZATO
Wilier Triestina - Selle Italia
18.
Pim LIGTHART
Roompot - Nederlandse Loterij
19.
Rob RUIJGH
Tarteletto - Isorex
20.
Sylvain CHAVANEL
Direct Energie
21.
Marco HALLER
Team Katusha Alpecin 01'02"
22.
Alexandre PICHOT
Direct Energie
23.
Marco MARCATO
UAE Team Emirates
24.
Iuri FILOSI
Nippo - Vini Fantini 01'50"
25.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe 02'52"
26.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe 03'24"
27.
Adam BLYTHE
Aqua Blue Sport
28.
Reto HOLLENSTEIN
Team Katusha Alpecin
29.
Nils POLITT
Team Katusha Alpecin
30.
Sam BENNETT
Bora - Hansgrohe 03'45"
31.
Joeri STALLAERT
Cibel - Cebon
32.
Gaetan BILLE
Veranda's Willems - Crelan
33.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy
34.
Mathias DE WITTE
Cibel - Cebon
35.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto - Soudal
36.
Alexander EDMONDSON
Orica - Scott
37.
Andrea PASQUALON
Wanty - Groupe Gobert
38.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 07'42"
39.
Marko KUMP
UAE Team Emirates
40.
Marcel KITTEL
Quick - Step Floors
41.
Dries DEVENYNS
Quick - Step Floors 08'13"
42.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo 09'31"
43.
Alexey TSATEVITCH
Gazprom - Rusvelo
44.
Stijn DEVOLDER
Veranda's Willems - Crelan
45.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij
46.
David BOUCHER
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
47.
Arjen LIVYNS
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
48.
Lawrence NAESEN
WB Veranclassic Aquality Protect
49.
Brecht DHAENE
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
50.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
51.
Gianni MARCHAND
Cibel - Cebon
52.
Jelle MANNAERTS
Tarteletto - Isorex
53.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF
54.
Wim REYNAERTS
Cibel - Cebon
55.
Matteo DRAPERI
Wilier Triestina - Selle Italia
56.
Brian VAN GOETHEM
Roompot - Nederlandse Loterij
57.
Timothy STEVENS
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
58.
Ivan SAVITSKY
Gazprom - Rusvelo
59.
Seppe VERSCHUERE
Cibel - Cebon
60.
Robby COBBAERT
Cibel - Cebon
61.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo
62.
Pavel BRUTT
Gazprom - Rusvelo
63.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
64.
Anders SKAARSETH
Joker - Icopal
65.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy
66.
Kevin DELTOMBE
Sport Vlaanderen - Baloise
67.
Andrea GUARDINI
UAE Team Emirates
68.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo
69.
Fumiyuki BEPPU
Trek - Segafredo
70.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
71.
Adriaan Aas STIEN
Joker - Icopal
72.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini
73.
Roy JANS
WB Veranclassic Aquality Protect
74.
Benjamin DECLERCQ
Sport Vlaanderen - Baloise
75.
Peter KONING
Aqua Blue Sport
76.
Bjørn Tore HOEM NILSEN
Joker - Icopal
77.
Marcel SIEBERG
Lotto - Soudal
78.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Selle Italia
79.
Aaron GATE
Aqua Blue Sport
80.
Moreno HOFLAND
Lotto - Soudal
81.
Jonas RICKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
82.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
83.
Gregory DANIEL
Trek - Segafredo
84.
Andrew FENN
Aqua Blue Sport
85.
Eduard Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini
86.
Brice FEILLU
Fortuneo - Vital Concept
87.
Franck BONNAMOUR
Fortuneo - Vital Concept
88.
Julien MORICE
Direct Energie
89.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
90.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal
91.
Ryan ANDERSON
Direct Energie
92.
Rafael Mattos ANDRIATO
Wilier Triestina - Selle Italia
93.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini
94.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini
95.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
96.
Davide MARTINELLI
Quick - Step Floors
97.
Raymond KREDER
Roompot - Nederlandse Loterij
98.
Arnaud GÉRARD
Fortuneo - Vital Concept
99.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe
100.
Romain CARDIS
Direct Energie
101.
Erwann CORBEL
Fortuneo - Vital Concept
102.
Lars Ytting BAK
Lotto - Soudal
103.
Alex TURRIN
Wilier Triestina - Selle Italia
104.
Rick ZABEL
Team Katusha Alpecin
105.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe
106.
Mads WURTZ SCHMIDT
Team Katusha Alpecin
107.
Adrien PETIT
Direct Energie
108.
Julien STASSEN
WB Veranclassic Aquality Protect
109.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo
110.
Fabio SABATINI
Quick - Step Floors
111.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
112.
Olivier PARDINI
WB Veranclassic Aquality Protect
113.
Tim DECLERCQ
Quick - Step Floors
114.
Liam BERTAZZO
Wilier Triestina - Selle Italia
115.
Jacopo MOSCA
Wilier Triestina - Selle Italia
116.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy
117.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal
118.
Berden DE VRIES
Roompot - Nederlandse Loterij
119.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe
120.
Luka MEZGEC
Orica - Scott
121.
Jakub MARECZKO
Wilier Triestina - Selle Italia
122.
Kenny DEHAES
Wanty - Groupe Gobert
123.
Piet ALLEGAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
124.
Alex KIRSCH
WB Veranclassic Aquality Protect
125.
Stef VAN ZUMMEREN
Veranda's Willems - Crelan
126.
Federico ZURLO
UAE Team Emirates
127.
Elias VAN BREUSSEGEM
Veranda's Willems - Crelan
128.
Gerry DRUYTS
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
129.
Kenny DE KETELE
Sport Vlaanderen - Baloise
130.
Mark CHRISTIAN
Aqua Blue Sport
131.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates
132.
Mark MCNALLY
Wanty - Groupe Gobert
133.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Quick - Step Floors
134.
Michael GOOLAERTS
Veranda's Willems - Crelan
135.
Markus HOELGAARD
Joker - Icopal
136.
Aidis KRUOPIS
Veranda's Willems - Crelan
137.
Yuma KOISHI
Nippo - Vini Fantini
138.
Oliviero TROIA
UAE Team Emirates
139.
Andrey SOLOMENNIKOV
Gazprom - Rusvelo
140.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo
141.
Lasse Norman HANSEN
Aqua Blue Sport
142.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Nederlandse Loterij
143.
Yohann GENE
Direct Energie
144.
Rob LEEMANS
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
145.
Jack BAUER
Quick - Step Floors
146.
Daniel MCLAY
Fortuneo - Vital Concept
147.
Matthew BRAMMEIER
Aqua Blue Sport
148.
Baptiste PLANCKAERT
Team Katusha Alpecin
149.
Dieter BOUVRY
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
150.
Kevyn ISTA
WB Veranclassic Aquality Protect
151.
Jimmy DUQUENNOY
WB Veranclassic Aquality Protect
152.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Groupe Gobert
153.
Nicolas MARINI
Nippo - Vini Fantini
154.
Tony HUREL
Direct Energie
155.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise
156.
Danilo NAPOLITANO
Wanty - Groupe Gobert
157.
Roger KLUGE
Orica - Scott
158.
Robin STENUIT
Wanty - Groupe Gobert 10'58"
159.
Coen VERMELTFOORT
Roompot - Nederlandse Loterij 11'12"
160.
Tony GALLOPIN
Lotto - Soudal 11'47"
161.
Alexander COOLS
Cibel - Cebon 13'05"
162.
Boris VALLÉE
Fortuneo - Vital Concept 17'38"
163.
Alexander MAES
Cibel - Cebon
164.
Michael COOLS
Tarteletto - Isorex
165.
Niels DE ROOZE
Tarteletto - Isorex
166.
Conor DUNNE
Aqua Blue Sport
167.
Vegard BREEN
Joker - Icopal
168.
Kristoffer SKJERPING
Joker - Icopal
169.
Kevin VERWAEST
Tarteletto - Isorex
170.
Marco MARONESE
Bardiani CSF
171.
Matteo PELUCCHI
Bora - Hansgrohe
172.
Lorenzo BLOMME
Tarteletto - Isorex
173.
Barry MARKUS
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
174.
Andre LOOIJ
Roompot - Nederlandse Loterij
175.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
176.
Jonathan BREYNE
Tarteletto - Isorex
177.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy
178.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
179.
Aviv YECHEZKEL
Israel Cycling Academy
180.
Ruben POLS
Sport Vlaanderen - Baloise
181.
Aime DE GENDT
Sport Vlaanderen - Baloise