Driedaagse De Panne 2017  |  Stage 2. Zottegem - Koksijde   

41st edition

192.9 km, 29 March 2017

Rider Team Time
1.
Alexander KRISTOFF
Team Katusha Alpecin 4h37'29"
2.
Edward THEUNS
Trek - Segafredo
3.
Marcel KITTEL
Quick - Step Floors
4.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe
5.
Andrea GUARDINI
UAE Team Emirates
6.
Maxime VANTOMME
WB Veranclassic Aquality Protect
7.
Adrien PETIT
Direct Energie
8.
Coen VERMELTFOORT
Roompot - Nederlandse Loterij
9.
Pierre-Luc PÉRICHON
Fortuneo - Vital Concept
10.
Conor DUNNE
Aqua Blue Sport
11.
Jonas RICKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
12.
Philippe GILBERT
Quick - Step Floors
13.
Pim LIGTHART
Roompot - Nederlandse Loterij
14.
Sylvain CHAVANEL
Direct Energie
15.
Matthias BRÄNDLE
Trek - Segafredo
16.
Piet ALLEGAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
17.
Mark MCNALLY
Wanty - Groupe Gobert
18.
Brian VAN GOETHEM
Roompot - Nederlandse Loterij
19.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo 00'05"
20.
Baptiste PLANCKAERT
Team Katusha Alpecin 00'07"
21.
Fabio SABATINI
Quick - Step Floors
22.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Quick - Step Floors 00'24"
23.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Wanty - Groupe Gobert 01'32"
24.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe
25.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal
26.
Andrea PASQUALON
Wanty - Groupe Gobert
27.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto - Soudal
28.
Peter KONING
Aqua Blue Sport 01'34"
29.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini 02'13"
30.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
31.
Rob RUIJGH
Tarteletto - Isorex
32.
Michael GOOLAERTS
Veranda's Willems - Crelan 02'39"
33.
Stijn DEVOLDER
Veranda's Willems - Crelan
34.
David BOUCHER
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
35.
Federico ZURLO
UAE Team Emirates
36.
Andre LOOIJ
Roompot - Nederlandse Loterij
37.
Roy JANS
WB Veranclassic Aquality Protect
38.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise
39.
Lawrence NAESEN
WB Veranclassic Aquality Protect
40.
Joeri STALLAERT
Cibel - Cebon
41.
Michael COOLS
Tarteletto - Isorex
42.
Mathias DE WITTE
Cibel - Cebon
43.
Fumiyuki BEPPU
Trek - Segafredo
44.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij
45.
Nils POLITT
Team Katusha Alpecin
46.
Alex TURRIN
Wilier Triestina - Selle Italia
47.
Rick ZABEL
Team Katusha Alpecin
48.
Anders SKAARSETH
Joker - Icopal
49.
Bjørn Tore HOEM NILSEN
Joker - Icopal
50.
Matteo PELUCCHI
Bora - Hansgrohe
51.
Matteo DRAPERI
Wilier Triestina - Selle Italia
52.
Mads WURTZ SCHMIDT
Team Katusha Alpecin
53.
Alex KIRSCH
WB Veranclassic Aquality Protect
54.
Benjamin DECLERCQ
Sport Vlaanderen - Baloise
55.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
56.
Kevyn ISTA
WB Veranclassic Aquality Protect
57.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe
58.
Alexey TSATEVITCH
Gazprom - Rusvelo
59.
Alexander COOLS
Cibel - Cebon
60.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
61.
Alexandre PICHOT
Direct Energie
62.
Arjen LIVYNS
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
63.
Jimmy DUQUENNOY
WB Veranclassic Aquality Protect
64.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe
65.
Ivan SAVITSKY
Gazprom - Rusvelo
66.
Olivier PARDINI
WB Veranclassic Aquality Protect
67.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates
68.
Julien STASSEN
WB Veranclassic Aquality Protect
69.
Julien MORICE
Direct Energie
70.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini
71.
Aaron GATE
Aqua Blue Sport
72.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy
73.
Tim DECLERCQ
Quick - Step Floors
74.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo
75.
Gaetan BILLE
Veranda's Willems - Crelan
76.
Brecht DHAENE
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
77.
Marco HALLER
Team Katusha Alpecin
78.
Reto HOLLENSTEIN
Team Katusha Alpecin
79.
Marco MARCATO
UAE Team Emirates
80.
Moreno HOFLAND
Lotto - Soudal
81.
Daniel MCLAY
Fortuneo - Vital Concept
82.
Marko KUMP
UAE Team Emirates
83.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo
84.
Rob LEEMANS
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
85.
Oliviero TROIA
UAE Team Emirates
86.
Jakub MARECZKO
Wilier Triestina - Selle Italia
87.
Sacha MODOLO
UAE Team Emirates
88.
Aidis KRUOPIS
Veranda's Willems - Crelan
89.
Yohann GENE
Direct Energie
90.
Dries DEVENYNS
Quick - Step Floors
91.
Alexander EDMONDSON
Orica - Scott
92.
Luka MEZGEC
Orica - Scott
93.
Liam BERTAZZO
Wilier Triestina - Selle Italia
94.
Luke DURBRIDGE
Orica - Scott
95.
Dieter BOUVRY
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
96.
Adam BLYTHE
Aqua Blue Sport
97.
Matthew BRAMMEIER
Aqua Blue Sport
98.
Raymond KREDER
Roompot - Nederlandse Loterij
99.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo
100.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe 03'10"
101.
Marcel SIEBERG
Lotto - Soudal
102.
Roger KLUGE
Orica - Scott 03'18"
103.
Timothy STEVENS
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team 06'46"
104.
Ole FORFANG
Joker - Icopal 06'48"
105.
Kristoffer SKJERPING
Joker - Icopal
106.
Vegard BREEN
Joker - Icopal
107.
Seppe VERSCHUERE
Cibel - Cebon
108.
Gianni MARCHAND
Cibel - Cebon
109.
Pavel BRUTT
Gazprom - Rusvelo
110.
Ryan ANDERSON
Direct Energie
111.
Andrey SOLOMENNIKOV
Gazprom - Rusvelo
112.
Tony GALLOPIN
Lotto - Soudal
113.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
114.
Arnaud GÉRARD
Fortuneo - Vital Concept
115.
Mark CHRISTIAN
Aqua Blue Sport
116.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy
117.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy
118.
Erwann CORBEL
Fortuneo - Vital Concept
119.
Stef VAN ZUMMEREN
Veranda's Willems - Crelan
120.
Adriaan Aas STIEN
Joker - Icopal
121.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
122.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal
123.
Romain CARDIS
Direct Energie
124.
Tony HUREL
Direct Energie
125.
Markus HOELGAARD
Joker - Icopal
126.
Robin STENUIT
Wanty - Groupe Gobert
127.
Frederik BACKAERT
Wanty - Groupe Gobert
128.
Franck BONNAMOUR
Fortuneo - Vital Concept
129.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF
130.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
131.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Selle Italia
132.
Filippo POZZATO
Wilier Triestina - Selle Italia
133.
Davide MARTINELLI
Quick - Step Floors
134.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
135.
Iuri FILOSI
Nippo - Vini Fantini
136.
Lasse Norman HANSEN
Aqua Blue Sport
137.
Jack BAUER
Quick - Step Floors
138.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
139.
Brice FEILLU
Fortuneo - Vital Concept
140.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
141.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
142.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal
143.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini
144.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini
145.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini
146.
Kevin DELTOMBE
Sport Vlaanderen - Baloise
147.
Yuma KOISHI
Nippo - Vini Fantini
148.
Nicolas MARINI
Nippo - Vini Fantini
149.
Jelle MANNAERTS
Tarteletto - Isorex
150.
Lars Ytting BAK
Lotto - Soudal
151.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Groupe Gobert
152.
Rafael Mattos ANDRIATO
Wilier Triestina - Selle Italia
153.
Gerry DRUYTS
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
154.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy
155.
Niels DE ROOZE
Tarteletto - Isorex
156.
Danilo NAPOLITANO
Wanty - Groupe Gobert
157.
Kenny DE KETELE
Sport Vlaanderen - Baloise 11'52"
158.
Jonathan BREYNE
Tarteletto - Isorex
159.
Elias VAN BREUSSEGEM
Veranda's Willems - Crelan
160.
Kevin VERWAEST
Tarteletto - Isorex
161.
Robby COBBAERT
Cibel - Cebon
162.
Kenny DEHAES
Wanty - Groupe Gobert
163.
Andrew FENN
Aqua Blue Sport
164.
Ruben POLS
Sport Vlaanderen - Baloise
165.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
166.
Alexander MAES
Cibel - Cebon
167.
Barry MARKUS
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team
168.
Boris VALLÉE
Fortuneo - Vital Concept
169.
Lorenzo BLOMME
Tarteletto - Isorex 13'29"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Zottegem - Koksijde

Distance: 192.9 km

Date: 29 March 2017