Driedaagse De Panne 2017  |  General Classification    

41st edition

General Classification

28 March 2017 - 30 March 2017

Rider Team Time
1.
Philippe GILBERT
Quick - Step Floors 12h08'57"
2.
Matthias BRÄNDLE
Trek - Segafredo 00'38"
3.
Alexander KRISTOFF
Team Katusha Alpecin 00'43"
4.
Sylvain CHAVANEL
Direct Energie 00'58"
5.
Pierre-Luc PÉRICHON
Fortuneo - Vital Concept 01'39"
6.
Maxime VANTOMME
WB Veranclassic Aquality Protect 01'50"
7.
Edward THEUNS
Trek - Segafredo 01'54"
8.
Pim LIGTHART
Roompot - Nederlandse Loterij 02'10"
9.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo 02'24"
10.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal 02'46"
11.
Luke DURBRIDGE
Orica - Scott 02'50"
12.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Wanty - Groupe Gobert 03'32"
13.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates 04'15"
14.
Sacha MODOLO
UAE Team Emirates 04'51"
15.
Marco MARCATO
UAE Team Emirates 04'57"
16.
Rob RUIJGH
Tarteletto - Isorex 05'02"
17.
Alexandre PICHOT
Direct Energie 05'10"
18.
Alexander EDMONDSON
Orica - Scott 06'35"
19.
Nils POLITT
Team Katusha Alpecin 06'36"
20.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto - Soudal 06'50"
21.
Reto HOLLENSTEIN
Team Katusha Alpecin 06'51"
22.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe 06'58"
23.
Andrea PASQUALON
Wanty - Groupe Gobert 07'09"
24.
Marcel KITTEL
Quick - Step Floors 07'32"
25.
Gaetan BILLE
Veranda's Willems - Crelan 07'35"
26.
Joeri STALLAERT
Cibel - Cebon 08'15"
27.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe 08'19"
28.
Mathias DE WITTE
Cibel - Cebon 08'25"
29.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini 08'53"
30.
Adam BLYTHE
Aqua Blue Sport 09'06"
31.
Jonas RICKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise 10'38"
32.
Brian VAN GOETHEM
Roompot - Nederlandse Loterij
33.
Piet ALLEGAERT
Sport Vlaanderen - Baloise 11'39"
34.
Fabio SABATINI
Quick - Step Floors 11'56"
35.
Peter KONING
Aqua Blue Sport 11'58"
36.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe 12'02"
37.
Iuri FILOSI
Nippo - Vini Fantini 12'08"
38.
Adrien PETIT
Direct Energie 12'14"
39.
Dries DEVENYNS
Quick - Step Floors 12'31"
40.
Coen VERMELTFOORT
Roompot - Nederlandse Loterij 12'46"
41.
Olivier PARDINI
WB Veranclassic Aquality Protect 12'51"
42.
Kevyn ISTA
WB Veranclassic Aquality Protect 12'59"
43.
David BOUCHER
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team 13'07"
44.
Alex KIRSCH
WB Veranclassic Aquality Protect 13'11"
45.
Aaron GATE
Aqua Blue Sport 13'13"
46.
Bjørn Tore HOEM NILSEN
Joker - Icopal 13'22"
47.
Stijn DEVOLDER
Veranda's Willems - Crelan 13'28"
48.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij 13'34"
49.
Federico ZURLO
UAE Team Emirates 13'35"
50.
Anders SKAARSETH
Joker - Icopal 13'36"
51.
Liam BERTAZZO
Wilier Triestina - Selle Italia 13'39"
52.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Quick - Step Floors
53.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo 13'42"
54.
Brecht DHAENE
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team 13'44"
55.
Rob LEEMANS
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team 13'46"
56.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo 13'47"
57.
Lawrence NAESEN
WB Veranclassic Aquality Protect 13'53"
58.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy 13'59"
59.
Benjamin DECLERCQ
Sport Vlaanderen - Baloise 14'01"
60.
Ivan SAVITSKY
Gazprom - Rusvelo 14'02"
61.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise 14'05"
62.
Alex TURRIN
Wilier Triestina - Selle Italia 14'20"
63.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini 14'24"
64.
Moreno HOFLAND
Lotto - Soudal 14'26"
65.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo 14'28"
66.
Matteo DRAPERI
Wilier Triestina - Selle Italia
67.
Yohann GENE
Direct Energie 14'29"
68.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo 14'30"
69.
Alexey TSATEVITCH
Gazprom - Rusvelo 14'43"
70.
Michael GOOLAERTS
Veranda's Willems - Crelan 14'51"
71.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe 14'52"
72.
Dieter BOUVRY
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team 15'04"
73.
Jimmy DUQUENNOY
WB Veranclassic Aquality Protect 15'08"
74.
Arjen LIVYNS
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team 15'13"
75.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini 15'21"
76.
Julien STASSEN
WB Veranclassic Aquality Protect 15'23"
77.
Marcel SIEBERG
Lotto - Soudal 15'51"
78.
Tim DECLERCQ
Quick - Step Floors 16'37"
79.
Arnaud GÉRARD
Fortuneo - Vital Concept 17'27"
80.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal 17'35"
81.
Pavel BRUTT
Gazprom - Rusvelo 17'37"
82.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Selle Italia 17'40"
83.
Gianni MARCHAND
Cibel - Cebon
84.
Jack BAUER
Quick - Step Floors 17'52"
85.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal 17'54"
86.
Timothy STEVENS
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team 18'01"
87.
Jelle MANNAERTS
Tarteletto - Isorex 18'02"
88.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo 18'15"
89.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
90.
Markus HOELGAARD
Joker - Icopal 18'22"
91.
Erwann CORBEL
Fortuneo - Vital Concept 18'26"
92.
Nicolas MARINI
Nippo - Vini Fantini 18'29"
93.
Tony HUREL
Direct Energie 18'30"
94.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
95.
Kevin DELTOMBE
Sport Vlaanderen - Baloise 18'31"
96.
Romain CARDIS
Direct Energie
97.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini 18'32"
98.
Franck BONNAMOUR
Fortuneo - Vital Concept 18'35"
99.
Seppe VERSCHUERE
Cibel - Cebon 18'42"
100.
Alexander COOLS
Cibel - Cebon 18'48"
101.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF 18'51"
102.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF 18'53"
103.
Andrey SOLOMENNIKOV
Gazprom - Rusvelo 18'59"
104.
Danilo NAPOLITANO
Wanty - Groupe Gobert 19'08"
105.
Yuma KOISHI
Nippo - Vini Fantini 19'18"
106.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe 19'20"
107.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy 19'30"
108.
Rafael Mattos ANDRIATO
Wilier Triestina - Selle Italia 20'21"
109.
Brice FEILLU
Fortuneo - Vital Concept 24'21"