2.HC

Tour of the Alps 2017  |  General Classification    

41st edition

General Classification

17 April 2017 - 21 April 2017

Rider Team Time
1.
Geraint THOMAS
Team Sky 20h49'37"
2.
Thibaut PINOT
FDJ 00'07"
3.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale 00'20"
4.
Michele SCARPONI
Astana Pro Team 00'27"
5.
Mikel LANDA MEANA
Team Sky 00'42"
6.
Pierre ROLLAND
Cannondale Drapac Professional Cycling Team 00'52"
7.
Emanuel BUCHMANN
Bora - Hansgrohe 00'54"
8.
Danilo CELANO
Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
9.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Androni Giocattoli 01'02"
10.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Androni Giocattoli 01'16"
11.
Brent BOOKWALTER
BMC Racing Team 01'49"
12.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 02'03"
13.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA 02'18"
14.
Hugh CARTHY
Cannondale Drapac Professional Cycling Team 02'38"
15.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini 03'35"
16.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team 03'58"
17.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Wilier Triestina - Selle Italia 04'32"
18.
Julen AMEZQUETA MORENO
Wilier Triestina - Selle Italia 04'42"
19.
Rohan DENNIS
BMC Racing Team 04'46"
20.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini 06'42"
21.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli
22.
François BIDARD
Ag2r La Mondiale
23.
Matteo BUSATO
Wilier Triestina - Selle Italia 06'53"
24.
Yonder Eduardo GODOY
Wilier Triestina - Selle Italia 08'33"
25.
Dario CATALDO
Astana Pro Team 11'38"
26.
Steve MORABITO
FDJ 12'09"
27.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale 13'12"
28.
Mattia CATTANEO
Androni Giocattoli 14'19"
29.
Tobias LUDVIGSSON
FDJ 14'48"
30.
Joey ROSSKOPF
BMC Racing Team 14'52"
31.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 15'38"
32.
Manuel SENNI
BMC Racing Team 16'03"
33.
Clement CHEVRIER
Ag2r La Mondiale 16'20"
34.
Alexander FOLIFOROV
Gazprom - Rusvelo 18'04"
35.
Kenny ELISSONDE
Team Sky 20'38"
36.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA 20'47"
37.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
Wilier Triestina - Selle Italia 21'05"
38.
Jérémy ROY
FDJ 21'50"
39.
Paolo TOTÒ
Sangemini - MG. Kvis 25'02"
40.
Ilia KOSHEVOY
Wilier Triestina - Selle Italia 25'06"
41.
Davide ORRICO
Sangemini - MG. Kvis 26'22"
42.
Kilian FRANKINY
BMC Racing Team 26'29"
43.
Philip DEIGNAN
Team Sky 27'40"
44.
Francesco Manuel BONGIORNO
Sangemini - MG. Kvis 27'44"
45.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo 27'48"
46.
Nathan BROWN
Cannondale Drapac Professional Cycling Team 28'45"
47.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli 30'51"
48.
Antonio ZULLO
31'26"
49.
Sergei CHERNETSKI
Astana Pro Team 35'28"
50.
Iuri FILOSI
Nippo - Vini Fantini 35'34"
51.
Stefano PIRAZZI
Bardiani CSF 41'00"
52.
Simone ANDREETTA
Bardiani CSF 41'04"
53.
Sebastian SCHÖNBERGER
Tirol Cycling Team 42'01"
54.
Eduard PRADES REVERTE
Caja Rural - Seguros RGA 42'51"
55.
Jérémy MAISON
FDJ 44'41"
56.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF
57.
Silvio HERKLOTZ
Bora - Hansgrohe 45'18"
58.
Nicholas SCHULTZ
Caja Rural - Seguros RGA 46'55"
59.
Jan BÁRTA
Bora - Hansgrohe 46'58"
60.
Michele GAZZARA
Sangemini - MG. Kvis 47'07"
61.
Alberto AMICI
49'47"
62.
Andrea GAROSIO
Bahrain - Merida 51'32"
63.
Paolo TIRALONGO
Astana Pro Team 52'20"
64.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini 53'56"
65.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Cannondale Drapac Professional Cycling Team 56'23"
66.
Simone STERBINI
Bardiani CSF 56'52"
67.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team 57'06"
68.
Julien BERARD
Ag2r La Mondiale 58'53"
69.
Alessandro BISOLTI
Nippo - Vini Fantini 59'01"
70.
Maximilian KUEN
Tirol Cycling Team 1h01'05"
71.
Luca RAGGIO
1h01'35"
72.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo 1h02'41"
73.
Leigh HOWARD
Aqua Blue Sport 1h04'17"
74.
Matteo NATALI
Italy 1h06'27"
75.
Awet Tekle HABTOM
Bike Aid 1h08'46"
76.
Simone VELASCO
Bardiani CSF 1h08'59"
77.
Tom BOHLI
BMC Racing Team 1h09'14"
78.
Raffaello BONUSI
Androni Giocattoli 1h09'18"
79.
Josu ZABALA LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA 1h12'18"
80.
Suleiman Waithuweka KANGANGI
Bike Aid 1h13'01"
81.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo 1h13'11"
82.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli 1h13'22"
83.
Matthias KRIZEK
Tirol Cycling Team 1h15'00"
84.
David ARROYO DURAN
Caja Rural - Seguros RGA 1h16'40"
85.
Filippo FORTIN
Tirol Cycling Team 1h17'59"
86.
Nicola GAFFURINI
Sangemini - MG. Kvis 1h20'55"
87.
Johan LE BON
FDJ 1h23'05"
88.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team 1h24'18"
89.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF 1h25'09"
90.
Dmitriy KOZONTCHUK
Gazprom - Rusvelo 1h25'59"
91.
Pier Paolo DE NEGRI
Nippo - Vini Fantini 1h27'57"
92.
Leonardo BASSO
93.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe 1h28'41"
94.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid 1h28'51"
95.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Selle Italia 1h29'40"
96.
William BONNET
FDJ
97.
Lucas SCHWARZ
Tirol Cycling Team 1h29'44"
98.
Pavel BRUTT
Gazprom - Rusvelo 1h29'49"
99.
Peter KONING
Aqua Blue Sport 1h36'16"
100.
Andrew FENN
Aqua Blue Sport
101.
Giacomo BERLATO
Nippo - Vini Fantini 1h38'59"
102.
Simone BERNARDINI
Sangemini - MG. Kvis
103.
Sergey NIKOLAEV
Gazprom - Rusvelo
104.
Niccolo SALVIETTI
Sangemini - MG. Kvis 1h43'21"
105.
Daniel BICHLMANN
Bike Aid
106.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo 1h43'26"
107.
Valens NDAYISENGA
Tirol Cycling Team 1h44'14"
108.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe 1h48'41"
109.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe 1h48'48"
110.
Paolo PRANDINI
Sangemini - MG. Kvis 1h52'13"