Vuelta a Castilla y León 2017  |  General Classification    

10th edition

General Classification

19 May 2017 - 21 May 2017

Rider Team Time
1.
Jonathan HIVERT
Direct Energie 11h48'28"
2.
Jaime ROSÓN GARCÍA
Caja Rural - Seguros RGA 00'38"
3.
Henrique Madeira CASIMIRO
Efapel 00'55"
4.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team 01'04"
5.
Frederico Jose Oliveira FIGUEIREDO
Sporting - Tavira 01'08"
6.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Medellin - Inder 01'09"
7.
António CARVALHO
W52 - FC Porto 01'14"
8.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
W52 - FC Porto 01'19"
9.
Jesus DEL PINO CORROCHANO
Efapel 01'28"
10.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Androni Giocattoli 01'30"
11.
Alessio TALIANI
Androni Giocattoli
12.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias 01'37"
13.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Androni Giocattoli 01'39"
14.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA 01'45"
15.
Davide REBELLIN
Kuwait - Cartucho.es 01'52"
16.
Romain SICARD
Direct Energie 01'56"
17.
Egor SILIN
RP - Boavista 02'00"
18.
Cristhian MONTOYA GIRALDO
Medellin - Inder 02'05"
19.
Dmitry STRAKHOV
Lokosphinx 02'19"
20.
Omar Alberto MENDOZA CARDONA
Equipo Bolivia 02'21"
21.
Pablo GUERRERO BONILLA
RP - Boavista 02'25"
22.
Wilmar Jair PEREZ MUÑOZ
Team Sapura Cycling 02'27"
23.
Alvaro TRUEBA DIEGO
Efapel 02'35"
24.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA 02'42"
25.
Mateo GARCIA CASTAÑEDA
Efapel 02'49"
26.
Lilian CALMEJANE
Direct Energie 02'54"
27.
César FONTE
L.A. Aluminios - Metalusa - Blackjack 02'56"
28.
Oscar Eduardo SANCHEZ GUARIN
Bicicletas Strongman 02'59"
29.
Alexander VDOVIN
Lokosphinx 03'00"
30.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team 03'04"
31.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team 03'06"
32.
Sergey SHILOV
Lokosphinx 03'19"
33.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Kuwait - Cartucho.es 03'23"
34.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
35.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Androni Giocattoli
36.
Aristobulo CALA CALA
Bicicletas Strongman
37.
Cesar Nicolas PAREDES AVELLANEDA
Medellin - Inder 03'37"
38.
Andrea VENDRAME
Androni Giocattoli 03'49"
39.
Alexander EVTUSHENKO
Lokosphinx 03'59"
40.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Efapel 04'04"
41.
Samuel BLANCO PROL
L.A. Aluminios - Metalusa - Blackjack 04'08"
42.
Domingos André Maciel GONÇALVES
RP - Boavista 04'12"
43.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias 04'23"
44.
Victor NIÑO CORREDOR
Team Sapura Cycling 04'24"
45.
Ibai SALAS ZORROZUA
Burgos BH 04'38"
46.
Gilber ZURITA
Equipo Bolivia 04'43"
47.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
GW - Shimano 05'05"
48.
Nuno Miguel Alves Matos BICO
Movistar Team 05'20"
49.
Jóni Silva BRANDÃO
Sporting - Tavira
50.
Luis Gabriel Silva GOMES
RP - Boavista 05'30"
51.
Juan Ignacio PEREZ MARTIN
W52 - FC Porto 05'34"
52.
Robigzon Leandro OYOLA OYOLA
Medellin - Inder 06'19"
53.
Didier SASTOQUE
Bicicletas Strongman 06'29"
54.
Jose Manuel GUTIERREZ REVUELTA
Kuwait - Cartucho.es 06'30"
55.
Rafael Ferreira REIS
Caja Rural - Seguros RGA 06'34"
56.
Dmitry SOKOLOV
Lokosphinx 06'39"
57.
Pablo TORRES MUIÑO
Burgos BH
58.
Daniel Andres ROZO VELEZ
Bicicletas Strongman 07'08"
59.
Hugo Matos SANCHO
L.A. Aluminios - Metalusa - Blackjack 07'12"
60.
Perrig QUÉMÉNEUR
Direct Energie 07'20"
61.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias 07'23"
62.
Brian NAULEAU
Direct Energie 07'35"
63.
Tyler WILLIAMS
Israel Cycling Academy 08'07"
64.
Daniel Jose Pereira MESTRE
Efapel 08'27"
65.
Carlos JIMENEZ LOZANO
Equipo Bolivia 08'34"
66.
João Pedro Lourenço RODRIGUES
W52 - FC Porto 08'39"
67.
Ángel Lorenzo SÁNCHEZ REBOLLIDO
W52 - FC Porto 08'43"
68.
Mattia CATTANEO
Androni Giocattoli 08'45"
69.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
Efapel 08'50"
70.
Daniel SÁNCHEZ
RP - Boavista 08'55"
71.
Stiven CALDERON PORRAS
Bicicletas Strongman 08'56"
72.
Ivan MARTINEZ JIMENEZ
Equipo Bolivia 09'08"
73.
Aitor GONZALEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias 09'21"
74.
Carlos BARBERO CUESTA
Movistar Team 10'25"
75.
Daniel Alexandre Loureiro Silva FREITAS
W52 - FC Porto 10'35"
76.
Eduard PRADES REVERTE
Caja Rural - Seguros RGA
77.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA
78.
Brayan Stiven RAMIREZ CHACON
Medellin - Inder
79.
David ARROYO DURAN
Caja Rural - Seguros RGA 10'50"
80.
Thomas VOECKLER
Direct Energie 10'51"
81.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Bicicletas Strongman 10'52"
82.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
RP - Boavista 10'58"
83.
Marcos JURADO RODRIGUEZ
Burgos BH 11'32"
84.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli 11'40"
85.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel 11'46"
86.
Héctor CARRETERO MILLA
Movistar Team 13'22"
87.
Miguel Angel BENITO DIEZ
Caja Rural - Seguros RGA 13'25"
88.
Guillaume DE ALMEIDA
L.A. Aluminios - Metalusa - Blackjack 13'37"
89.
Tony HUREL
Direct Energie 13'40"
90.
Walter Alejandro VARGAS ALZATE
Medellin - Inder 15'36"
91.
Jason CHRISTIE
Team Sapura Cycling 15'49"
92.
Axel COSTA SORIA
Kuwait - Cartucho.es 16'22"
93.
Carlos AMURRIO
Equipo Bolivia 16'24"
94.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy 17'04"
95.
Luis Enrique LEMUS DAVILA
Israel Cycling Academy 17'08"
96.
Luis Filipe Correia AFONSO
L.A. Aluminios - Metalusa - Blackjack 17'14"
97.
Juan Esteban ARANGO CARVAJAL
Medellin - Inder 17'33"
98.
Adrian GONZALEZ VELASCO
Euskadi Basque Country - Murias 17'56"
99.
Luís Filipe Silva FERNANDES
Sporting - Tavira 18'41"
100.
Jason LOWNDES
Israel Cycling Academy 18'43"
101.
Marvin ANGARITA
Equipo Bolivia 19'45"
102.
Julian BARRIENTOS
Equipo Bolivia 20'13"
103.
Eloy TERUEL ROVIRA
Team Sapura Cycling 20'28"
104.
Edwin TORRES
Kuwait - Cartucho.es 20'34"
105.
Shaun Nick BESTER
Sporting - Tavira 25'02"
106.
Artem SAMOLENKOV
Lokosphinx 25'17"
107.
Fabrice JEANDESBOZ
Direct Energie 32'41"
108.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy 34'46"