Vuelta Ciclista Comunidad de Madrid 2017  |  Stage 2. Valdemoro - Valdemoro   

11th edition

148.5 km, 6 May 2017

Rider Team Time
1.
Carlos BARBERO CUESTA
Movistar Team 3h22'18"
2.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Medellin - Inder
3.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
W52 - FC Porto
4.
Samuel José Rodrigues CALDEIRA
W52 - FC Porto 00'03"
5.
Weimar Alfonso ROLDAN ORTIZ
Medellin - Inder
6.
Sergio Andrés HIGUITA GARCÍA
Manzana Postobon Team 00'07"
7.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA
8.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team
9.
Dmitry STRAKHOV
Lokosphinx
10.
Fernando GRIJALBA
Kuwait - Cartucho.es
11.
Albert TORRES BARCELO
Inteja Dominican Cycling Team
12.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana Postobon Team
13.
Alexander VDOVIN
Lokosphinx
14.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias
15.
Bernardo Albeiro SUAZA ARANGO
Manzana Postobon Team
16.
Daniel SÁNCHEZ
RP - Boavista
17.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Kuwait - Cartucho.es
18.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA
19.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana Postobon Team
20.
Mamyr STASH
Lokosphinx
21.
David ARROYO DURAN
Caja Rural - Seguros RGA
22.
Carlos JIMENEZ LOZANO
Equipo Bolivia
23.
Ibai SALAS ZORROZUA
Burgos BH
24.
Domingos André Maciel GONÇALVES
RP - Boavista
25.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Manzana Postobon Team
26.
Bernardo AYUSO ERASTUS
Inteja Dominican Cycling Team
27.
Dmitry SOKOLOV
Lokosphinx
28.
Artem SAMOLENKOV
Lokosphinx
29.
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
Manzana Postobon Team
30.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
31.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos BH
32.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA
33.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Manzana Postobon Team
34.
Marvin ANGARITA
Equipo Bolivia
35.
Cesar Nicolas PAREDES AVELLANEDA
Medellin - Inder
36.
Rafael Ferreira REIS
Caja Rural - Seguros RGA
37.
Jose Manuel GUTIERREZ REVUELTA
Kuwait - Cartucho.es
38.
Pablo GUERRERO BONILLA
RP - Boavista
39.
David Miguel Costa RODRIGUES
RP - Boavista
40.
Sergey VDOVIN
Lokosphinx
41.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
42.
Axel COSTA SORIA
Kuwait - Cartucho.es
43.
Gregory OBANDO BRENES
Inteja Dominican Cycling Team
44.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias
45.
Robigzon Leandro OYOLA OYOLA
Medellin - Inder
46.
Jason CHRISTIE
Team Sapura Cycling
47.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Euskadi Basque Country - Murias
48.
Xuban ERRAZKIN PEREZ
RP - Boavista
49.
Rafael MARQUEZ RAIGON
Inteja Dominican Cycling Team
50.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Movistar Team
51.
Pablo TORRES MUIÑO
Burgos BH
52.
Julian BARRIENTOS
Equipo Bolivia
53.
Davide REBELLIN
Kuwait - Cartucho.es
54.
Daniel LOPEZ PARADA
Burgos BH
55.
Eloy TERUEL ROVIRA
Team Sapura Cycling
56.
Urko BERRADE FERNANDEZ
57.
Egor SILIN
RP - Boavista
58.
Omar Alberto MENDOZA CARDONA
Equipo Bolivia
59.
Rui Pedro Carvalho VINHAS
W52 - FC Porto
60.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
61.
Jose Tiago Carneiro FERREIRA
W52 - FC Porto
62.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
W52 - FC Porto
63.
Wilmar Jair PEREZ MUÑOZ
Team Sapura Cycling
64.
Igor MERINO CORTAZAR
Burgos BH
65.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team
66.
Julio Alberto AMORES PALACIOS
Inteja Dominican Cycling Team
67.
Victor ETXEBERRIA CARRASCO
RP - Boavista
68.
Javier VALERO AMAT
Dare Viator Partizan
69.
Walter Alejandro VARGAS ALZATE
Medellin - Inder
70.
Brayan Stiven RAMIREZ CHACON
Medellin - Inder
71.
Oscar SANCHEZ CABALLERO
Dare Viator Partizan
72.
Cristhian MONTOYA GIRALDO
Medellin - Inder
73.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Manzana Postobon Team
74.
Muhamad Zawawi AZMAN
Team Sapura Cycling
75.
Victor NIÑO CORREDOR
Team Sapura Cycling
76.
Andreas KEUSER
Kuwait - Cartucho.es
77.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias
78.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias
79.
Marcos JURADO RODRIGUEZ
Burgos BH 00'24"
80.
Juan Esteban ARANGO CARVAJAL
Medellin - Inder 00'51"
81.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Team Lotto NL - Jumbo 00'55"
82.
Héctor CARRETERO MILLA
Movistar Team 01'10"
83.
Eduard PRADES REVERTE
Caja Rural - Seguros RGA 00'07"
84.
Julen IRIZAR LASKURAIN
Euskadi Basque Country - Murias
85.
Gilber ZURITA
Equipo Bolivia 01'49"
86.
Daniel Alexandre Loureiro Silva FREITAS
W52 - FC Porto 00'07"
87.
Dylan PAGE
Caja Rural - Seguros RGA 01'59"
88.
Sergey SHILOV
Lokosphinx 03'27"
89.
Alvaro ROBREDO CRESPO
Burgos BH
90.
Gabriel PONS
Spain
91.
Carlos LORENTE GARCIA
Dare Viator Partizan
92.
Sergio VEGA MERODIO
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 04'38"
93.
Nuno Miguel Alves Matos BICO
Movistar Team
94.
Bernat FONT MAS
95.
Alejandro REGUEIRO
Spain
96.
Ivan MARTINEZ JIMENEZ
Equipo Bolivia
97.
Eusebio PASCUAL
Spain
98.
Juan Ignacio PEREZ MARTIN
W52 - FC Porto
99.
Nuno Serafim Pacheco MEIRELES
Equipo Bolivia
100.
Aitor GONZALEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias
101.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskadi Basque Country - Murias 08'28"
102.
Txomin JUARISTI ARRIETA
Euskadi Basque Country - Murias

Stage information

Start, finish: Stage 2. Valdemoro - Valdemoro

Distance: 148.5 km

Date: 6 May 2017