2.HC

Tour of Qinghai Lake 2017  |  Stage 10. Sonmingyan - Dingxi   

2nd edition

148 km, 26 July 2017

Rider Team Time
1.
Ahmet ÖRKEN
Torku Sekerspor 3h04'31"
2.
Vitaliy BUTS
Kolss Cycling Team
3.
Szymon SAJNOK
Attaque Team Gusto
4.
Meron Hagos TESHOME
Bike Aid
5.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini
6.
Rafael Mattos ANDRIATO
Wilier Triestina - Selle Italia
7.
Nicolas MARINI
Nippo - Vini Fantini
8.
Stanislau BAZHKOU
Minsk Cycling Club
9.
Yevgeniy GIDICH
Vino - Astana Motors
10.
Davide MUCELLI
Meridiana - Kamen Team
11.
Eugenio BANI
RTS - Monton Racing Team
12.
Maarten DE JONGE
Monkey Town Continental Team
13.
Daniel Fernando BALSERO
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
14.
Liam BERTAZZO
Wilier Triestina - Selle Italia
15.
Joris BLOKKER
Monkey Town Continental Team
16.
Benjamin HILL
Attaque Team Gusto
17.
Zisen LI
Qinghai Tianyoude Cycling Team
18.
Josip RUMAC
Synergy Baku Cycling Project
19.
Mateo FRANKOVIC
Meridiana - Kamen Team
20.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil
21.
John HARRIS
CCB Velotooler
22.
Jon ABERASTURI IZAGA
Team Ukyo
23.
Amanuel Mengis GHEBREINDRIAS
Bike Aid
24.
Mathew ZENOVICH
St. George Continental Cycling Team
25.
Munkhtulga ERDENESUREN
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
26.
Vladimir Yezid LOPEZ GIL
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
27.
Polychronis TZORTZAKIS
RTS - Monton Racing Team
28.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
29.
Axel COSTA SORIA
Kuwait - Cartucho.es
30.
Luca CHIRICO
Torku Sekerspor
31.
Shao Hsuan LU
Attaque Team Gusto
32.
Sven VAN LUIJK
Monkey Town Continental Team
33.
Matteo RABOTTINI
Meridiana - Kamen Team
34.
Paolo LUNARDON
RTS - Monton Racing Team
35.
Luke MUDGWAY
RTS - Monton Racing Team
36.
Ivan BALYKIN
Torku Sekerspor
37.
Morgan SMITH
St. George Continental Cycling Team
38.
Emanuel KIŠERLOVSKI
Meridiana - Kamen Team
39.
Björn THURAU
Kuwait - Cartucho.es
40.
Mauricio ORTEGA RAMIREZ
RTS - Monton Racing Team
41.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Qinghai Tianyoude Cycling Team
42.
Mykhailo KONONENKO
Kolss Cycling Team
43.
Mario VOGT
Attaque Team Gusto
44.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
45.
Enkhtaivan BOLOR ERDENE
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
46.
Oscar Mauricio PACHON MELO
RTS - Monton Racing Team
47.
Davide REBELLIN
Kuwait - Cartucho.es
48.
Awet Tekle HABTOM
Bike Aid
49.
Elchin ASADOV
Synergy Baku Cycling Project
50.
Francisco Jarley COLORADO HERNANDEZ
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
51.
Yauheni SOBAL
Minsk Cycling Club
52.
Samir JABRAYILOV
Synergy Baku Cycling Project
53.
Edwin Arnulfo PARRA BUSTAMANTE
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
54.
Stefan SCHUMACHER
Kuwait - Cartucho.es
55.
Alexandr SHUSHEMOIN
Attaque Team Gusto
56.
Uroš REPŠE
Meridiana - Kamen Team
57.
Ilia KOSHEVOY
Wilier Triestina - Selle Italia
58.
Gregor GAZVODA
Adria Mobil
59.
Nazym BAKIRCI
Torku Sekerspor
60.
Sergiy LAGKUTI
Kolss Cycling Team
61.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini
62.
Gianfranco VISCONTI
Meridiana - Kamen Team
63.
Daniel BICHLMANN
Bike Aid
64.
Batuhan ÖZGÜR
Torku Sekerspor
65.
Jacopo MOSCA
Wilier Triestina - Selle Italia
66.
Oleksandr GOLOVASH
Minsk Cycling Club
67.
Dmitriy LUKYANOV
Vino - Astana Motors
68.
Stepan ASTAFYEV
Vino - Astana Motors
69.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid
70.
Oleksandr POLIVODA
Kolss Cycling Team
71.
Matteo DRAPERI
Wilier Triestina - Selle Italia
72.
Rick VAN BREDA
Monkey Town Continental Team
73.
Marcus CULEY
St. George Continental Cycling Team
74.
Andreas KEUSER
Kuwait - Cartucho.es
75.
Hideto NAKANE
Nippo - Vini Fantini
76.
Tanzou TOKUDA
Team Ukyo
77.
Taras VOROPAYEV
Vino - Astana Motors
78.
Yimmi José BRICEÑO
China Continental Team of Gansu Bank
79.
Roniel CAMPOS
China Continental Team of Gansu Bank
80.
Jackson RODRÍGUEZ
China Continental Team of Gansu Bank
81.
Oleksandr PREVAR
Kolss Cycling Team
82.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Team Ukyo
83.
Altanzul ALTANSUKH
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team 00'20"
84.
Bruno MALTAR
Meridiana - Kamen Team 00'39"
85.
José MENDOZA
Qinghai Tianyoude Cycling Team 01'20"
86.
Ruslan KARIMOV
RTS - Monton Racing Team
87.
Jiancai WANG
Qinghai Tianyoude Cycling Team
88.
Xinping DING
China Continental Team of Gansu Bank
89.
Rodrigo ARAQUE LLORENTE
Team Ukyo 01'52"
90.
Jay DUTTON
St. George Continental Cycling Team
91.
Enver ASANOV
Synergy Baku Cycling Project
92.
Andrea BORSO
Adria Mobil
93.
Ismail ILIASOV
Synergy Baku Cycling Project
94.
Eiichi HIRAI
Team Ukyo
95.
Timothy CAMERON
St. George Continental Cycling Team
96.
Yonatan HAILU HADEGE
Start Vaxes Cycling Team 02'28"
97.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Selle Italia 04'03"
98.
Giuseppe FONZI
Wilier Triestina - Selle Italia
99.
Muhammed ATALAY
Torku Sekerspor
100.
Georgios BOUGLAS
China Continental Team of Gansu Bank 13'23"
101.
Patrick COLLINS
CCB Velotooler
102.
Timo SCHÄFER
Bike Aid
103.
Alistair DONOHOE
Attaque Team Gusto
104.
Andriy KULYK
Kolss Cycling Team
105.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini
106.
Mohamed Nor Umardi ROSDI
Terengganu Cycling Team
107.
Fernando GRIJALBA
Kuwait - Cartucho.es
108.
Stephan BAKKER
Monkey Town Continental Team
109.
Martz ALDER
Attaque Team Gusto 19'35"
110.
Elias AFEWERKI
Start Vaxes Cycling Team

Stage information

Start, finish: Stage 10. Sonmingyan - Dingxi

Distance: 148 km

Date: 26 July 2017