2.HC

Tour of Qinghai Lake 2017  |  Stage 5. Qinghai Lake - Gangcha   

2nd edition

185 km, 20 July 2017

Rider Team Time
1.
Jon ABERASTURI IZAGA
Team Ukyo 3h58'32"
2.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini
3.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini
4.
Yevgeniy GIDICH
Vino - Astana Motors
5.
Meron Hagos TESHOME
Bike Aid
6.
Ahmet ÖRKEN
Torku Sekerspor
7.
Mykhailo KONONENKO
Kolss Cycling Team
8.
Szymon SAJNOK
Attaque Team Gusto
9.
Liam BERTAZZO
Wilier Triestina - Selle Italia
10.
Benjamin HILL
Attaque Team Gusto
11.
Fernando GRIJALBA
Kuwait - Cartucho.es
12.
Marco ZANOTTI
Monkey Town Continental Team
13.
Luke MUDGWAY
RTS - Monton Racing Team
14.
Oscar Mauricio PACHON MELO
RTS - Monton Racing Team
15.
Davide MUCELLI
Meridiana - Kamen Team
16.
Maarten DE JONGE
Monkey Town Continental Team
17.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
18.
Stanislau BAZHKOU
Minsk Cycling Club
19.
Emanuel KIŠERLOVSKI
Meridiana - Kamen Team
20.
Vladimir Yezid LOPEZ GIL
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
21.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Qinghai Tianyoude Cycling Team
22.
Rafael Mattos ANDRIATO
Wilier Triestina - Selle Italia
23.
Davide REBELLIN
Kuwait - Cartucho.es
24.
Awet Tekle HABTOM
Bike Aid
25.
Björn THURAU
Kuwait - Cartucho.es
26.
Edwin Arnulfo PARRA BUSTAMANTE
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
27.
Matteo RABOTTINI
Meridiana - Kamen Team
28.
Yevgeni NEPOMNYACHSHIY
Vino - Astana Motors
29.
Alexandr SHUSHEMOIN
Attaque Team Gusto
30.
Stefan SCHUMACHER
Kuwait - Cartucho.es
31.
Mauricio ORTEGA RAMIREZ
RTS - Monton Racing Team
32.
Ilia KOSHEVOY
Wilier Triestina - Selle Italia
33.
Luca CHIRICO
Torku Sekerspor
34.
Daniel Fernando BALSERO
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
35.
Jacopo MOSCA
Wilier Triestina - Selle Italia
36.
Vitaliy BUTS
Kolss Cycling Team
37.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini
38.
Rick VAN BREDA
Monkey Town Continental Team
39.
Sergiy LAGKUTI
Kolss Cycling Team
40.
Xiaoyong DONG
Qinghai Tianyoude Cycling Team 00'24"
41.
Georgios BOUGLAS
China Continental Team of Gansu Bank
42.
Josip RUMAC
Synergy Baku Cycling Project
43.
Francisco Jarley COLORADO HERNANDEZ
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
44.
Mario VOGT
Attaque Team Gusto
45.
Samir JABRAYILOV
Synergy Baku Cycling Project
46.
Ivan BALYKIN
Torku Sekerspor
47.
Andrea BORSO
Adria Mobil
48.
Polychronis TZORTZAKIS
RTS - Monton Racing Team
49.
Stephan BAKKER
Monkey Town Continental Team
50.
Morgan SMITH
St. George Continental Cycling Team
51.
Altanzul ALTANSUKH
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
52.
Maralerdene BATMUNKH
Terengganu Cycling Team
53.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
54.
Nazym BAKIRCI
Torku Sekerspor
55.
Yauheni SOBAL
Minsk Cycling Club
56.
Sven VAN LUIJK
Monkey Town Continental Team
57.
Gregor GAZVODA
Adria Mobil
58.
Martz ALDER
Attaque Team Gusto
59.
Hideto NAKANE
Nippo - Vini Fantini
60.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid
61.
John HARRIS
CCB Velotooler
62.
Kazushige KUBOKI
Nippo - Vini Fantini
63.
Joris BLOKKER
Monkey Town Continental Team
64.
Mathew ZENOVICH
St. George Continental Cycling Team
65.
Gertjan DE VOS
Start Vaxes Cycling Team
66.
Taras VOROPAYEV
Vino - Astana Motors
67.
Elchin ASADOV
Synergy Baku Cycling Project
68.
Jackson RODRÍGUEZ
China Continental Team of Gansu Bank 01'05"
69.
Amanuel Mengis GHEBREINDRIAS
Bike Aid 01'06"
70.
Nicolas MARINI
Nippo - Vini Fantini 01'22"
71.
Andriy KULYK
Kolss Cycling Team
72.
Enver ASANOV
Synergy Baku Cycling Project 01'37"
73.
Matteo DRAPERI
Wilier Triestina - Selle Italia 01'47"
74.
Roniel CAMPOS
China Continental Team of Gansu Bank 02'22"
75.
Ruslan KARIMOV
RTS - Monton Racing Team 02'32"
76.
Eugert ZHUPA
Wilier Triestina - Selle Italia
77.
Stepan ASTAFYEV
Vino - Astana Motors 03'38"
78.
Eugenio BANI
RTS - Monton Racing Team 05'27"
79.
Paolo LUNARDON
RTS - Monton Racing Team
80.
Marcus CULEY
St. George Continental Cycling Team 12'00"
81.
Zisen LI
Qinghai Tianyoude Cycling Team
82.
Oleksandr POLIVODA
Kolss Cycling Team
83.
Patrick COLLINS
CCB Velotooler
84.
Oleksandr GOLOVASH
Minsk Cycling Club
85.
Alistair DONOHOE
Attaque Team Gusto
86.
Yonatan HAILU HADEGE
Start Vaxes Cycling Team
87.
Uroš REPŠE
Meridiana - Kamen Team
88.
Gianfranco VISCONTI
Meridiana - Kamen Team
89.
Axel COSTA SORIA
Kuwait - Cartucho.es
90.
Enkhtaivan BOLOR ERDENE
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
91.
Elias AFEWERKI
Start Vaxes Cycling Team
92.
Jiancai WANG
Qinghai Tianyoude Cycling Team
93.
Mateo FRANKOVIC
Meridiana - Kamen Team
94.
Timo SCHÄFER
Bike Aid
95.
Zhishan ZHANG
Qinghai Tianyoude Cycling Team
96.
Oleksandr PREVAR
Kolss Cycling Team
97.
Andreas KEUSER
Kuwait - Cartucho.es
98.
José MENDOZA
Qinghai Tianyoude Cycling Team
99.
Shao Hsuan LU
Attaque Team Gusto
100.
Alexandr OVSIANNIKOV
Vino - Astana Motors
101.
Daniel BICHLMANN
Bike Aid
102.
Munkhtulga ERDENESUREN
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
103.
Jay DUTTON
St. George Continental Cycling Team
104.
Rodrigo ARAQUE LLORENTE
Team Ukyo
105.
Dmitriy LUKYANOV
Vino - Astana Motors
106.
Elgun ALIZADA
Synergy Baku Cycling Project
107.
Muhammed ATALAY
Torku Sekerspor
108.
Bruno MALTAR
Meridiana - Kamen Team
109.
Ismail ILIASOV
Synergy Baku Cycling Project
110.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil
111.
Batuhan ÖZGÜR
Torku Sekerspor
112.
Eiichi HIRAI
Team Ukyo
113.
Mohamed Nor Umardi ROSDI
Terengganu Cycling Team
114.
Xinping DING
China Continental Team of Gansu Bank
115.
Yimmi José BRICEÑO
China Continental Team of Gansu Bank
116.
Timothy CAMERON
St. George Continental Cycling Team
117.
Giuseppe FONZI
Wilier Triestina - Selle Italia
118.
Óscar PUJOL MÚÑOZ
Team Ukyo
119.
Tanzou TOKUDA
Team Ukyo
120.
Brodie TALBOT
St. George Continental Cycling Team 00'00"

Stage information

Start, finish: Stage 5. Qinghai Lake - Gangcha

Race Type: Mountain stage

Distance: 185 km

Date: 20 July 2017