2.UWT

Presidential Cycling Tour of Turkey 2017  |  Stage 2. Kumlica - Fethiye   

10th edition

206 km, 11 October 2017

Rider Team Time
1.
Sam BENNETT
Bora - Hansgrohe 6h02'06"
2.
Edward THEUNS
Trek - Segafredo
3.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team
4.
Marco BENFATTO
Androni Giocattoli
5.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates
6.
Manuel BELLETTI
Wilier Triestina - Selle Italia
7.
Davide BALLERINI
Androni Giocattoli
8.
Ahmet ÖRKEN
Torku Sekerspor
9.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
10.
Frantisek SISR
CCC Sprandi Polkowice 02"
11.
Jordi SIMON CASULLERAS
Soul Brasil Pro Cycling Team
12.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
13.
Batuhan ÖZGÜR
Torku Sekerspor
14.
Matteo PELUCCHI
Bora - Hansgrohe
15.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
16.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
17.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo
18.
Marco MARONESE
Bardiani CSF
19.
Julien STASSEN
WB Veranclassic Aquality Protect
20.
Rafael Ferreira REIS
Caja Rural - Seguros RGA
21.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
22.
Christophe MASSON
WB Veranclassic Aquality Protect
23.
Jesper HANSEN
Astana Pro Team
24.
David ARROYO DURAN
Caja Rural - Seguros RGA
25.
Silvio HERKLOTZ
Bora - Hansgrohe
26.
Eduard PRADES REVERTE
Caja Rural - Seguros RGA
27.
Patryk STOSZ
CCC Sprandi Polkowice
28.
Yonder Eduardo GODOY
Wilier Triestina - Selle Italia
29.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates
30.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF
31.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Trek - Segafredo
32.
Ahmet AKDİLEK
Torku Sekerspor
33.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli
34.
Antonio MOLINA CANET
Caja Rural - Seguros RGA
35.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA
36.
Edoardo ZARDINI
Bardiani CSF
37.
Fumiyuki BEPPU
Trek - Segafredo
38.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team
39.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo
40.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli
41.
Edward RAVASI
UAE Team Emirates
42.
Nazym BAKIRCI
Torku Sekerspor
43.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Wilier Triestina - Selle Italia
44.
Mateusz TACIAK
CCC Sprandi Polkowice
45.
Gregor MÜHLBERGER
Bora - Hansgrohe
46.
Danilo CELANO
Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
47.
Przemysław NIEMIEC
UAE Team Emirates
48.
Muhammed ATALAY
Torku Sekerspor
49.
Chris BUTLER
Caja Rural - Seguros RGA
50.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo
51.
Flavio CARDOSO SANTOS
Soul Brasil Pro Cycling Team
52.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
53.
Leszek PLUCIŃSKI
CCC Sprandi Polkowice
54.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates
55.
Pavel BRUTT
Gazprom - Rusvelo
56.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
57.
Serkan BALKAN
Torku Sekerspor
58.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
UAE Team Emirates
59.
Ilia KOSHEVOY
Wilier Triestina - Selle Italia 13"
60.
Lincoln SILVA
Soul Brasil Pro Cycling Team
61.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
Wilier Triestina - Selle Italia
62.
Jonas KOCH
CCC Sprandi Polkowice
63.
Andrea VENDRAME
Androni Giocattoli
64.
Federico ZURLO
UAE Team Emirates
65.
Sergey LAGUTIN
Gazprom - Rusvelo
66.
Roberto PINHEIRO DA SILVA
Soul Brasil Pro Cycling Team
67.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo
68.
Piotr BROŻYNA
CCC Sprandi Polkowice
69.
Kamil MAŁECKI
CCC Sprandi Polkowice
70.
Michał PALUTA
CCC Sprandi Polkowice
71.
Thomas DERUETTE
WB Veranclassic Aquality Protect
72.
Gregory DANIEL
Trek - Segafredo
73.
Gregory HABEAUX
WB Veranclassic Aquality Protect
74.
Shane ARCHBOLD
Bora - Hansgrohe 21"
75.
Mattia FRAPPORTI
Androni Giocattoli 24"
76.
Feritcam ŞAMLI
Torku Sekerspor
77.
Jimmy DUQUENNOY
WB Veranclassic Aquality Protect 25"
78.
Marco COLEDAN
Trek - Segafredo
79.
Alex TURRIN
Wilier Triestina - Selle Italia 38"
80.
Nikita STALNOV
Astana Pro Team 52"
81.
Lukas SPENGLER
WB Veranclassic Aquality Protect 54"
82.
Aleksejs SARAMOTINS
Bora - Hansgrohe
83.
Pedro Autran NICACIO
Soul Brasil Pro Cycling Team 01'50"
84.
Victor RANGHETTI
Soul Brasil Pro Cycling Team
85.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
86.
Onur BALKAN
-
87.
Marko KUMP
UAE Team Emirates
88.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo 01'54"
89.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli 01'58"
90.
Raphael PIRES
Soul Brasil Pro Cycling Team
91.
Matteo SPREAFICO
Androni Giocattoli
92.
Simone STERBINI
Bardiani CSF
93.
Alberto CECCHIN
Wilier Triestina - Selle Italia 02'21"
94.
Liam BERTAZZO
Wilier Triestina - Selle Italia
95.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe 02'58"
96.
Eugenio ALAFACI
Trek - Segafredo 04'14"
97.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
98.
Murilo AFFONSO
Soul Brasil Pro Cycling Team 13"
99.
Leopold KÖNIG
Bora - Hansgrohe 06'04"
100.
Ludovic ROBEET
WB Veranclassic Aquality Protect

Stage information

Start, finish: Stage 2. Kumlica - Fethiye

Race Type: Sprint stage

Distance: 206 km

Date: 11 October 2017