Tour de Pologne - 2017

9th edition

Stage 2. Tarnowskie Gory - Katowice , 142 km    

30 July 2017

Rider Team Time
1.
Sacha MODOLO
UAE Team Emirates 3h15'21"
2.
Danny VAN POPPEL
Team Sky
3.
Max WALSCHEID
Team Sunweb
4.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo
5.
Youcef REGUIGUI
Team Dimension Data
6.
Tom VAN ASBROECK
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
7.
Niccolo BONIFAZIO
Bahrain - Merida
8.
Peter SAGAN
Bora - Hansgrohe
9.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team
10.
Nathan HAAS
Team Dimension Data
11.
Enrico BATTAGLIN
Team Lotto NL - Jumbo
12.
Lorenzo MANZIN
FDJ
13.
Floris GERTS
BMC Racing Team
14.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
15.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto Soudal
16.
Tomasz MARCZYNSKI
Lotto Soudal
17.
Erik BASKA
Bora - Hansgrohe
18.
Davide MARTINELLI
Quick - Step Floors
19.
Matej MOHORIC
UAE Team Emirates
20.
Roberto FERRARI
UAE Team Emirates
21.
Caleb EWAN
Orica - Scott
22.
Kristian SBARAGLI
Team Dimension Data
23.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo
24.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
25.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk
26.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
27.
Roman MAIKIN
Gazprom - Rusvelo
28.
Wout POELS
Team Sky
29.
Nelson Felipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA
Movistar Team
30.
Sam OOMEN
Team Sunweb
31.
Lukasz WISNIOWSKI
Team Sky
32.
Domenico POZZOVIVO
AG2R La Mondiale
33.
Rui Alberto Faria da COSTA
UAE Team Emirates
34.
Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ
Trek - Segafredo
35.
François BIDARD
AG2R La Mondiale
36.
Vincenzo NIBALI
Bahrain - Merida
37.
Jack HAIG
Orica - Scott
38.
Rafael VALLS FERRI
Lotto Soudal
39.
Bob JUNGELS
Quick - Step Floors
40.
Bert DE BACKER
Team Sunweb
41.
Luis León SANCHEZ GIL
Astana Pro Team
42.
Rafal MAJKA
Bora - Hansgrohe
43.
Simon ŠPILAK
Team Katusha Alpecin
44.
Ben HERMANS
BMC Racing Team
45.
Diego ROSA
Team Sky
46.
Jose Isidro MACIEL GONCALVES
Team Katusha Alpecin
47.
Laurens DE PLUS
Quick - Step Floors
48.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
49.
Daan OLIVIER
Team Lotto NL - Jumbo
50.
Ben O'CONNOR
Team Dimension Data
51.
Jan HIRT
CCC Sprandi Polkowice
52.
Gregor MÜHLBERGER
Bora - Hansgrohe
53.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
54.
Frantisek SISR
CCC Sprandi Polkowice
55.
Adam YATES
Orica - Scott
56.
Petr VAKOČ
Quick - Step Floors
57.
Bart DE CLERCQ
Lotto Soudal
58.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
59.
Tom Jelte SLAGTER
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
60.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team
61.
Michal GOLAS
Team Sky
62.
Antwan TOLHOEK
Team Lotto NL - Jumbo
63.
Alexey TSATEVITCH
Gazprom - Rusvelo
64.
Maxime MONFORT
Lotto Soudal
65.
Wilco KELDERMAN
Team Sunweb
66.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha Alpecin
67.
Koen BOUWMAN
Team Lotto NL - Jumbo
68.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha Alpecin
69.
Sergey LAGUTIN
Gazprom - Rusvelo
70.
Pawel CIESLIK
Elkov - Author Cycling Team
71.
Davide VILLELLA
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
72.
Rémi CAVAGNA
Quick - Step Floors
73.
Maximilian SCHACHMANN
Quick - Step Floors
74.
Dylan TEUNS
BMC Racing Team
75.
Matteo MONTAGUTI
AG2R La Mondiale
76.
Winner ANACONA GOMEZ
Movistar Team
77.
Lennard KÄMNA
Team Sunweb
78.
Javier MEGIAS LEAL
Team Novo Nordisk
79.
Marek RUTKIEWICZ
Wibatech 7R Fuji
80.
Pawel FRANCZAK
Team Hurom
81.
Floris DE TIER
Team Lotto NL - Jumbo
82.
Kristijan KOREN
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
83.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates
84.
Tejay VAN GARDEREN
BMC Racing Team
85.
Toms SKUJINS
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
86.
Jelle WALLAYS
Lotto Soudal
87.
Matti BRESCHEL
Astana Pro Team
88.
Manuele BOARO
Bahrain - Merida
89.
Emanuel PIASKOWY
Team Hurom
90.
Fumiyuki BEPPU
Trek - Segafredo
91.
Rory SUTHERLAND
Movistar Team
92.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
93.
Giovanni VISCONTI
Bahrain - Merida
94.
Odd Christian EIKING
FDJ
95.
Oscar GATTO
Astana Pro Team
96.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
Team Dimension Data
97.
Kamil GRADEK
One Pro Cycling
98.
Rohan DENNIS
BMC Racing Team
99.
Jérémy MAISON
FDJ
100.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo
101.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Team Katusha Alpecin
102.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
BMC Racing Team
103.
Przemyslaw NIEMIEC
UAE Team Emirates
104.
Robert POWER
Orica - Scott
105.
Ruben PLAZA MOLINA
Orica - Scott
106.
Franco PELLIZOTTI
Bahrain - Merida
107.
Adam STACHOWIAK
Voster - Uniwheels Team
108.
Michal SCHLEGEL
CCC Sprandi Polkowice
109.
Pavel BRUTT
Gazprom - Rusvelo 13"
110.
Matvey MAMYKIN
Team Katusha Alpecin
111.
Sander ARMEE
Lotto Soudal
112.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice 30"
113.
Sébastien REICHENBACH
FDJ
114.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
115.
Bert Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo 56"
116.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team 57"
117.
Hubert DUPONT
AG2R La Mondiale 59"
118.
Nico DENZ
AG2R La Mondiale 01'02"
119.
Joonas HENTTALA
Team Novo Nordisk
120.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo 01'06"
121.
Jan TRATNIK
CCC Sprandi Polkowice
122.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida
123.
Daniel HOELGAARD
FDJ 01'10"
124.
Chad HAGA
Team Sunweb 01'24"
125.
Nick DOUGALL
Team Dimension Data
126.
Johannes FRÖHLINGER
Team Sunweb 01'32"
127.
Luka MEZGEC
Orica - Scott 01'37"
128.
Martijn VERSCHOOR
Team Novo Nordisk 01'41"
129.
Maxim BELKOV
Team Katusha Alpecin
130.
Niki TERPSTRA
Quick - Step Floors
131.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe
132.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe 01'45"
133.
Alan BANASZEK
CCC Sprandi Polkowice 01'57"
134.
Moreno MOSER
Astana Pro Team 02'12"
135.
Tyler FARRAR
Team Dimension Data
136.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo
137.
Kevin REZA
FDJ 02'19"
138.
Gregory DANIEL
Trek - Segafredo 02'37"
139.
Antonio NIBALI
Bahrain - Merida
140.
Ian BOSWELL
Team Sky 02'57"
141.
Christophe RIBLON
AG2R La Mondiale
142.
Christopher WILLIAMS
Team Novo Nordisk
143.
Marc FOURNIER
FDJ
144.
Alex DOWSETT
Movistar Team 03'36"
145.
Daniel OSS
BMC Racing Team
146.
Marco COLEDAN
Trek - Segafredo 04'54"
147.
Anass AIT EL ABDIA
UAE Team Emirates 04'55"
148.
Aleksejs SARAMOTINS
Bora - Hansgrohe 05'29"
149.
Sondre Holst ENGER
AG2R La Mondiale
150.
Pawel BERNAS
Domin Sport 08'04"
151.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk 08'44"
152.
Sam BEWLEY
Orica - Scott 08'49"