2.UWT

Tour de Pologne 2017  |  General classification    

58th edition

General classification

29 July 2017 - 4 August 2017

Rider Team Time
1.
Dylan TEUNS
BMC Racing Team 27h07'47"
2.
Rafał MAJKA
Bora - Hansgrohe 02"
3.
Wout POELS
Team Sky 03"
4.
Wilco KELDERMAN
Team Sunweb 10"
5.
Adam YATES
Orica - Scott 13"
6.
Domenico POZZOVIVO
Ag2r La Mondiale 23"
7.
Sam OOMEN
Team Sunweb 36"
8.
Jack HAIG
Orica - Scott 57"
9.
Vincenzo NIBALI
Bahrain - Merida 01'19"
10.
Rui Alberto Faria da COSTA
UAE Team Emirates 01'22"
11.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha Alpecin 01'29"
12.
Bob JUNGELS
Quick - Step Floors 01'35"
13.
Odd Christian EIKING
FDJ 02'46"
14.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team 02'56"
15.
Bart DE CLERCQ
Lotto - Soudal 03'01"
16.
Tomasz MARCZYŃSKI
Lotto - Soudal 03'32"
17.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates 03'47"
18.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team 03'52"
19.
Marek RUTKIEWICZ
Wibatech 7R Fuji 04'41"
20.
Ben O'CONNOR
Team Dimension Data 05'05"
21.
François BIDARD
Ag2r La Mondiale 05'59"
22.
Jérémy MAISON
FDJ 06'36"
23.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team 06'44"
24.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
BMC Racing Team 07'24"
25.
Tejay VAN GARDEREN
BMC Racing Team 07'40"
26.
Gregor MÜHLBERGER
Bora - Hansgrohe 08'38"
27.
Diego ROSA
Team Sky 09'36"
28.
Giovanni VISCONTI
Bahrain - Merida 09'43"
29.
Rafael VALLS FERRI
Lotto - Soudal 09'53"
30.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha Alpecin 11'57"
31.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal 12'23"
32.
Daan OLIVIER
Team Lotto NL - Jumbo 14'36"
33.
Michal SCHLEGEL
CCC Sprandi Polkowice 15'38"
34.
Petr VAKOČ
Quick - Step Floors 16'08"
35.
Peter SAGAN
Bora - Hansgrohe 17'03"
36.
Paweł CIEŚLIK
Elkov - Author Cycling Team 19'44"
37.
Salvatore PUCCIO
Team Sky 23'30"
38.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team 23'43"
39.
Franco PELLIZOTTI
Bahrain - Merida 24'21"
40.
Jesús HERNÁNDEZ BLÁZQUEZ
Trek - Segafredo 24'31"
41.
Davide VILLELLA
Cannondale Drapac Professional Cycling Team 24'50"
42.
Jan HIRT
CCC Sprandi Polkowice 25'32"
43.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 25'36"
44.
Koen BOUWMAN
Team Lotto NL - Jumbo 25'41"
45.
Rohan DENNIS
BMC Racing Team 26'45"
46.
Rubén PLAZA MOLINA
Orica - Scott 26'48"
47.
Antwan TOLHOEK
Team Lotto NL - Jumbo 26'49"
48.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo 26'58"
49.
Tom Jelte SLAGTER
Cannondale Drapac Professional Cycling Team 27'01"
50.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk 27'16"
51.
Simon ŠPILAK
Team Katusha Alpecin 30'04"
52.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal 30'18"
53.
Floris GERTS
BMC Racing Team 32'13"
54.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team 33'55"
55.
Floris DE TIER
Team Lotto NL - Jumbo 35'42"
56.
Javier MEGIAS LEAL
Team Novo Nordisk 35'53"
57.
Michał GOŁAŚ
Team Sky 36'13"
58.
Sergey LAGUTIN
Gazprom - Rusvelo 36'38"
59.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo 37'05"
60.
Matej MOHORIČ
UAE Team Emirates 37'15"
61.
Pavel BRUTT
Gazprom - Rusvelo 39'22"
62.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Team Katusha Alpecin 41'11"
63.
Przemysław NIEMIEC
UAE Team Emirates 42'32"
64.
Matvey MAMYKIN
Team Katusha Alpecin 42'37"
65.
Emanuel PIASKOWY
Team Hurom 42'46"
66.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
Cannondale Drapac Professional Cycling Team 44'29"
67.
Lennard KÄMNA
Team Sunweb 44'55"
68.
Rory SUTHERLAND
Movistar Team 45'46"
69.
Łukasz WIŚNIOWSKI
Team Sky 47'29"
70.
Robert POWER
Orica - Scott 47'39"
71.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida 48'14"
72.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale 48'40"
73.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
Team Dimension Data 52'10"
74.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe 52'41"
75.
Toms SKUJIŅŠ
Cannondale Drapac Professional Cycling Team 52'57"
76.
Jan TRATNIK
CCC Sprandi Polkowice 53'04"
77.
Matti BRESCHEL
Astana Pro Team 53'27"
78.
Rémi CAVAGNA
Quick - Step Floors 55'29"
79.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice 55'30"
80.
Youcef REGUIGUI
Team Dimension Data 55'40"
81.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe 56'17"
82.
Enrico BATTAGLIN
Team Lotto NL - Jumbo 57'00"
83.
Niccolò BONIFAZIO
Bahrain - Merida 1h03'00"
84.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo 1h03'05"
85.
Nick DOUGALL
Team Dimension Data 1h03'31"
86.
Bert DE BACKER
Team Sunweb 1h06'20"
87.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Lotto NL - Jumbo 1h07'10"
88.
Adam STACHOWIAK
Voster - Uniwheels Team 1h07'22"
89.
Lorenzo MANZIN
FDJ 1h08'00"
90.
Kamil GRADEK
One Pro Cycling 1h10'49"
91.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo 1h11'22"
92.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk 1h11'33"
93.
Antonio NIBALI
Bahrain - Merida 1h15'56"
94.
Johannes FRÖHLINGER
Team Sunweb 1h19'27"
95.
Caleb EWAN
Orica - Scott 1h28'14"
96.
Aleksejs SARAMOTINS
Bora - Hansgrohe 1h42'32"