World Championships Road Race - 2017

84th edition

Rong - Bergen (Norway) 267.5 km

24 September 2017

Rider Team Time
1.
Peter SAGAN
Bora - Hansgrohe 6h28'11"
2.
Alexander KRISTOFF
Team Katusha Alpecin
3.
Michael MATTHEWS
Team Sunweb
4.
Matteo TRENTIN
Quick - Step Floors
5.
Ben SWIFT
UAE Team Emirates
6.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
7.
Michael ALBASINI
Orica - Scott
8.
Fernando GAVIRIA RENDON
Quick - Step Floors
9.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team
10.
Julian ALAPHILIPPE
Quick - Step Floors
11.
Michal KWIATKOWSKI
Team Sky
12.
Søren Kragh ANDERSEN
Team Sunweb
13.
Tony GALLOPIN
Lotto Soudal
14.
Zdenek ŠTYBAR
Quick - Step Floors
15.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky
16.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha Alpecin
17.
Philippe GILBERT
Quick - Step Floors
18.
Sergei CHERNETSKI
Astana Pro Team
19.
Rui Alberto Faria da COSTA
UAE Team Emirates
20.
Simon GESCHKE
Team Sunweb
21.
Michael VALGREN ANDERSEN
Astana Pro Team
22.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe
23.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha Alpecin
24.
Niki TERPSTRA
Quick - Step Floors
25.
Tom DUMOULIN
Team Sunweb
26.
Daniel MARTIN
Quick - Step Floors
27.
Rigoberto URÁN URÁN
Cannondale Drapac Professional Cycling Team 05"
28.
Alberto BETTIOL
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
29.
Magnus CORT NIELSEN
Orica - Scott 27"
30.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Dimension Data 01'04"
31.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Movistar Team
32.
Julien SIMON
Cofidis, Solutions Credits
33.
Nicolas ROCHE
BMC Racing Team
34.
Bauke MOLLEMA
Trek - Segafredo 01'20"
35.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
36.
Peter KENNAUGH
Team Sky 01'22"
37.
Warren BARGUIL
Team Sunweb 01'23"
38.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates
39.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data 02'32"
40.
Nikias ARNDT
Team Sunweb
41.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team
42.
Luka PIBERNIK
Bahrain - Merida
43.
Aleksejs SARAMOTINS
Bora - Hansgrohe
44.
Stefan KÜNG
BMC Racing Team
45.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe
46.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - Merida
47.
Marcus BURGHARDT
Bora - Hansgrohe
48.
Roman KREUZIGER
Orica - Scott
49.
Daryl IMPEY
Orica - Scott
50.
Silvan DILLIER
BMC Racing Team
51.
Tobias LUDVIGSSON
FDJ
52.
Michal GOLAS
Team Sky
53.
Alex HOWES
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
54.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team
55.
Nelson Felipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA
Movistar Team
56.
Odd Christian EIKING
FDJ
57.
Elia VIVIANI
Team Sky
58.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
59.
Sonny COLBRELLI
Bahrain - Merida
60.
Simon CLARKE
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
61.
Jan POLANC
UAE Team Emirates
62.
Mitchell DOCKER
Orica - Scott
63.
Eduardo SEPULVEDA
Fortuneo - Vital Concept
64.
Tiago MACHADO
Team Katusha Alpecin
65.
Ricardo VILELA
Manzana Postobon Team
66.
Luis León SANCHEZ GIL
Astana Pro Team
67.
Jarlinson PANTANO GOMEZ
Trek - Segafredo
68.
Stefan DENIFL
Aqua Blue Sport
69.
Tony MARTIN
Team Katusha Alpecin
70.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Quick - Step Floors
71.
Bob JUNGELS
Quick - Step Floors
72.
Dylan TEUNS
BMC Racing Team
73.
Oliver NAESEN
AG2R La Mondiale
74.
Sebastian LANGEVELD
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
75.
Michael MORKOV
Team Katusha Alpecin
76.
Christopher JUUL JENSEN
Orica - Scott
77.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates
78.
Andriy GRIVKO
Astana Pro Team 03'13"
79.
Jan BÁRTA
Bora - Hansgrohe
80.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team
81.
Hugo HOULE
AG2R La Mondiale
82.
Pawel POLJANSKI
Bora - Hansgrohe
83.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
Team Dimension Data
84.
Anthony ROUX
FDJ
85.
Lilian CALMEJANE
Direct Energie
86.
Cyril GAUTIER
AG2R La Mondiale
87.
Jens KEUKELEIRE
Orica - Scott
88.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
89.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo 05'49"
90.
Paul MARTENS
Team Lotto NL - Jumbo
91.
Matej MOHORIC
UAE Team Emirates
92.
Luka MEZGEC
Orica - Scott
93.
Heinrich HAUSSLER
Bahrain - Merida
94.
Jack HAIG
Orica - Scott
95.
Tiesj BENOOT
Lotto Soudal 06'33"
96.
Lukasz WISNIOWSKI
Team Sky 06'37"
97.
Scott THWAITES
Team Dimension Data 07'33"
98.
Mark CHRISTIAN
Aqua Blue Sport
99.
Rick ZABEL
Team Katusha Alpecin
100.
Fabian LIENHARD
Team Vorarlberg
101.
Amund Grøndahl JANSEN
Team Lotto NL - Jumbo
102.
Ignatas KONOVALOVAS
FDJ
103.
Luis Guillermo MAS BONET
Caja Rural - Seguros RGA
104.
Lars BOOM
Team Lotto NL - Jumbo 07'35"
105.
Daniele BENNATI
Movistar Team
106.
Jesus HERRADA LOPEZ
Movistar Team
107.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Movistar Team
108.
Marc SOLER GIMENEZ
Movistar Team
109.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo 09'21"
110.
Tim WELLENS
Lotto Soudal
111.
Gregory RAST
Trek - Segafredo 09'24"
112.
Marco HALLER
Team Katusha Alpecin
113.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team 09'26"
114.
Nils POLITT
Team Katusha Alpecin 10'21"
115.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
Team Sky
116.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
117.
Tao GEOGHEGAN HART
Team Sky
118.
Johannes FRÖHLINGER
Team Sunweb
119.
Koen DE KORT
Trek - Segafredo
120.
Antoine DUCHESNE
Direct Energie
121.
Primož ROGLIČ
Team Lotto NL - Jumbo
122.
Olivier LE GAC
FDJ
123.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy 11'53"
124.
Joey ROSSKOPF
BMC Racing Team
125.
Daniel HOELGAARD
FDJ
126.
Ryan MULLEN
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
127.
Jirí POLNICKÝ
Elkov - Author Cycling Team
128.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
129.
Dion SMITH
Wanty - Groupe Gobert
130.
Jose Isidro MACIEL GONCALVES
Team Katusha Alpecin
131.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Quick - Step Floors
132.
Jempy DRUCKER
BMC Racing Team