2.1

Tour of Croatia 2017  |  Stage 4. Crikvenica - Umag   

4th edition

171 km, 21 April 2017

Rider Team Time
1.
Nicola RUFFONI
Bardiani CSF 4h10'15"
2.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team
3.
Ivan SAVITSKY
Gazprom - Rusvelo
4.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini
5.
Dušan RAJOVIĆ
Adria Mobil
6.
Alan MARANGONI
Nippo - Vini Fantini
7.
Daniel AUER
Team Felbermayr - Simplon Wels
8.
Giacomo NIZZOLO
Trek - Segafredo
9.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini
10.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil
11.
Lukas JAUN
Roth - Akros
12.
Dylan PAGE
Caja Rural - Seguros RGA
13.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
14.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
15.
Sacha MODOLO
UAE Team Emirates
16.
Ivan BALYKIN
Torku Sekerspor
17.
Davide MUCELLI
Meridiana - Kamen Team
18.
Vincenzo NIBALI
Bahrain - Merida
19.
Jason LOWNDES
Israel Cycling Academy
20.
Andrea BORSO
Adria Mobil
21.
Ahmet ÖRKEN
Torku Sekerspor
22.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo
23.
Roland THALMANN
Roth - Akros
24.
Kanstantsin SIUTSOU
Bahrain - Merida
25.
Martijn VERSCHOOR
Team Novo Nordisk
26.
Colin STÜSSI
Roth - Akros
27.
Lluís Guillermo MAS BONET
Caja Rural - Seguros RGA
28.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
29.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini
30.
Mykhailo KONONENKO
Kolss Cycling Team
31.
Roberto FERRARI
UAE Team Emirates
32.
Oscar Eduardo SANCHEZ GUARIN
Bicicletas Strongman
33.
José Manuel DÍAZ
Israel Cycling Academy
34.
Jesper HANSEN
Astana Pro Team 00'07"
35.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo
36.
Jonathan FUMEAUX
Roth - Akros
37.
Oleksandr PREVAR
Kolss Cycling Team
38.
Antonio DI SANTE
GM Europa Ovini
39.
Jan HIRT
CCC Sprandi Polkowice
40.
Felix GROßSCHARTNER
CCC Sprandi Polkowice
41.
Markus EIBEGGER
Team Felbermayr - Simplon Wels
42.
Matija KVASINA
Team Felbermayr - Simplon Wels
43.
Vitaliy BUTS
Kolss Cycling Team
44.
Luca CHIRICO
Torku Sekerspor
45.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team
46.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
47.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
49.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
Bicicletas Strongman
50.
Andriy VASYLYUK
Kolss Cycling Team
51.
Ahmet AKDİLEK
Torku Sekerspor
52.
Daniel Andres ROZO VELEZ
Bicicletas Strongman
53.
Gorazd PER
Adria Mobil
54.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF
55.
Jan POLANC
UAE Team Emirates
56.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
57.
Manuele BOARO
Bahrain - Merida
58.
Nathan DRAPER
Team Wiggins
59.
Francesco CANEPA
GM Europa Ovini
60.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk
61.
Michael THOMPSON
Team Wiggins
62.
Emanuel KISERLOVSKI
Meridiana - Kamen Team
63.
Gregor GAZVODA
Adria Mobil
64.
Matthias REUTIMANN
Roth - Akros
65.
Matteo RABOTTINI
Meridiana - Kamen Team
66.
James KNOX
Team Wiggins
67.
Jure GOLČER
Adria Mobil
68.
Edward RAVASI
UAE Team Emirates
69.
Leonardo CANEPA
GM Europa Ovini
70.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
71.
Mateo FRANKOVIC
Meridiana - Kamen Team
72.
Truls Engen KORSÆTH
Astana Pro Team
73.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk
74.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
75.
Fabio CALABRIA
Team Novo Nordisk
76.
Johannes SCHINNAGEL
Team Felbermayr - Simplon Wels
77.
Javier MEGIAS LEAL
Team Novo Nordisk
78.
Michal SCHLEGEL
CCC Sprandi Polkowice
79.
Alex ARANBURU DEBA
Caja Rural - Seguros RGA
80.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
81.
Yuma KOISHI
Nippo - Vini Fantini
82.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
83.
Leszek PLUCIŃSKI
CCC Sprandi Polkowice
84.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo
85.
Uroš REPŠE
Meridiana - Kamen Team
86.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice
87.
Aristobulo CALA CALA
Bicicletas Strongman
88.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
89.
Pirmin LANG
Roth - Akros
90.
Artur ERSHOV
Gazprom - Rusvelo
91.
Marcin BIAŁOBŁOCKI
CCC Sprandi Polkowice
92.
Llibert SENDROS JUVE
Kolss Cycling Team
93.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo
94.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
95.
Kazushige KUBOKI
Nippo - Vini Fantini
96.
Javier MORENO BAZÁN
Bahrain - Merida
97.
Franco PELLIZOTTI
Bahrain - Merida
98.
Michael O'LOUGHLIN
Team Wiggins
99.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida
100.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon Wels
101.
Andrea GUARDINI
UAE Team Emirates
102.
Joonas HENTTALA
Team Novo Nordisk
103.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
104.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo
105.
Damian LÜSCHER
Roth - Akros
106.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
107.
Oleksandr POLIVODA
Kolss Cycling Team 00'22"
108.
Feritcam ŞAMLI
Torku Sekerspor
109.
Mustafa SAYAR
Torku Sekerspor
110.
Sergiy LAGKUTI
Kolss Cycling Team
111.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
112.
Christopher WILLIAMS
Team Novo Nordisk
113.
Etienne GEORGI
Team Wiggins
114.
Valentin BAILLIFARD
Roth - Akros
115.
Gianfranco VISCONTI
Meridiana - Kamen Team
116.
Ashley DENNIS
Team Wiggins
117.
Andrii BRATASHCHUK
Kolss Cycling Team
118.
Riccardo ZOIDL
Team Felbermayr - Simplon Wels
119.
Luis Enrique LEMUS DAVILA
Israel Cycling Academy
120.
Valerio AGNOLI
Bahrain - Merida
121.
Sergey LAGUTIN
Gazprom - Rusvelo 00'33"
122.
Marco COLEDAN
Trek - Segafredo
123.
Marco TIZZA
GM Europa Ovini 00'35"
124.
Arman KAMYSHEV
Astana Pro Team
125.
Nicola BOEM
Bardiani CSF 00'41"
126.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF
127.
Juan Sebastian TAMAYO MARTINEZ
Bicicletas Strongman 00'47"
128.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF
129.
Gregory RAST
Trek - Segafredo
130.
Anton VOROBYEV
Gazprom - Rusvelo 00'54"
131.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo 01'02"
132.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy 01'11"
133.
Nicolas MARINI
Nippo - Vini Fantini 01'16"
134.
Samuel HARRISON
Team Wiggins
135.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 01'42"
136.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo 03'49"
137.
David JABUKA
Meridiana - Kamen Team 04'50"
138.
Antonio PARRINELLO
GM Europa Ovini 07'16"
139.
Justin OIEN
Caja Rural - Seguros RGA
140.
Adriano BROGI
GM Europa Ovini
141.
Davide PACCHIARDO
GM Europa Ovini
142.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA 07'50"
143.
Rafael Ferreira REIS
Caja Rural - Seguros RGA

Stage information

Start, finish: Stage 4. Crikvenica - Umag

Distance: 171 km

Date: 21 April 2017