Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol - 2017

Stage 2. Torredonjimeno - Alto Peña del Aguila (177.9 km) - 16/02

Rider Team Country Time
1. Thibaut PINOT FDJ
FRA
4h44'03"
2. Alberto CONTADOR VELASCO Trek - Segafredo
ESP
00'02"
3. Alejandro VALVERDE BELMONTE Movistar Team
ESP
00'07"
4. Ion IZAGIRRE INSAUSTI Bahrain - Merida
ESP
5. Mikel LANDA MEANA Team Sky
ESP
00'09"
6. Diego ROSA Team Sky
ITA
7. Wout POELS Team Sky
NED
00'13"
8. Sébastien REICHENBACH FDJ
SUI
00'28"
9. Pieter WEENING Roompot - Nederlandse Loterij
NED
00'46"
10. Floris DE TIER Team Lotto NL - Jumbo
BEL
11. Ondrej CINK Bahrain - Merida
CZE
12. Javier MORENO BAZAN Bahrain - Merida
ESP
13. Rigoberto URAN URAN Cannondale Drapac Professional Cycling Team
COL
14. Mikel NIEVE ITURALDE Team Sky
ESP
15. Warren BARGUIL Team Sunweb
FRA
01'05"
16. Alex ARANBURU DEBA Caja Rural - Seguros RGA
ESP
17. Eduard PRADES REVERTER Caja Rural - Seguros RGA
ESP
01'18"
18. Sergey FIRSANOV Gazprom - Rusvelo
RUS
19. Bart DE CLERCQ Lotto Soudal
BEL
20. Sam OOMEN Team Sunweb
NED
21. Jan HIRT CCC Sprandi Polkowice
CZE
01'39"
22. Antwan TOLHOEK Team Lotto NL - Jumbo
NED
01'55"
23. Victor DE LA PARTE Movistar Team
ESP
24. Andre Fernando S. Martins CARDOSO Trek - Segafredo
POR
25. Guillaume BONNAFOND Cofidis, Solutions Credits
FRA
02'01"
26. Garikoitz BRAVO OIARBIDE Euskadi Basque Country - Murias
ESP
27. Marc SOLER Movistar Team
ESP
02'05"
28. Stef CLEMENT Team Lotto NL - Jumbo
NED
02'06"
29. Laurens TEN DAM Team Sunweb
NED
30. Jelle VANENDERT Lotto Soudal
BEL
31. Michal SCHLEGEL CCC Sprandi Polkowice
CZE
02'30"
32. Nick VAN DER LIJKE Roompot - Nederlandse Loterij
NED
33. Oscar RIESEBEEK Roompot - Nederlandse Loterij
NED
34. David BELDA GARCIA Burgos BH
ESP
35. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Trek - Segafredo
ESP
36. Marco MINNAARD Wanty - Groupe Gobert
NED
02'43"
37. Sindre SKJOESTAD LUNKE Team Sunweb
NOR
01'50"
38. Fabio FELLINE Trek - Segafredo
ITA
02'55"
39. Jon IRISARRI RINCON Caja Rural - Seguros RGA
ESP
03'01"
40. Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ Trek - Segafredo
ESP
41. Jasper DE BUYST Lotto Soudal
BEL
03'31"
42. Tobias LUDVIGSSON FDJ
SWE
43. Martijn BUDDING Roompot - Nederlandse Loterij
NED
03'55"
44. Ibai SALAS ZORROZUA Burgos BH
ESP
03'59"
45. Steve MORABITO FDJ
SUI
04'15"
46. Eliot LIETAER Sport Vlaanderen - Baloise
BEL
47. Stéphane ROSSETTO Cofidis, Solutions Credits
FRA
48. Krists NEILANDS Israel Cycling Academy
LAT
04'34"
49. Antonio MOLINA Caja Rural - Seguros RGA
ESP
05'13"
50. Mikel BIZKARRA Euskadi Basque Country - Murias
ESP
05'15"
51. Lukasz OWSIAN CCC Sprandi Polkowice
POL
05'31"
52. Jurgen VAN DEN BROECK Team Lotto NL - Jumbo
BEL
05'32"
53. Jerome COUSIN Cofidis, Solutions Credits
FRA
54. Pierre ROLLAND Cannondale Drapac Professional Cycling Team
FRA
55. Kevin DELTOMBE Sport Vlaanderen - Baloise
BEL
56. Romain SICARD Direct Energie
FRA
05'46"
57. Beñat TXOPERENA MATXIKOTE Euskadi Basque Country - Murias
ESP
58. Tomasz MARCZYNSKI Lotto Soudal
POL
59. Leszek PLUCINSKI CCC Sprandi Polkowice
POL
06'14"
60. Luis Enrique LEMUS DAVILA Israel Cycling Academy
MEX
06'31"
61. Johannes FRÖHLINGER Team Sunweb
GER
06'45"
62. Hector SAEZ BENITO Caja Rural - Seguros RGA
ESP
07'04"
63. Daniel NAVARRO GARCIA Cofidis, Solutions Credits
ESP
64. Stijn DEVOLDER Veranda's Willems - Crelan
BEL
07'26"
65. Hugh CARTHY Cannondale Drapac Professional Cycling Team
GBR
07'34"
66. Anton VOROBYEV Gazprom - Rusvelo
RUS
07'47"
67. Angelo TULIK Direct Energie
FRA
08'08"
68. José Manuel DÍAZ Israel Cycling Academy
ESP
08'22"
69. Thomas BOUDAT Direct Energie
FRA
08'31"
70. Chad HAGA Team Sunweb
USA
08'57"
71. Rory SUTHERLAND Movistar Team
AUS
08'59"
72. Gorka IZAGIRRE INSAUSTI Movistar Team
ESP
73. Domen NOVAK Bahrain - Merida
SLO
09'03"
74. Maxime FARAZIJN Sport Vlaanderen - Baloise
BEL
09'22"
75. Igor MERINO CORTAZAR Burgos BH
ESP
09'24"
76. Nathan BROWN Cannondale Drapac Professional Cycling Team
USA
10'03"
77. Simon CLARKE Cannondale Drapac Professional Cycling Team
AUS
78. Ivan GARCIA CORTINA Bahrain - Merida
ESP
11'01"
79. Georg PREIDLER Team Sunweb
AUT
80. Mihkel RÄIM Israel Cycling Academy
EST
81. Kristijan KOREN Cannondale Drapac Professional Cycling Team
SLO
82. Maciej PATERSKI CCC Sprandi Polkowice
POL
83. Vasil KIRYIENKA Team Sky
BLR
84. Bram TANKINK Team Lotto NL - Jumbo
NED
85. Huub DUYN Veranda's Willems - Crelan
NED
11'29"
86. Jérôme BAUGNIES Wanty - Groupe Gobert
BEL
87. Kevin VAN MELSEN Wanty - Groupe Gobert
BEL
88. Dmitriy KOZONTCHUK Gazprom - Rusvelo
RUS
89. Jorge CUBERO GALVEZ Burgos BH
ESP
90. Andrey SOLOMENNIKOV Gazprom - Rusvelo
RUS
91. Daniel HOELGAARD FDJ
NOR
92. Dennis VAN WINDEN Israel Cycling Academy
NED
93. David LOPEZ GARCIA Team Sky
ESP
11'54"
94. Julien MORICE Direct Energie
FRA
12'00"
95. Jens WALLAYS Sport Vlaanderen - Baloise
BEL
12'34"
96. William BONNET FDJ
FRA
12'44"
97. Christian KNEES Team Sky
GER
13'05"
98. Pim LIGTHART Roompot - Nederlandse Loterij
NED
13'07"
99. Moreno HOFLAND Lotto Soudal
NED
13'16"
100. Raymond KREDER Roompot - Nederlandse Loterij
NED
101. Daniel TUREK Israel Cycling Academy
CZE
102. Victor CAMPENAERTS Team Lotto NL - Jumbo
BEL
13'33"
103. Aydar ZAKARIN Gazprom - Rusvelo
RUS
13'46"
104. Florian SENECHAL Cofidis, Solutions Credits
FRA
13'51"
105. Yohann GENE Direct Energie
FRA
106. Guy SAGIV Israel Cycling Academy
ISR
14'16"
107. Bryan COQUARD Direct Energie
FRA
14'58"
108. Cyril LEMOINE Cofidis, Solutions Credits
FRA
109. Tim WELLENS Lotto Soudal
BEL
110. Markel IRIZAR ARANBURU Trek - Segafredo
ESP
15'44"
111. Martijn KEIZER Team Lotto NL - Jumbo
NED
112. Aitor GONZALEZ PRIETO Euskadi Basque Country - Murias
ESP
113. Adrien PETIT Direct Energie
FRA
114. Tosh VAN DER SANDE Lotto Soudal
BEL
16'50"
115. Sander CORDEEL Veranda's Willems - Crelan
BEL
17'17"
116. Berden DE VRIES Roompot - Nederlandse Loterij
NED
17'28"
117. Xandro MEURISSE Wanty - Groupe Gobert
BEL
118. Otto VERGAERDE Veranda's Willems - Crelan
BEL
17'33"
119. Diego RUBIO Caja Rural - Seguros RGA
ESP
17'52"
120. Jorge ARCAS PENA Movistar Team
ESP
121. Matthias BRÄNDLE Trek - Segafredo
AUT
17'53"
122. Felix GROßSCHARTNER CCC Sprandi Polkowice
AUT
123. Adrian GONZALEZ VELASCO Euskadi Basque Country - Murias
ESP
124. Gaetan BILLE Veranda's Willems - Crelan
BEL
18'10"
125. Mark MCNALLY Wanty - Groupe Gobert
GBR
126. Aidis KRUOPIS Veranda's Willems - Crelan
LTU
127. Winner ANACONA GOMEZ Movistar Team
COL
128. Ruben POLS Sport Vlaanderen - Baloise
BEL
129. Elias VAN BREUSSEGEM Veranda's Willems - Crelan
BEL
130. Pello OLABERRIA ARRUABARRENA Euskadi Basque Country - Murias
ESP
131. Edward PLANCKAERT Sport Vlaanderen - Baloise
BEL
18'49"
132. Daniel LOPEZ PARADA Burgos BH
ESP
18'54"
133. Yukiya ARASHIRO Bahrain - Merida
JPN
18'58"
134. Alvaro ROBREDO CRESPO Burgos BH
ESP
19'00"
135. Hugo HOFSTETTER Cofidis, Solutions Credits
FRA
19'01"
136. Roman MAIKIN Gazprom - Rusvelo
RUS
19'03"
137. Johan LE BON FDJ
FRA
19'05"
138. Antonio NIBALI Bahrain - Merida
ITA
19'10"
139. Gotzon UDONDO SANTAMARIA Euskadi Basque Country - Murias
ESP
19'28"
140. Marcin BIALOBLOCKI CCC Sprandi Polkowice
POL
19'39"
141. Kirill SVESHNIKOV Gazprom - Rusvelo
RUS
20'43"