Vuelta a la Comunitat Valenciana - 2017

10th edition

Stage 3. Canals - Riba-Roja de Túria, 161 km    

3 February 2017

Rider Team Time
1.
Magnus CORT NIELSEN
Orica - Scott 3h49'02"
2.
Nacer BOUHANNI
Cofidis, Solutions Credits
3.
Bryan COQUARD
Direct Energie
4.
Yves LAMPAERT
Quick - Step Floors
5.
Enrique SANZ UNZUE
Team Raleigh Gac
6.
Samuel Jose RODRIGUES CALDEIRA
W52 - FC Porto
7.
Oliver NAESEN
AG2R La Mondiale
8.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy
9.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
10.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha Alpecin
11.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
12.
Zdenek ŠTYBAR
Quick - Step Floors
13.
Sep VANMARCKE
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
14.
Gediminas BAGDONAS
AG2R La Mondiale
15.
Wouter WIPPERT
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
16.
Coen VERMELTFOORT
Roompot - Nederlandse Loterij
17.
Michal KWIATKOWSKI
Team Sky
18.
Wout POELS
Team Sky
19.
Kristian SBARAGLI
Team Dimension Data
20.
Geoffrey SOUPE
Cofidis, Solutions Credits
21.
Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN
Team Dimension Data
22.
Ben HERMANS
BMC Racing Team
23.
Jens KEUKELEIRE
Orica - Scott
24.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team
25.
Jonas VANGENECHTEN
Cofidis, Solutions Credits
26.
Nikita STALNOV
Astana Pro Team
27.
Philippe GILBERT
Quick - Step Floors
28.
Michele SCARPONI
Astana Pro Team
29.
Tobias LUDVIGSSON
FDJ 00'07"
30.
Manuel SENNI
BMC Racing Team
31.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Movistar Team
32.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Quick - Step Floors
33.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias
34.
Raul ALARCON GARCIA
W52 - FC Porto
35.
Angelo TULIK
Direct Energie
36.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo
37.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team
38.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
39.
Hugo HOULE
AG2R La Mondiale
40.
Maciej PATERSKI
CCC Sprandi Polkowice
41.
Rudy MOLARD
FDJ
42.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
43.
Pim LIGTHART
Roompot - Nederlandse Loterij
44.
Lawson CRADDOCK
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
45.
Serge PAUWELS
Team Dimension Data
46.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij
47.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
48.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team
49.
Laurens DE PLUS
Quick - Step Floors
50.
Lukasz WISNIOWSKI
Team Sky
51.
Mikael CHEREL
AG2R La Mondiale
52.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team
53.
Victor CAMPENAERTS
Team Lotto NL - Jumbo
54.
Daniel Girmazion TEKLEHAIMANOT
Team Dimension Data
55.
Sergei CHERNETSKI
Astana Pro Team
56.
Raymond KREDER
Roompot - Nederlandse Loterij
57.
Benjamin KING
Team Dimension Data
58.
Amaro ANTUNES
W52 - FC Porto
59.
Jesus HERRADA LOPEZ
Movistar Team
60.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Movistar Team
61.
David LOPEZ GARCIA
Team Sky
62.
Victor DE LA PARTE
Movistar Team
63.
Steve MORABITO
FDJ
64.
Antonio MOLINA
Caja Rural - Seguros RGA
65.
Philip DEIGNAN
Team Sky
66.
Christopher JUUL JENSEN
Orica - Scott
67.
Lukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
68.
Ryan MULLEN
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
69.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky
70.
Sébastien REICHENBACH
FDJ
71.
William BONNET
FDJ
72.
Jose HERRADA LOPEZ
Movistar Team
73.
Toms SKUJINS
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
74.
Niki TERPSTRA
Quick - Step Floors
75.
Peio BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA
Astana Pro Team
76.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
77.
Ibai SALAS ZORROZUA
Burgos BH
78.
Daniel MARTIN
Quick - Step Floors
79.
Oscar RODRIGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias
80.
Nicolas ROCHE
BMC Racing Team
81.
Steven KRUIJSWIJK
Team Lotto NL - Jumbo
82.
Cyril GAUTIER
AG2R La Mondiale
83.
Stef CLEMENT
Team Lotto NL - Jumbo
84.
Julien SIMON
Cofidis, Solutions Credits
85.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team 00'18"
86.
Imanol ESTEVEZ SALAS
Euskadi Basque Country - Murias
87.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias 00'21"
88.
Jan TRATNIK
CCC Sprandi Polkowice
89.
Sebastian MORA VEDRI
Team Raleigh Gac
90.
Alberto LOSADA ALGUACIL
Team Katusha Alpecin
91.
Daniel MORENO FERNANDEZ
Movistar Team
92.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy
93.
David BELDA GARCIA
Burgos BH
94.
Igor ANTON HERNANDEZ
Team Dimension Data
95.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
W52 - FC Porto
96.
Salvador GUARDIOLA TORA
Team Ukyo
97.
Romain SICARD
Direct Energie
98.
Rui Pedro Carvalho VINHAS
W52 - FC Porto
99.
Martijn KEIZER
Team Lotto NL - Jumbo
100.
Twan CASTELIJNS
Team Lotto NL - Jumbo
101.
Jérémy ROY
FDJ
102.
Stefan KÜNG
BMC Racing Team
103.
Gustavo CESAR VELOSO
W52 - FC Porto
104.
Alexis GOUGEARD
AG2R La Mondiale
105.
Benoit VAUGRENARD
FDJ
106.
Marco MATHIS
Team Katusha Alpecin
107.
Antoine DUCHESNE
Direct Energie 00'32"
108.
Tyler WILLIAMS
Israel Cycling Academy
109.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha Alpecin
110.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
111.
Nathan BROWN
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
112.
Davide FORMOLO
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
113.
Sergio PARDILLA BELLON
Caja Rural - Seguros RGA
114.
Felix GROßSCHARTNER
CCC Sprandi Polkowice
115.
Simone PONZI
CCC Sprandi Polkowice
116.
Jos VAN EMDEN
Team Lotto NL - Jumbo
117.
Igor MERINO CORTAZAR
Burgos BH
118.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha Alpecin
119.
Daniel LOPEZ PARADA
Burgos BH
120.
Christophe RIBLON
AG2R La Mondiale
121.
Cyril LEMOINE
Cofidis, Solutions Credits
122.
Iljo KEISSE
Quick - Step Floors
123.
Pieter WEENING
Roompot - Nederlandse Loterij
124.
Brian NAULEAU
Direct Energie
125.
Adrien PETIT
Direct Energie
126.
Mathew HAYMAN
Orica - Scott
127.
Luka MEZGEC
Orica - Scott
128.
Maxim BELKOV
Team Katusha Alpecin
129.
Martijn BUDDING
Roompot - Nederlandse Loterij
130.
Peter KENNAUGH
Team Sky
131.
Thomas SCULLY
Cannondale Drapac Professional Cycling Team
132.
Jon ABERASTURI IZAGA
Team Ukyo 01'13"
133.
Adam YATES
Orica - Scott 01'41"
134.
Michael ALBASINI
Orica - Scott 01'45"
135.
Julien MORICE
Direct Energie 01'49"
136.
Johann VAN ZYL
Team Dimension Data 01'52"
137.
Aitor GONZALEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias
138.
Tony MARTIN
Team Katusha Alpecin
139.
Tanzou TOKUDA
Team Ukyo 06'22"
140.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo
141.
Matvey MAMYKIN
Team Katusha Alpecin
142.
Manuel JIMENEZ
Spain
143.
Chris BUTLER
Caja Rural - Seguros RGA
144.
Hector SAEZ BENITO
Caja Rural - Seguros RGA
145.
Ivan MORENO
Spain
146.
Rafael Ferreira REIS
Caja Rural - Seguros RGA
147.
Albert TORRES BARCELO
Inteja Dominican Cycling Team
148.
Oscar PUJOL MUNOZ
Team Ukyo
149.
José Manuel DÍAZ
Israel Cycling Academy
150.
António CARVALHO
W52 - FC Porto
151.
Diego MILAN JIMENEZ
Inteja Dominican Cycling Team
152.
Julio Alberto AMORES PALACIOS
Inteja Dominican Cycling Team
153.
Eduardo LLACER
Spain
154.
Adrià MORENO SALA
Team Raleigh Gac
155.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice
156.
Marcin BIALOBLOCKI
CCC Sprandi Polkowice
157.
Berden DE VRIES
Roompot - Nederlandse Loterij
158.
Stéphane ROSSETTO
Cofidis, Solutions Credits
159.
Aviv YECHEZKEL
Israel Cycling Academy
160.
Alexander FOLIFOROV
Gazprom - Rusvelo
161.
Etienne VAN EMPEL
Roompot - Nederlandse Loterij
162.
Jorge CUBERO GALVEZ
Burgos BH
163.
Thibaut PINOT
FDJ
164.
Loic CHETOUT
Cofidis, Solutions Credits
165.
Artem OVECHKIN
Gazprom - Rusvelo
166.
Aydar ZAKARIN
Gazprom - Rusvelo
167.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo
168.
Simon YATES
Orica - Scott
169.
Jurgen VAN DEN BROECK
Team Lotto NL - Jumbo
170.
Daniel NAVARRO GARCIA
Cofidis, Solutions Credits
171.
Tom BOHLI
BMC Racing Team
172.
Julen IRIZAR LASKURAIN
Euskadi Basque Country - Murias
173.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Euskadi Basque Country - Murias
174.
Mikel BIZKARRA
Euskadi Basque Country - Murias
175.
Yoshimitsu HIRATSUKA
Team Ukyo
176.
Primož ROGLIČ
Team Lotto NL - Jumbo 06'31"
177.
Jan HIRT
CCC Sprandi Polkowice
178.
Egoitz FERNANDEZ AYARZAGUENA
Team Ukyo 06'33"
179.
Jonathan LASTRA MARTINEZ
Caja Rural - Seguros RGA
180.
Alessandro DE MARCHI
BMC Racing Team 06'36"
181.
Angel Lorenzo SANCHEZ REBOLLIDO
W52 - FC Porto
182.
Tony HUREL
Direct Energie
183.
Benjami PRADES REVERTER
Team Ukyo 22'45"