2.1

Herald Sun Tour 2017  |  Prologue. Melbourne Southbank - Melbourne Southbank   

8th edition

2.1 km, 1 February 2017

Rider Team Time
1.
Danny VAN POPPEL
Team Sky 02'32"
2.
Brenton JONES
JLT Condor 00'01"
3.
Alex FRAME
JLT Condor
4.
Michael HEPBURN
Orica - Scott 00'02"
5.
Leigh HOWARD
Aqua Blue Sport 00'03"
6.
Anthony GIACOPPO
IsoWhey Sports SwissWellness
7.
Jesse KERRISON
IsoWhey Sports SwissWellness
8.
Ian BIBBY
JLT Condor 00'04"
9.
Travis MCCABE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
10.
Cameron BAYLY
IsoWhey Sports SwissWellness
11.
Luke ROWE
Team Sky
12.
Joseph COOPER
IsoWhey Sports SwissWellness
13.
Sam BEWLEY
Orica - Scott 00'05"
14.
Aaron GATE
Aqua Blue Sport
15.
Ayden TOOVEY
NSW Institute of Sport 00'06"
16.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Sky
17.
Robbie HUCKER
IsoWhey Sports SwissWellness
18.
Cameron MEYER
Mitchelton Scott
19.
Damien HOWSON
Orica - Scott
20.
Brad EVANS
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team
21.
Jacob KAUFFMANN
NSW Institute of Sport
22.
Gregory HENDERSON
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 00'07"
23.
Taco VAN DER HOORN
Roompot - Nederlandse Loterij
24.
Darcy ELLERM NORTON
St. George Continental Cycling Team
25.
Lachlan NORRIS
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
26.
Christopher FROOME
Team Sky
27.
James FOUCHE
00'08"
28.
Simon GERRANS
Orica - Scott
29.
Timothy ROE
IsoWhey Sports SwissWellness
30.
Jason CHRISTIE
Team Sapura Cycling
31.
Jeroen MEIJERS
Roompot - Nederlandse Loterij
32.
Benjamin HILL
Attaque Team Gusto
33.
Angus LYONS
34.
Adrian HEGYVARY
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
35.
Lucas HAMILTON
Mitchelton Scott
36.
Edmund BRADBURY
JLT Condor
37.
Brodie TALBOT
St. George Continental Cycling Team
38.
Tanner PUTT
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
39.
Alistair SLATER
JLT Condor
40.
Robert POWER
Orica - Scott
41.
Tim ARIESEN
Roompot - Nederlandse Loterij 00'09"
42.
Dylan SUNDERLAND
NSW Institute of Sport
43.
Peter KONING
Aqua Blue Sport
44.
Daniel FITTER
NSW Institute of Sport
45.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
46.
Cyrus MONK
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team
47.
Alex WOHLER
NSW Institute of Sport
48.
James ORAM
One Pro Cycling
49.
Guy KALMA
Attaque Team Gusto
50.
Mario VOGT
Attaque Team Gusto
51.
Ivan SAVITSKY
Gazprom - Rusvelo
52.
Josh TAYLOR
NSW Institute of Sport
53.
Drew MOREY
Terengganu Cycling Team
54.
Steven LAMPIER
JLT Condor 00'10"
55.
Mitchell DOCKER
Orica - Scott
56.
Pavel BRUTT
Gazprom - Rusvelo
57.
James GULLEN
JLT Condor
58.
Nathan EARLE
Team Ukyo
59.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy
60.
Sam DOBBS
61.
Calvin WATSON
Aqua Blue Sport
62.
Artur ERSHOV
Gazprom - Rusvelo
63.
Ian STANNARD
Team Sky 00'11"
64.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica - Scott
65.
Kaden GROVES
St. George Continental Cycling Team
66.
Patrick SHARPE
St. George Continental Cycling Team
67.
Benjamin DYBALL
St. George Continental Cycling Team
68.
Kirill SVESHNIKOV
Gazprom - Rusvelo
69.
Conor DUNNE
Aqua Blue Sport
70.
Martijn TUSVELD
Roompot - Nederlandse Loterij 00'12"
71.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Nederlandse Loterij
72.
Michel KREDER
Aqua Blue Sport
73.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Nederlandse Loterij
74.
Kenny ELISSONDE
Team Sky
75.
Jai HINDLEY
Mitchelton Scott
76.
Mathew ZENOVICH
St. George Continental Cycling Team
77.
Michael STORER
Mitchelton Scott 00'13"
78.
Nicholas KATSONIS
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team
79.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
80.
Taylor GUNMAN
Madison - Genesis
81.
Jesse FEATONBY
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team
82.
Alexey TSATEVITCH
Gazprom - Rusvelo
83.
Jonathan CLARKE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
84.
Martz ALDER
Attaque Team Gusto 00'14"
85.
Oliver KENT SPARK
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team
86.
Scott BOWDEN
IsoWhey Sports SwissWellness
87.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij
88.
Thomas HUBBARD
St. George Continental Cycling Team
89.
Timothy GUY
Attaque Team Gusto
90.
Samuel JENNER
Mitchelton Scott 00'15"
91.
Thomas ROBINSON
NSW Institute of Sport
92.
Jay DUTTON
St. George Continental Cycling Team
93.
Lawrence WARBASSE
Aqua Blue Sport
94.
Alexandr SHUSHEMOIN
Attaque Team Gusto
95.
Sergey NIKOLAEV
Gazprom - Rusvelo 00'16"
96.
Marcelo FELIPE
7 Eleven Roadbike Philippines 00'18"
97.
Alistair DONOHOE
Attaque Team Gusto 00'19"
98.
Josh BERRY
7 Eleven Roadbike Philippines 00'20"
99.
Rustom Cabanilla LIM
7 Eleven Roadbike Philippines
100.
Mathew ROSS
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team 00'21"
101.
Edgar NOHALES NIETO
7 Eleven Roadbike Philippines 00'23"
102.
Mark GALEDO
7 Eleven Roadbike Philippines
103.
Jesse EWART
7 Eleven Roadbike Philippines 00'24"
104.
Craig EVERS
7 Eleven Roadbike Philippines 00'30"

Stage information

Start, finish: Prologue. Melbourne Southbank - Melbourne Southbank

Race Type: Prologue

Distance: 2.1 km

Date: 1 February 2017