2.1

Herald Sun Tour 2017  |  Stage 1. Wangaratta - Falls Creek   

8th edition

174.2 km, 2 February 2017

Rider Team Time
1.
Damien HOWSON
Orica - Scott 4h33'54"
2.
Jai HINDLEY
Mitchelton Scott 00'32"
3.
Kenny ELISSONDE
Team Sky 00'47"
4.
Michael STORER
Mitchelton Scott 01'03"
5.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica - Scott 01'10"
6.
Christopher FROOME
Team Sky 01'11"
7.
Nathan EARLE
Team Ukyo
8.
Lucas HAMILTON
Mitchelton Scott
9.
Cameron MEYER
Mitchelton Scott 01'13"
10.
Timothy ROE
IsoWhey Sports SwissWellness 01'15"
11.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 01'21"
12.
Ian BIBBY
JLT Condor 01'28"
13.
Edmund BRADBURY
JLT Condor 01'33"
14.
Jonathan CLARKE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
15.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Sky 01'43"
16.
Cameron BAYLY
IsoWhey Sports SwissWellness 01'47"
17.
Jesse FEATONBY
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team 01'49"
18.
Alistair DONOHOE
Attaque Team Gusto 01'51"
19.
Lachlan NORRIS
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 01'56"
20.
Benjamin DYBALL
St. George Continental Cycling Team 02'25"
21.
Simon GERRANS
Orica - Scott 02'39"
22.
Scott BOWDEN
IsoWhey Sports SwissWellness 03'14"
23.
Dylan SUNDERLAND
NSW Institute of Sport 03'40"
24.
Pavel BRUTT
Gazprom - Rusvelo
25.
Lawrence WARBASSE
Aqua Blue Sport 04'17"
26.
Daniel FITTER
NSW Institute of Sport 04'36"
27.
Jason CHRISTIE
Team Sapura Cycling 04'49"
28.
Martijn TUSVELD
Roompot - Nederlandse Loterij 05'33"
29.
Sam DOBBS
06'33"
30.
Steven LAMPIER
JLT Condor 07'04"
31.
Jesse EWART
7 Eleven Roadbike Philippines 07'28"
32.
Mario VOGT
Attaque Team Gusto
33.
Robbie HUCKER
IsoWhey Sports SwissWellness 07'31"
34.
Samuel JENNER
Mitchelton Scott 07'42"
35.
James ORAM
One Pro Cycling 08'21"
36.
Tanner PUTT
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 08'26"
37.
Mitchell DOCKER
Orica - Scott
38.
Timothy GUY
Attaque Team Gusto 10'32"
39.
Cyrus MONK
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team
40.
Drew MOREY
Terengganu Cycling Team
41.
Brodie TALBOT
St. George Continental Cycling Team 11'35"
42.
Gregory HENDERSON
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
43.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Nederlandse Loterij
44.
Artur ERSHOV
Gazprom - Rusvelo
45.
James GULLEN
JLT Condor
46.
Alexandr SHUSHEMOIN
Attaque Team Gusto 13'43"
47.
Calvin WATSON
Aqua Blue Sport 14'16"
48.
Luke ROWE
Team Sky
49.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Nederlandse Loterij
50.
Taco VAN DER HOORN
Roompot - Nederlandse Loterij
51.
Michael HEPBURN
Orica - Scott 14'48"
52.
Robert POWER
Orica - Scott
53.
Angus LYONS
54.
Alistair SLATER
JLT Condor 16'30"
55.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij 17'19"
56.
Jeroen MEIJERS
Roompot - Nederlandse Loterij
57.
Oliver KENT SPARK
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team
58.
Jacob KAUFFMANN
NSW Institute of Sport
59.
Brad EVANS
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team
60.
Sergey NIKOLAEV
Gazprom - Rusvelo
61.
Rustom Cabanilla LIM
7 Eleven Roadbike Philippines
62.
Benjamin HILL
Attaque Team Gusto
63.
Nicholas KATSONIS
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team
64.
Conor DUNNE
Aqua Blue Sport
65.
Travis MCCABE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 18'38"
66.
Edgar NOHALES NIETO
7 Eleven Roadbike Philippines 18'52"
67.
Joseph COOPER
IsoWhey Sports SwissWellness 19'00"
68.
Tim ARIESEN
Roompot - Nederlandse Loterij 21'55"
69.
Michel KREDER
Aqua Blue Sport
70.
Brenton JONES
JLT Condor
71.
Josh TAYLOR
NSW Institute of Sport
72.
Kaden GROVES
St. George Continental Cycling Team
73.
Anthony GIACOPPO
IsoWhey Sports SwissWellness
74.
Alexey TSATEVITCH
Gazprom - Rusvelo
75.
Peter KONING
Aqua Blue Sport
76.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy
77.
Taylor GUNMAN
Madison - Genesis
78.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
79.
Adrian HEGYVARY
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
80.
Ayden TOOVEY
NSW Institute of Sport
81.
Patrick SHARPE
St. George Continental Cycling Team
82.
Marcelo FELIPE
7 Eleven Roadbike Philippines
83.
Guy KALMA
Attaque Team Gusto
84.
Aaron GATE
Aqua Blue Sport 23'17"
85.
Mathew ZENOVICH
St. George Continental Cycling Team
86.
Alex FRAME
JLT Condor
87.
James FOUCHE
88.
Ivan SAVITSKY
Gazprom - Rusvelo
89.
Leigh HOWARD
Aqua Blue Sport
90.
Mark GALEDO
7 Eleven Roadbike Philippines
91.
Ian STANNARD
Team Sky
92.
Martz ALDER
Attaque Team Gusto 24'00"
93.
Josh BERRY
7 Eleven Roadbike Philippines 24'36"
94.
Sam BEWLEY
Orica - Scott 25'43"
95.
Jesse KERRISON
IsoWhey Sports SwissWellness 26'17"
96.
Darcy ELLERM NORTON
St. George Continental Cycling Team
97.
Mathew ROSS
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team
98.
Danny VAN POPPEL
Team Sky 30'20"
99.
Craig EVERS
7 Eleven Roadbike Philippines 31'53"
100.
Kirill SVESHNIKOV
Gazprom - Rusvelo 36'09"
101.
Alex WOHLER
NSW Institute of Sport 37'19"
102.
Thomas HUBBARD
St. George Continental Cycling Team 37'30"
103.
Jay DUTTON
St. George Continental Cycling Team

Stage information

Start, finish: Stage 1. Wangaratta - Falls Creek

Distance: 174.2 km

Date: 2 February 2017