2.1

Herald Sun Tour 2017  |  Stage 2. Mt Beauty - Beechworth   

8th edition

165.6 km, 3 February 2017

Rider Team Time
1.
Luke ROWE
Team Sky 4h08'23"
2.
Conor DUNNE
Aqua Blue Sport 00'33"
3.
Tanner PUTT
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 00'56"
4.
Robbie HUCKER
IsoWhey Sports SwissWellness 00'57"
5.
Steven LAMPIER
JLT Condor
6.
Cameron MEYER
Mitchelton Scott 01'12"
7.
Martijn TUSVELD
Roompot - Nederlandse Loterij 01'17"
8.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
9.
Ian BIBBY
JLT Condor
10.
Lucas HAMILTON
Mitchelton Scott
11.
Alistair DONOHOE
Attaque Team Gusto
12.
Nathan EARLE
Team Ukyo
13.
Dylan SUNDERLAND
NSW Institute of Sport
14.
Ivan SAVITSKY
Gazprom - Rusvelo
15.
Cyrus MONK
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team
16.
Alexey TSATEVITCH
Gazprom - Rusvelo
17.
Edmund BRADBURY
JLT Condor
18.
Lachlan NORRIS
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
19.
Timothy ROE
IsoWhey Sports SwissWellness
20.
Jonathan CLARKE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
21.
Christopher FROOME
Team Sky
22.
Jason CHRISTIE
Team Sapura Cycling
23.
Damien HOWSON
Orica - Scott
24.
Michael STORER
Mitchelton Scott
25.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Orica - Scott
26.
Tim ARIESEN
Roompot - Nederlandse Loterij
27.
Kenny ELISSONDE
Team Sky
28.
Pavel BRUTT
Gazprom - Rusvelo
29.
Benjamin DYBALL
St. George Continental Cycling Team
30.
Jai HINDLEY
Mitchelton Scott
31.
Jesse FEATONBY
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team
32.
James ORAM
One Pro Cycling
33.
Cameron BAYLY
IsoWhey Sports SwissWellness
34.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Sky
35.
Nicholas KATSONIS
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team 01'25"
36.
Mario VOGT
Attaque Team Gusto 03'50"
37.
Jacob KAUFFMANN
NSW Institute of Sport
38.
Marcelo FELIPE
7 Eleven Roadbike Philippines
39.
Aaron GATE
Aqua Blue Sport 03'54"
40.
Scott BOWDEN
IsoWhey Sports SwissWellness
41.
Daniel FITTER
NSW Institute of Sport
42.
Jesse EWART
7 Eleven Roadbike Philippines
43.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Nederlandse Loterij
44.
Travis MCCABE
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
45.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Nederlandse Loterij
46.
Taco VAN DER HOORN
Roompot - Nederlandse Loterij
47.
Lawrence WARBASSE
Aqua Blue Sport
48.
Sam DOBBS
06'03"
49.
Alexandr SHUSHEMOIN
Attaque Team Gusto
50.
Timothy GUY
Attaque Team Gusto
51.
Michael HEPBURN
Orica - Scott
52.
Rustom Cabanilla LIM
7 Eleven Roadbike Philippines
53.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij
54.
Jeroen MEIJERS
Roompot - Nederlandse Loterij
55.
James GULLEN
JLT Condor
56.
Sergey NIKOLAEV
Gazprom - Rusvelo
57.
Michel KREDER
Aqua Blue Sport
58.
Alistair SLATER
JLT Condor
59.
Brad EVANS
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team
60.
Taylor GUNMAN
Madison - Genesis
61.
Guy KALMA
Attaque Team Gusto
62.
Simon GERRANS
Orica - Scott
63.
Gregory HENDERSON
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
64.
Mark GALEDO
7 Eleven Roadbike Philippines 06'31"
65.
Artur ERSHOV
Gazprom - Rusvelo
66.
Ian STANNARD
Team Sky
67.
Drew MOREY
Terengganu Cycling Team
68.
Edgar NOHALES NIETO
7 Eleven Roadbike Philippines
69.
Mathew ROSS
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team
70.
Oliver KENT SPARK
Drapac Pat's Veg Holistic Development Team
71.
Calvin WATSON
Aqua Blue Sport
72.
Samuel JENNER
Mitchelton Scott
73.
Danny VAN POPPEL
Team Sky
74.
Anthony GIACOPPO
IsoWhey Sports SwissWellness
75.
James FOUCHE
76.
Brodie TALBOT
St. George Continental Cycling Team
77.
Patrick SHARPE
St. George Continental Cycling Team
78.
Ayden TOOVEY
NSW Institute of Sport
79.
Joseph COOPER
IsoWhey Sports SwissWellness
80.
Jesse KERRISON
IsoWhey Sports SwissWellness 09'16"
81.
Brenton JONES
JLT Condor
82.
Alex FRAME
JLT Condor
83.
Mathew ZENOVICH
St. George Continental Cycling Team 10'31"
84.
Robert POWER
Orica - Scott
85.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
86.
Josh BERRY
7 Eleven Roadbike Philippines 14'51"
87.
Martz ALDER
Attaque Team Gusto
88.
Darcy ELLERM NORTON
St. George Continental Cycling Team
89.
Kaden GROVES
St. George Continental Cycling Team
90.
Thomas HUBBARD
St. George Continental Cycling Team
91.
Benjamin HILL
Attaque Team Gusto
92.
Mitchell DOCKER
Orica - Scott
93.
Sam BEWLEY
Orica - Scott
94.
Craig EVERS
7 Eleven Roadbike Philippines
95.
Peter KONING
Aqua Blue Sport
96.
Leigh HOWARD
Aqua Blue Sport
97.
Jay DUTTON
St. George Continental Cycling Team
98.
Alex WOHLER
NSW Institute of Sport
99.
Adrian HEGYVARY
UnitedHealthcare Professional Cycling Team
100.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy
101.
Angus LYONS
102.
Josh TAYLOR
NSW Institute of Sport
103.
Kirill SVESHNIKOV
Gazprom - Rusvelo

Stage information

Start, finish: Stage 2. Mt Beauty - Beechworth

Distance: 165.6 km

Date: 3 February 2017