2.1

Tour of Croatia 2017  |  Stage 6. Samobor - Zagreb   

4th edition

147 km, 23 April 2017

Rider Team Time
1.
Sacha MODOLO
UAE Team Emirates 3h16'52"
2.
Jan POLANC
UAE Team Emirates 00'02"
3.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo
4.
Vincenzo NIBALI
Bahrain - Merida
5.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini 00'06"
6.
Felix GROßSCHARTNER
CCC Sprandi Polkowice
7.
Nicola BOEM
Bardiani CSF
8.
Daniel AUER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
9.
James KNOX
Team Wiggins
10.
Jan HIRT
CCC Sprandi Polkowice 00'09"
12.
Giacomo NIZZOLO
Trek - Segafredo 00'12"
13.
Davide MUCELLI
Meridiana - Kamen Team
14.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy 00'14"
15.
Marco TIZZA
GM Europa Ovini
16.
Kanstantsin SIUTSOU
Bahrain - Merida
17.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil 00'17"
18.
Gregory RAST
Trek - Segafredo 00'19"
19.
Roland THALMANN
Roth - Akros
20.
Michal SCHLEGEL
CCC Sprandi Polkowice
21.
Jesper HANSEN
Astana Pro Team
22.
Javier MEGIAS LEAL
Team Novo Nordisk
23.
Oscar Eduardo SANCHEZ GUARIN
Bicicletas Strongman
24.
Colin STÜSSI
Roth - Akros
25.
Franco PELLIZOTTI
Bahrain - Merida
26.
Matija KVASINA
Team Felbermayr - Simplon - Wels
27.
Giulio CICCONE
Bardiani CSF 00'30"
28.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice 00'31"
29.
Ivan SAVITSKY
Gazprom - Rusvelo
30.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF
31.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo 00'34"
32.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini 00'36"
33.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team
34.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
35.
José Manuel DÍAZ
Israel Cycling Academy 00'40"
36.
Oleksandr PREVAR
Kolss Cycling Team 00'42"
37.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team 00'54"
38.
Michael THOMPSON
Team Wiggins 01'05"
39.
Branislau SAMOILAU
CCC Sprandi Polkowice
40.
Michael O'LOUGHLIN
Team Wiggins 01'10"
41.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo 01'12"
42.
Roberto FERRARI
UAE Team Emirates 01'16"
43.
Edward RAVASI
UAE Team Emirates 01'21"
44.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk 01'28"
45.
Lluís Guillermo MAS BONET
Caja Rural - Seguros RGA 01'31"
46.
Vitaliy BUTS
Kolss Cycling Team
47.
Jason LOWNDES
Israel Cycling Academy 01'33"
48.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
49.
Ivan BALYKIN
Torku Sekerspor
50.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
51.
Johannes SCHINNAGEL
Team Felbermayr - Simplon - Wels
52.
Artur ERSHOV
Gazprom - Rusvelo
53.
Antonio DI SANTE
GM Europa Ovini
54.
Matteo RABOTTINI
Meridiana - Kamen Team
55.
Rafael Ferreira REIS
Caja Rural - Seguros RGA
56.
Mykhailo KONONENKO
Kolss Cycling Team
57.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
Bicicletas Strongman
58.
Emanuel KIŠERLOVSKI
Meridiana - Kamen Team
59.
Ahmet ÖRKEN
Torku Sekerspor
60.
Andrea BORSO
Adria Mobil
61.
Joonas HENTTALA
Team Novo Nordisk
62.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo
63.
Lukas JAUN
Roth - Akros 01'45"
64.
Sergey LAGUTIN
Gazprom - Rusvelo
65.
Dušan RAJOVIĆ
Adria Mobil
66.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk
67.
Jonathan FUMEAUX
Roth - Akros 01'48"
68.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo 01'50"
69.
Antonio PARRINELLO
GM Europa Ovini 01'53"
70.
Francesco CANEPA
GM Europa Ovini
71.
Riccardo ZOIDL
Team Felbermayr - Simplon - Wels
72.
Pirmin LANG
Roth - Akros
73.
Manuele BOARO
Bahrain - Merida 02'02"
74.
Jure GOLČER
Adria Mobil
75.
Markus EIBEGGER
Team Felbermayr - Simplon - Wels
76.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon - Wels
77.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
78.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team 02'13"
79.
Riccardo STACCHIOTTI
Nippo - Vini Fantini 02'18"
80.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team
81.
Nicola RUFFONI
Bardiani CSF
82.
Marco COLEDAN
Trek - Segafredo 02'24"
83.
Uroš REPŠE
Meridiana - Kamen Team 02'43"
84.
Nathan DRAPER
Team Wiggins 02'56"
85.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy 02'58"
86.
Mateo FRANKOVIC
Meridiana - Kamen Team 03'01"
87.
Llibert SENDROS JUVE
Kolss Cycling Team
88.
Adriano BROGI
GM Europa Ovini 03'04"
89.
Marcin BIAŁOBŁOCKI
CCC Sprandi Polkowice
90.
Truls Engen KORSÆTH
Astana Pro Team
91.
Mustafa SAYAR
Torku Sekerspor
92.
Gorazd PER
Adria Mobil
93.
Fabio CALABRIA
Team Novo Nordisk
94.
Martijn VERSCHOOR
Team Novo Nordisk
95.
Etienne GEORGI
Team Wiggins
96.
Kazushige KUBOKI
Nippo - Vini Fantini
97.
Ashley DENNIS
Team Wiggins
98.
David JABUKA
Meridiana - Kamen Team 03'12"
99.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo 03'15"
100.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo
101.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
102.
Valentin BAILLIFARD
Roth - Akros
103.
Javier MORENO BAZÁN
Bahrain - Merida
104.
Gregor GAZVODA
Adria Mobil
105.
Sergiy LAGKUTI
Kolss Cycling Team
106.
Daniel Andres ROZO VELEZ
Bicicletas Strongman
107.
Matthias REUTIMANN
Roth - Akros
108.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Caja Rural - Seguros RGA
109.
Damian LÜSCHER
Roth - Akros
110.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
111.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
112.
Alex ARANBURU DEBA
Caja Rural - Seguros RGA
113.
Andrii BRATASHCHUK
Kolss Cycling Team
114.
Aristobulo CALA CALA
Bicicletas Strongman
115.
Žiga GROŠELJ
Adria Mobil
116.
Andriy VASYLYUK
Kolss Cycling Team
117.
Leszek PLUCIŃSKI
CCC Sprandi Polkowice
118.
Ahmet AKDİLEK
Torku Sekerspor
119.
Gianfranco VISCONTI
Meridiana - Kamen Team
120.
Arman KAMYSHEV
Astana Pro Team
121.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 03'26"
122.
Valerio AGNOLI
Bahrain - Merida
123.
Leonardo CANEPA
GM Europa Ovini
124.
Gašper KATRAŠNIK
Adria Mobil 03'29"
125.
Oleksandr POLIVODA
Kolss Cycling Team 03'35"
126.
Davide PACCHIARDO
GM Europa Ovini
127.
Andrea GUARDINI
UAE Team Emirates 04'16"
128.
Luis Enrique LEMUS DAVILA
Israel Cycling Academy 04'57"
129.
Anton VOROBYEV
Gazprom - Rusvelo 05'05"
130.
Samuel HARRISON
Team Wiggins 05'14"
131.
Justin OIEN
Caja Rural - Seguros RGA 05'42"
132.
Dylan PAGE
Caja Rural - Seguros RGA
133.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida 06'46"
134.
Paolo SIMION
Bardiani CSF 06'48"
135.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
136.
Christopher WILLIAMS
Team Novo Nordisk
137.
Alan MARANGONI
Nippo - Vini Fantini
138.
Juan Sebastian TAMAYO MARTINEZ
Bicicletas Strongman
139.
Luca CHIRICO
Torku Sekerspor 07'33"
140.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF 07'39"

Stage information

Start, finish: Stage 6. Samobor - Zagreb

Race Type: Sprint stage

Distance: 147 km

Date: 23 April 2017