2.1

Volta a Portugal 2017  |  General Classification    

16th edition

General Classification

4 August 2017 - 15 August 2017

Rider Team Time
1.
Raúl ALARCÓN GARCÍA
W52 - FC Porto 41h46'14"
2.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
W52 - FC Porto 01'23"
3.
Vicente GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Louletano - Hospital de Loule 05'25"
4.
Rinaldo NOCENTINI
Sporting - Tavira 05'54"
5.
Alejandro Manuel MARQUE PORTO
Sporting - Tavira 07'10"
6.
António CARVALHO
W52 - FC Porto 07'25"
7.
João BENTA
RP - Boavista 07'54"
8.
Henrique Madeira CASIMIRO
Efapel 08'11"
9.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Efapel 08'36"
10.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy 09'35"
11.
Hugo Matos SANCHO
L.A. Aluminios - Metalusa - Blackjack 11'25"
12.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias 11'43"
13.
Patrick SCHELLING
Team Vorarlberg 14'10"
14.
Luis Gabriel Silva GOMES
RP - Boavista 26'13"
15.
César FONTE
L.A. Aluminios - Metalusa - Blackjack 26'17"
16.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
W52 - FC Porto 31'12"
17.
Jesus DEL PINO CORROCHANO
Efapel 32'23"
18.
Egor SILIN
RP - Boavista 34'19"
19.
Luis Filipe Correia AFONSO
L.A. Aluminios - Metalusa - Blackjack 34'52"
20.
Daniel Jose Pereira MESTRE
Efapel 35'15"
21.
Björn THURAU
Kuwait - Cartucho.es 36'09"
22.
David DE LA FUENTE RASILLA
Louletano - Hospital de Loule 39'19"
23.
David Miguel Costa RODRIGUES
RP - Boavista 42'01"
24.
Gustavo CÉSAR VELOSO
W52 - FC Porto 42'09"
25.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
RP - Boavista 42'30"
26.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
Efapel 43'42"
27.
Davide REBELLIN
Kuwait - Cartucho.es 45'07"
28.
Jesús EZQUERRA MUELA
Sporting - Tavira 50'00"
29.
Marco TIZZA
GM Europa Ovini 54'28"
30.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
RP - Boavista 55'16"
31.
Domingos André Maciel GONÇALVES
RP - Boavista 56'35"
32.
Christopher PRENDERGAST
H&R Block Pro Cycling Team 57'47"
33.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias 1h00'26"
34.
Sébastian BALDAUF
Team Vorarlberg 1h02'00"
35.
Nuno Alexandre FERREIRA ALMEIDA
Louletano - Hospital de Loule 1h02'37"
36.
Benjamin PERRY
Israel Cycling Academy 1h16'29"
37.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Kuwait - Cartucho.es 1h19'51"
38.
Jarno GMELICH MEIJLING
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 1h20'35"
39.
Alvaro TRUEBA DIEGO
Efapel 1h21'08"
40.
Mário GONZÁLEZ SALAS
Sporting - Tavira 1h21'39"
41.
Rui Emanuel Castro RODRIGUES
Louletano - Hospital de Loule 1h23'21"
42.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias 1h27'03"
43.
Edward LAVERACK
JLT Condor 1h29'03"
44.
José Manuel DÍAZ
Israel Cycling Academy 1h29'04"
45.
Rui Pedro Carvalho VINHAS
W52 - FC Porto 1h29'39"
46.
Cyril BARTHE
Euskadi Basque Country - Murias 1h32'49"
47.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid 1h33'43"
48.
Samuel José Rodrigues CALDEIRA
W52 - FC Porto 1h36'25"
49.
Fabian LIENHARD
Team Vorarlberg 1h36'50"
50.
Simone RAVANELLI
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 1h38'49"
51.
Adriano BROGI
GM Europa Ovini 1h39'25"
52.
Davide PACCHIARDO
GM Europa Ovini 1h39'47"
53.
Luís Filipe Silva FERNANDES
Sporting - Tavira 1h39'52"
54.
Steven LAMPIER
JLT Condor 1h40'07"
55.
Jerome MAINARD
Armee de Terre 1h45'43"
56.
Antonio ANGULO SAMPEDRO
L.A. Aluminios - Metalusa - Blackjack 1h46'01"
57.
Théry SCHIR
Team Vorarlberg 1h49'54"
58.
Antonio DI SANTE
GM Europa Ovini 1h50'15"
59.
Helder Fernandes FERREIRA
Louletano - Hospital de Loule 1h50'16"
60.
Jim LINDENBURG
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 1h50'58"
61.
Alistair SLATER
JLT Condor 1h51'51"
62.
Philipp MAMOS
Team Dauner D&DQ - Akkon 1h52'11"
63.
Philip LAVERY
H&R Block Pro Cycling Team 1h52'31"
64.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel 1h53'01"
65.
Edmund BRADBURY
JLT Condor 1h53'14"
66.
Stef KRUL
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 1h53'40"
67.
Marco MOLTENI
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 1h54'51"
68.
Abderrahim ZAHIRI
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 1h55'04"
69.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid 1h57'16"
70.
Matteo ROTONDI
GM Europa Ovini 2h02'01"
71.
Damien GAUDIN
Armee de Terre 2h02'52"
72.
Stéphane POULHIES
Armee de Terre 2h06'42"
73.
Sjoerd KOUWENHOVEN
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 2h08'59"
74.
Guillaume DE ALMEIDA
L.A. Aluminios - Metalusa - Blackjack 2h09'05"
75.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
W52 - FC Porto 2h09'08"
76.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy 2h09'39"
77.
João MATIAS
L.A. Aluminios - Metalusa - Blackjack 2h12'35"
78.
Jasper HAMELINK
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 2h12'44"
79.
Pablo GUERRERO BONILLA
RP - Boavista 2h15'15"
80.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy 2h15'36"
81.
António BARBIO
Efapel 2h18'12"
82.
Sergio VEGA MERODIO
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 2h19'41"
83.
Geoffrey Kiprotich LANGAT
Bike Aid 2h20'41"
84.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy 2h22'58"
85.
Pedro Miguel Moreira PAULINHO
Louletano - Hospital de Loule 2h25'14"
86.
Válter PEREIRA
Sporting - Tavira 2h26'00"
87.
Stefan SCHUMACHER
Kuwait - Cartucho.es 2h31'08"
88.
Travis SAMUEL
H&R Block Pro Cycling Team 2h32'49"
89.
Meron Hagos TESHOME
Bike Aid 2h33'18"
90.
Thomas ROSTOLLAN
Armee de Terre 2h34'34"
91.
Ian BIBBY
JLT Condor 2h36'28"
92.
Tijmen EISING
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 2h39'24"
93.
Jure RUPNIK
H&R Block Pro Cycling Team 2h39'51"
94.
Yann GUYOT
Armee de Terre 2h43'36"
95.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy 2h44'56"
96.
Russell DOWNING
JLT Condor 2h45'11"
97.
Jason LOWNDES
Israel Cycling Academy 2h45'31"
98.
Fábio SILVESTRE
Sporting - Tavira 2h45'49"
99.
Johim ARIESEN
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 2h46'50"
100.
German Nicolas TIVANI PEREZ
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 2h49'01"
101.
Bryan ALAPHILIPPE
Armee de Terre 2h49'44"
102.
Zsolt DÉR
Team Vorarlberg 2h53'10"
103.
Jordan LEVASSEUR
Armee de Terre 2h53'32"
104.
Salaheddine MRAOUNI
Kuwait - Cartucho.es 2h55'04"
105.
Andre Piedade EVANGELISTA
Louletano - Hospital de Loule 2h56'46"
106.
Sebastian LANDER
GM Europa Ovini 2h57'38"
107.
Alexis CARTIER
H&R Block Pro Cycling Team 2h57'58"
108.
Txomin JUARISTI ARRIETA
Euskadi Basque Country - Murias 3h07'08"
109.
Gotzon UDONDO SANTAMARIA
Euskadi Basque Country - Murias 3h12'32"