Scheldeprijs - Schoten - 2018

105th edition

Terneuzen (Ned) - Schoten 200 km

4 April 2018

Rider Team Time
1.
Fabio JAKOBSEN
Quick-Step Floors 4h23'51"
2.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe
3.
Christopher LAWLESS
Team Sky
4.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto - Soudal
5.
Jérémy LECROQ
Vital Concept Cycling Club
6.
Max WALSCHEID
Team Sunweb
7.
Timothy DUPONT
Wanty - Groupe Gobert
8.
Jonas RICKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
9.
Bram WELTEN
Team Fortuneo - Samsic
10.
Marco HALLER
Team Katusha Alpecin
11.
Coen VERMELTFOORT
Roompot - Nederlandse Loterij
12.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits
13.
Rick ZABEL
Team Katusha Alpecin
14.
Bram TANKINK
Team Lotto NL - Jumbo
15.
Matteo PELUCCHI
Bora - Hansgrohe
16.
Maarten WYNANTS
Team Lotto NL - Jumbo
17.
Jan Willem VAN SCHIP
Roompot - Nederlandse Loterij
18.
Andrew FENN
Aqua Blue Sport
19.
Taylor PHINNEY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
20.
Leonardo BASSO
Team Sky
21.
Nick DOUGALL
Team Dimension Data
22.
Ramon SINKELDAM
Groupama - FDJ
23.
Mike TEUNISSEN
Team Sunweb
24.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
25.
Michael MØRKØV
Quick-Step Floors
26.
Sean DE BIE
Veranda's Willems - Crelan
27.
Jay Robert THOMSON
Team Dimension Data
28.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe
29.
Marcel SIEBERG
Lotto - Soudal
30.
Nikolas MAES
Lotto - Soudal 08"
31.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
Wanty - Groupe Gobert 13"
32.
Robert WAGNER
Team Lotto NL - Jumbo 15"
33.
Łukasz WIŚNIOWSKI
Team Sky 16"
34.
Iljo KEISSE
Quick-Step Floors
35.
Zdenek ŠTYBAR
Quick-Step Floors
36.
Søren Kragh ANDERSEN
Team Sunweb
37.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Groupe Gobert
38.
Brian VAN GOETHEM
Roompot - Nederlandse Loterij
39.
Ludovic ROBEET
WB Aqua Protect Veranclassic 25"
40.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe 36"
41.
Jonathan DIBBEN
Team Sky 45"
42.
Matti BRESCHEL
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
43.
Jos VAN EMDEN
Team Lotto NL - Jumbo 01'07"
44.
Kasper ASGREEN
Quick-Step Floors 01'27"
45.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team 01'28"
46.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Quick-Step Floors 01'44"
47.
Enzo WOUTERS
Lotto - Soudal
48.
Nils POLITT
Team Katusha Alpecin 01'50"
49.
Julien MORICE
Vital Concept Cycling Club 02'41"
50.
Mads WURTZ SCHMIDT
Team Katusha Alpecin 03'11"
51.
Antoine DUCHESNE
Groupama - FDJ
52.
Moreno HOFLAND
Lotto - Soudal
53.
Marcel KITTEL
Team Katusha Alpecin
54.
Owain DOULL
Team Sky 03'34"
55.
Mitchell DOCKER
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
56.
Alexander CATAFORD
UnitedHealthcare Professional Cycling Team 04'39"
57.
Jenthe BIERMANS
Team Katusha Alpecin 05'11"
58.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe 05'14"