Tirreno - Adriatico - 2018

53rd edition

Stage 2. Camaiore - Follonica , 167 km    

8 March 2018

Rider Team Time
1.
Marcel KITTEL
Team Katusha Alpecin 4h12'24"
2.
Peter SAGAN
Bora - Hansgrohe
3.
Giacomo NIZZOLO
Trek - Segafredo
4.
Michał KWIATKOWSKI
Team Sky
5.
Patrick BEVIN
BMC Racing Team
6.
Jakub MARECZKO
Wilier Triestina - Selle Italia
7.
Fernando GAVIRIA RENDON
Quick-Step Floors
8.
Danny VAN POPPEL
Team Lotto NL - Jumbo
9.
Eduard Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
10.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates
11.
Caleb EWAN
Mitchelton - Scott
12.
Sacha MODOLO
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
13.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto - Soudal
14.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data
15.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team
16.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo
17.
Jack BAUER
Mitchelton - Scott
18.
Iljo KEISSE
Quick-Step Floors
19.
Marco COLEDAN
Wilier Triestina - Selle Italia
20.
Julien DUVAL
Ag2r La Mondiale
21.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates
22.
Simone PONZI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
23.
Matthieu LADAGNOUS
Groupama - FDJ
24.
Davide CIMOLAI
Groupama - FDJ
25.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
26.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
27.
Mikel LANDA MEANA
Movistar Team
28.
Zdenek ŠTYBAR
Quick-Step Floors
29.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team
30.
José Isidro Maciel GONÇALVES
Team Katusha Alpecin
31.
Geraint THOMAS
Team Sky
32.
Tom DUMOULIN
Team Sunweb
33.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team
34.
Gijs VAN HOECKE
Team Lotto NL - Jumbo
35.
Vincenzo NIBALI
Bahrain - Merida
36.
Tomasz MARCZYŃSKI
Lotto - Soudal
37.
Jaime ROSON GARCIA
Movistar Team
38.
Oscar GATTO
Astana Pro Team
39.
Jos VAN EMDEN
Team Lotto NL - Jumbo
40.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
41.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team
42.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo
43.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
44.
Fabio ARU
UAE Team Emirates
45.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team
46.
Kanstantsin SIUTSOU
Bahrain - Merida
47.
Daniel OSS
Bora - Hansgrohe
48.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
49.
Bernhard EISEL
Team Dimension Data
50.
Alexandre GENIEZ
Ag2r La Mondiale
51.
Christopher FROOME
Team Sky
52.
Davide FORMOLO
Bora - Hansgrohe
53.
Louis MEINTJES
Team Dimension Data
54.
Bob JUNGELS
Quick-Step Floors
55.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo
56.
Philippe GILBERT
Quick-Step Floors
57.
Domenico POZZOVIVO
Bahrain - Merida
58.
Nikias ARNDT
Team Sunweb
59.
Rick ZABEL
Team Katusha Alpecin
60.
Nikolas MAES
Lotto - Soudal
61.
Jan POLANC
UAE Team Emirates
62.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
63.
Taylor PHINNEY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
64.
Sonny COLBRELLI
Bahrain - Merida
65.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo
66.
Rigoberto URÁN URÁN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
67.
Daniele BENNATI
Movistar Team
68.
George BENNETT
Team Lotto NL - Jumbo
69.
Nathan HAAS
Team Katusha Alpecin
70.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
71.
Daryl IMPEY
Mitchelton - Scott
72.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
73.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates
74.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Team Sky
75.
Rafał MAJKA
Bora - Hansgrohe
76.
Daniel MORENO FERNÁNDEZ
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
77.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo
78.
Simon CLARKE
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
79.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal
80.
Kristijan KOREN
Bahrain - Merida
81.
Edoardo ZARDINI
Wilier Triestina - Selle Italia
82.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo
83.
Matteo BUSATO
Wilier Triestina - Selle Italia
84.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe
85.
Nelson Felipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA
Movistar Team
86.
Marco MARCATO
UAE Team Emirates
87.
Tiesj BENOOT
Lotto - Soudal
88.
Simon GESCHKE
Team Sunweb
89.
Lennard KÄMNA
Team Sunweb
90.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo
91.
Luka MEZGEC
Mitchelton - Scott
92.
Gianni MOSCON
Team Sky
93.
Rohan DENNIS
BMC Racing Team
94.
Matthias BRÄNDLE
Trek - Segafredo
95.
Michael HEPBURN
Mitchelton - Scott 21"
96.
Alex DOWSETT
Team Katusha Alpecin 23"
97.
Tony MARTIN
Team Katusha Alpecin 26"
98.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo 28"
99.
Sep VANMARCKE
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 30"
100.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 34"
101.
Simon ŠPILAK
Team Katusha Alpecin 01'00"
102.
Andriy GRIVKO
Astana Pro Team
103.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo
104.
Steve MORABITO
Groupama - FDJ
105.
Filippo POZZATO
Wilier Triestina - Selle Italia
106.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team
107.
Wilco KELDERMAN
Team Sunweb
108.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
109.
Jacopo MOSCA
Wilier Triestina - Selle Italia
110.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
111.
Alexis GOUGEARD
Ag2r La Mondiale
112.
Julien VERMOTE
Team Dimension Data
113.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
114.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Dimension Data
115.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team
116.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo
117.
Sho HATSUYAMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
118.
Adam YATES
Mitchelton - Scott 01'13"
119.
Robert WAGNER
Team Lotto NL - Jumbo 01'42"
120.
Primož ROGLIČ
Team Lotto NL - Jumbo
121.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy
122.
Niki TERPSTRA
Quick-Step Floors 02'30"
123.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Bahrain - Merida 02'47"
124.
Chad HAGA
Team Sunweb 03'18"
125.
Tom VAN ASBROECK
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 03'20"
126.
Victor CAMPENAERTS
Lotto - Soudal
127.
Leopold KONIG
Bora - Hansgrohe
128.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky
129.
Franco PELLIZOTTI
Bahrain - Merida
130.
Jens KEUKELEIRE
Lotto - Soudal
131.
Marc SARREAU
Groupama - FDJ
132.
Daniel HOELGAARD
Groupama - FDJ
133.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
134.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott
135.
Benoît VAUGRENARD
Groupama - FDJ
136.
Mathias FRANK
Ag2r La Mondiale
137.
Alberto BETTIOL
BMC Racing Team
138.
Scott THWAITES
Team Dimension Data
139.
Alexander FOLIFOROV
Gazprom - Rusvelo
140.
Søren Kragh ANDERSEN
Team Sunweb 05'15"
141.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Quick-Step Floors 05'44"
142.
Clement VENTURINI
Ag2r La Mondiale 06'01"
143.
Marcus BURGHARDT
Bora - Hansgrohe 06'22"
144.
August JENSEN
Israel Cycling Academy 06'52"
145.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy
146.
Maarten WYNANTS
Team Lotto NL - Jumbo
147.
Liam BERTAZZO
Wilier Triestina - Selle Italia
148.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy 07'41"
149.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy 07'45"
150.
Antoine DUCHESNE
Groupama - FDJ
151.
Stefan KÜNG
BMC Racing Team 07'47"
152.
Filippo GANNA
UAE Team Emirates 09'06"
153.
Matteo MONTAGUTI
Ag2r La Mondiale 10'46"