Tirreno - Adriatico - 2018

53rd edition

Stage 5. Castelraimondo - Filottrano , 178 km    

11 March 2018

Rider Team Time
1.
Adam YATES
Mitchelton - Scott 4h16'35"
2.
Peter SAGAN
Bora - Hansgrohe 07"
3.
Michał KWIATKOWSKI
Team Sky
4.
Tiesj BENOOT
Lotto - Soudal
5.
Rigoberto URÁN URÁN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
6.
Geraint THOMAS
Team Sky
7.
Mikel LANDA MEANA
Movistar Team
8.
Jaime ROSÓN GARCÍA
Movistar Team
9.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
10.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team
11.
Davide FORMOLO
Bora - Hansgrohe
12.
George BENNETT
Team Lotto NL - Jumbo 12"
13.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team
14.
Domenico POZZOVIVO
Bahrain - Merida 15"
15.
José Isidro Maciel GONÇALVES
Team Katusha Alpecin
16.
Sep VANMARCKE
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
17.
Vincenzo NIBALI
Bahrain - Merida 23"
18.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team 25"
19.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo 38"
20.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates
21.
Fabio ARU
UAE Team Emirates
22.
Daryl IMPEY
Mitchelton - Scott
23.
Jan POLANC
UAE Team Emirates
24.
Louis MEINTJES
Team Dimension Data
25.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo
26.
Tony MARTIN
Team Katusha Alpecin
27.
Matthieu LADAGNOUS
Groupama - FDJ
28.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
29.
Zdenek ŠTYBAR
Quick-Step Floors
30.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team 44"
31.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team
32.
Rafał MAJKA
Bora - Hansgrohe 50"
33.
Daniel OSS
Bora - Hansgrohe 01'06"
34.
Edoardo ZARDINI
Wilier Triestina - Selle Italia 01'11"
35.
Philippe GILBERT
Quick-Step Floors
36.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Dimension Data
37.
Scott THWAITES
Team Dimension Data
38.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo
39.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
40.
Simon ŠPILAK
Team Katusha Alpecin
41.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal 01'16"
42.
Julien VERMOTE
Team Dimension Data 01'19"
43.
Mathias FRANK
Ag2r La Mondiale
44.
Kanstantsin SIUTSOU
Bahrain - Merida 01'54"
45.
Davide CIMOLAI
Groupama - FDJ
46.
Jens KEUKELEIRE
Lotto - Soudal
47.
Bob JUNGELS
Quick-Step Floors
48.
Simone PONZI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
49.
Simon CLARKE
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
50.
Steve MORABITO
Groupama - FDJ
51.
Jack BAUER
Mitchelton - Scott
52.
Marcus BURGHARDT
Bora - Hansgrohe 02'03"
53.
Primož ROGLIČ
Team Lotto NL - Jumbo 02'48"
54.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team 03'26"
55.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
56.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Movistar Team 03'45"
57.
Kristijan KOREN
Bahrain - Merida
58.
Oscar GATTO
Astana Pro Team 03'48"
59.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team 04'38"
60.
Franco PELLIZOTTI
Bahrain - Merida 05'16"
61.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
62.
Michael HEPBURN
Mitchelton - Scott 05'27"
63.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott
64.
Victor CAMPENAERTS
Lotto - Soudal 07'03"
65.
Andriy GRIVKO
Astana Pro Team 07'48"
66.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
67.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky 07'51"
68.
Gianni MOSCON
Team Sky
69.
August JENSEN
Israel Cycling Academy 07'54"
70.
Antoine DUCHESNE
Groupama - FDJ 07'58"
71.
Rohan DENNIS
BMC Racing Team 08'05"
72.
Alberto BETTIOL
BMC Racing Team
73.
Christopher FROOME
Team Sky
74.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team 09'00"
75.
Jos VAN EMDEN
Team Lotto NL - Jumbo 09'23"
76.
Clement VENTURINI
Ag2r La Mondiale
77.
Sonny COLBRELLI
Bahrain - Merida 11'08"
78.
Salvatore PUCCIO
Team Sky
79.
Filippo GANNA
UAE Team Emirates
80.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates
81.
Luka MEZGEC
Mitchelton - Scott
82.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Team Sky
83.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto - Soudal
84.
Gijs VAN HOECKE
Team Lotto NL - Jumbo
85.
Nikolas MAES
Lotto - Soudal
86.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo
87.
Marco MARCATO
UAE Team Emirates 12'49"
88.
Stefan KÜNG
BMC Racing Team
89.
Iljo KEISSE
Quick-Step Floors
90.
Fernando GAVIRIA RENDON
Quick-Step Floors
91.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Quick-Step Floors
92.
Daniele BENNATI
Movistar Team
93.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy 14'20"
94.
Nathan HAAS
Team Katusha Alpecin
95.
Julien DUVAL
Ag2r La Mondiale
96.
Patrick BEVIN
BMC Racing Team
97.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
98.
Tomasz MARCZYŃSKI
Lotto - Soudal 14'28"
99.
Filippo POZZATO
Wilier Triestina - Selle Italia 15'51"
100.
Alexis GOUGEARD
Ag2r La Mondiale
101.
Alexandre GENIEZ
Ag2r La Mondiale
102.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo
103.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
104.
Daniel HOELGAARD
Groupama - FDJ
105.
Tom VAN ASBROECK
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
106.
Matteo BUSATO
Wilier Triestina - Selle Italia
107.
Alex DOWSETT
Team Katusha Alpecin 20'15"
108.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo
109.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo
110.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo
111.
Marco COLEDAN
Wilier Triestina - Selle Italia
112.
Matthias BRÄNDLE
Trek - Segafredo
113.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
114.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
115.
Rick ZABEL
Team Katusha Alpecin
116.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy
117.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
118.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
119.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy
120.
Marc SARREAU
Groupama - FDJ
121.
Jacopo MOSCA
Wilier Triestina - Selle Italia
122.
Benoît VAUGRENARD
Groupama - FDJ
123.
Jakub MARECZKO
Wilier Triestina - Selle Italia
124.
Sacha MODOLO
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
125.
Robert WAGNER
Team Lotto NL - Jumbo
126.
Marcel KITTEL
Team Katusha Alpecin
127.
Maarten WYNANTS
Team Lotto NL - Jumbo
128.
Liam BERTAZZO
Wilier Triestina - Selle Italia
129.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo
130.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates
131.
Chad HAGA
Team Sunweb
132.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo
133.
Danny VAN POPPEL
Team Lotto NL - Jumbo
134.
Alexander FOLIFOROV
Gazprom - Rusvelo
135.
Sho HATSUYAMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
136.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
137.
Niki TERPSTRA
Quick-Step Floors
138.
Nikias ARNDT
Team Sunweb
139.
Lennard KÄMNA
Team Sunweb
140.
Taylor PHINNEY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale
141.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Bahrain - Merida
142.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe
143.
Wilco KELDERMAN
Team Sunweb
144.
Leopold KÖNIG
Bora - Hansgrohe