Tirreno - Adriatico - 2018

53rd edition

General classification

7 March 2018 - 13 March 2018

Rider Team Time
1.
Michał KWIATKOWSKI
Team Sky 25h32'56"
2.
Damiano CARUSO
BMC Racing Team 24"
3.
Geraint THOMAS
Team Sky 32"
4.
Tiesj BENOOT
Lotto - Soudal 01'08"
5.
Adam YATES
Mitchelton - Scott 01'10"
6.
Mikel LANDA MEANA
Movistar Team 01'13"
7.
Davide FORMOLO
Bora - Hansgrohe 01'15"
8.
Jaime ROSÓN GARCÍA
Movistar Team
9.
George BENNETT
Team Lotto NL - Jumbo 01'16"
10.
Rigoberto URÁN URÁN
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 01'22"
11.
Vincenzo NIBALI
Bahrain - Merida 01'59"
12.
Fabio ARU
UAE Team Emirates 02'02"
13.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale 02'31"
14.
Domenico POZZOVIVO
Bahrain - Merida 02'34"
15.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team 03'07"
16.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team 03'27"
17.
Louis MEINTJES
Team Dimension Data 03'51"
18.
Bob JUNGELS
Quick-Step Floors 03'56"
19.
Jan POLANC
UAE Team Emirates 04'23"
20.
Greg VAN AVERMAET
BMC Racing Team 04'41"
21.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 05'21"
22.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates 06'26"
23.
Kanstantsin SIUTSOU
Bahrain - Merida 06'34"
24.
Edoardo ZARDINI
Wilier Triestina - Selle Italia 08'29"
25.
Philippe GILBERT
Quick-Step Floors 08'35"
26.
Sergey FIRSANOV
Gazprom - Rusvelo 08'44"
27.
Simon ŠPILAK
Team Katusha Alpecin 08'47"
28.
José Isidro Maciel GONÇALVES
Team Katusha Alpecin 08'58"
29.
Primož ROGLIČ
Team Lotto NL - Jumbo 09'01"
30.
Steve MORABITO
Groupama - FDJ 09'18"
31.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team 10'47"
32.
Simon CLARKE
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 11'06"
33.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo 12'31"
34.
Christopher FROOME
Team Sky 13'31"
35.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team 13'33"
36.
Mathias FRANK
Ag2r La Mondiale 15'21"
37.
Rafał MAJKA
Bora - Hansgrohe 15'39"
38.
Julien VERMOTE
Team Dimension Data 16'23"
39.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team 16'47"
40.
Zdenek ŠTYBAR
Quick-Step Floors 18'16"
41.
Matthieu LADAGNOUS
Groupama - FDJ 18'17"
42.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal 18'44"
43.
Peter SAGAN
Bora - Hansgrohe 19'31"
44.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo 19'46"
45.
Daryl IMPEY
Mitchelton - Scott
46.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott 19'47"
47.
Tony MARTIN
Team Katusha Alpecin 19'52"
48.
Vasil KIRYIENKA
Team Sky 20'05"
49.
Jack BAUER
Mitchelton - Scott 21'39"
50.
Nathan HAAS
Team Katusha Alpecin 21'47"
51.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Movistar Team 22'46"
52.
Daniel OSS
Bora - Hansgrohe 22'48"
53.
Gianni MOSCON
Team Sky 23'12"
54.
Simone PONZI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 24'16"
55.
Scott THWAITES
Team Dimension Data 25'26"
56.
Franco PELLIZOTTI
Bahrain - Merida 26'39"
57.
Davide CIMOLAI
Groupama - FDJ 27'48"
58.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Dimension Data 27'49"
59.
Kristijan KOREN
Bahrain - Merida 27'53"
60.
Michael SCHÄR
BMC Racing Team 28'10"
61.
Antoine DUCHESNE
Groupama - FDJ 28'13"
62.
Andriy GRIVKO
Astana Pro Team 28'20"
63.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team 28'26"
64.
Jens KEUKELEIRE
Lotto - Soudal 28'40"
65.
Sep VANMARCKE
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 28'48"
66.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 28'57"
67.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo 29'30"
68.
Michael HEPBURN
Mitchelton - Scott 31'22"
69.
Dario CATALDO
Astana Pro Team 31'23"
70.
Jos VAN EMDEN
Team Lotto NL - Jumbo 31'25"
71.
Matteo BUSATO
Wilier Triestina - Selle Italia 31'55"
72.
Marcus BURGHARDT
Bora - Hansgrohe 32'50"
73.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo 33'27"
74.
Oscar GATTO
Astana Pro Team 34'04"
75.
Tomasz MARCZYŃSKI
Lotto - Soudal 34'22"
76.
Marco MARCATO
UAE Team Emirates 35'41"
77.
Niki TERPSTRA
Quick-Step Floors 35'55"
78.
Victor CAMPENAERTS
Lotto - Soudal 36'29"
79.
Rohan DENNIS
BMC Racing Team 36'39"
80.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Team Sky 36'44"
81.
Salvatore PUCCIO
Team Sky 37'19"
82.
Nikolas MAES
Lotto - Soudal 37'36"
83.
Clement VENTURINI
Ag2r La Mondiale 37'53"
84.
Alexis GOUGEARD
Ag2r La Mondiale 38'41"
85.
Jens DEBUSSCHERE
Lotto - Soudal 38'59"
86.
Boy VAN POPPEL
Trek - Segafredo 40'07"
87.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates 40'09"
88.
Daniele BENNATI
Movistar Team 40'45"
89.
Alberto BETTIOL
BMC Racing Team 41'55"
90.
Alexandre GENIEZ
Ag2r La Mondiale 42'01"
91.
Daniel HOELGAARD
Groupama - FDJ 44'24"
92.
Luka MEZGEC
Mitchelton - Scott 44'33"
93.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy 45'20"
94.
Lennard KÄMNA
Team Sunweb 45'27"
95.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Quick-Step Floors 45'31"
96.
Sacha MODOLO
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 45'42"
97.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy 45'49"
98.
Alexander FOLIFOROV
Gazprom - Rusvelo 46'16"
99.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 46'36"
100.
August JENSEN
Israel Cycling Academy 47'07"
101.
Filippo POZZATO
Wilier Triestina - Selle Italia 47'17"
102.
Patrick BEVIN
BMC Racing Team 47'20"
103.
Julien DUVAL
Ag2r La Mondiale 48'49"
104.
Danny VAN POPPEL
Team Lotto NL - Jumbo 48'54"
105.
Benoît VAUGRENARD
Groupama - FDJ 49'59"
106.
Stefan KÜNG
BMC Racing Team 51'11"
107.
Matthias BRÄNDLE
Trek - Segafredo 51'58"
108.
Tom VAN ASBROECK
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 52'28"
109.
Alex DOWSETT
Team Katusha Alpecin 52'39"
110.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 52'44"
111.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates 53'25"
112.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo 54'17"
113.
Jacopo MOSCA
Wilier Triestina - Selle Italia 54'21"
114.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team 54'26"
115.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo 55'14"
116.
Nikias ARNDT
Team Sunweb 55'52"
117.
Damiano CUNEGO
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 56'29"
118.
Marcel KITTEL
Team Katusha Alpecin 56'55"
119.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy 57'01"
120.
Sho HATSUYAMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 57'38"
121.
Rick ZABEL
Team Katusha Alpecin 57'39"
122.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo 58'10"
123.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy 58'11"
124.
Chad HAGA
Team Sunweb 58'50"
125.
Marc SARREAU
Groupama - FDJ 1h00'36"
126.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe 1h00'42"
127.
Maarten WYNANTS
Team Lotto NL - Jumbo 1h01'20"
128.
Taylor PHINNEY
Team EF Education First - Drapac p/b Cannondale 1h01'25"
129.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo 1h02'09"
130.
Marco COLEDAN
Wilier Triestina - Selle Italia 1h02'17"
131.
Jakub MARECZKO
Wilier Triestina - Selle Italia 1h02'39"
132.
Filippo GANNA
UAE Team Emirates 1h03'17"
133.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo 1h03'19"
134.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy 1h03'57"
135.
Liam BERTAZZO
Wilier Triestina - Selle Italia 1h17'04"