Vuelta a Asturias - 2018

17th edition

Stage 1. Oviedo - Pola de Lena, 177 km    

27 April 2018

Rider Team Time
1.
Dmitry STRAKHOV
Lokosphinx 4h17'06"
2.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
Medellin
3.
Sergio Andrés HIGUITA GARCÍA
Manzana Postobon Team
4.
Eduard PRADES REVERTE
Euskadi Basque Country - Murias
5.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team
6.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy
7.
Benjami PRADES REVERTER
Team Ukyo
8.
César FONTE
W52 - FC Porto
9.
Domingos André Maciel GONÇALVES
Radio Popular - Boavista
10.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA
11.
Rui Pedro Carvalho VINHAS
W52 - FC Porto
12.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias
13.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Manzana Postobon Team
14.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
Caja Rural - Seguros RGA
15.
Robinson Eduardo CHALAPUD GOMEZ
Medellin
16.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
W52 - FC Porto
17.
Cristhian MONTOYA GIRALDO
Medellin
18.
Hernando BOHORQUEZ SANCHEZ
Manzana Postobon Team 00'05"
19.
Cesar Nicolas PAREDES AVELLANEDA
Medellin 00'09"
20.
José Manuel DÍAZ
Israel Cycling Academy
21.
Johan Antonio COLON BUELVAS
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
22.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias
23.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
24.
Dmitry SOKOLOV
Lokosphinx
25.
Alex ARANBURU DEBA
Caja Rural - Seguros RGA
26.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team
27.
Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
28.
German Enrique CHAVEZ TORRES
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 00'12"
29.
Aristobulo CALA CALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 00'15"
30.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
31.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team
32.
Alex Norberto CANO ARDILA
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
33.
Carlos BARBERO CUESTA
Movistar Team 00'19"
34.
Jordi SIMON CASULLERAS
Burgos - BH 00'22"
35.
Omar Alberto MENDOZA CARDONA
Medellin
36.
Robigzon Leandro OYOLA OYOLA
Medellin 00'26"
37.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
38.
David Miguel Costa RODRIGUES
Radio Popular - Boavista
39.
Igor MERINO CORTAZAR
Burgos - BH
40.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
41.
Óscar CABEDO CARDÁ
Burgos - BH 00'30"
42.
David DE LA FUENTE RASILLA
Aviludo - Louletano - Uli 00'43"
43.
Marc DE MAAR
Team Ukyo
44.
Antonio MOLINA CANET
Caja Rural - Seguros RGA
45.
João BENTA
Radio Popular - Boavista
46.
Alexander VDOVIN
Lokosphinx
47.
Luís Filipe Silva FERNANDES
Aviludo - Louletano - Uli
48.
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
Manzana Postobon Team
49.
Julio Alexis CAMACHO BERNAL
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo
50.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Team Euskadi
51.
Jose Carlos Prates Neves FERNANDES
W52 - FC Porto 01'09"
52.
Luis Gabriel Silva GOMES
Radio Popular - Boavista
53.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Manzana Postobon Team
54.
Stiven CALDERON PORRAS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 01'21"
55.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy
56.
Gotzon MARTIN SANZ
Team Euskadi
57.
Juan Antonio LOPEZ COZAR JAIMEZ
Team Euskadi
58.
Oscar PUJOL MUNOZ
Team Ukyo
59.
Artem SAMOLENKOV
Lokosphinx 01'37"
60.
Weimar Alfonso ROLDAN ORTIZ
Medellin
61.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
62.
Oscar PELEGRI FERRANDIS
Radio Popular - Boavista
63.
James MITRI
Burgos - BH 01'57"
64.
Egoitz FERNANDEZ AYARZAGUENA
Team Euskadi 01'58"
65.
Jose Tiago Carneiro FERREIRA
W52 - FC Porto 02'12"
66.
João Pedro Lourenço RODRIGUES
W52 - FC Porto
67.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias
68.
Juan Ignacio PEREZ MARTIN
Aviludo - Louletano - Uli
69.
Juan VILLEGAS
Manzana Postobon Team
70.
Óscar HERNÁNDEZ
Aviludo - Louletano - Uli
71.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA
72.
Andres Camilo PEDROZA CACERES
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 02'18"
73.
Alexander EVTUSHENKO
Lokosphinx 02'31"
74.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy 02'48"
75.
Kirill SVESHNIKOV
Lokosphinx 03'02"
76.
Eduardo ESTRADA CELIS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 03'14"
77.
Rodrigo ARAQUE LLORENTE
Team Ukyo 03'25"
78.
Raymond KREDER
Team Ukyo
79.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos - BH 04'21"
80.
Victor DE LA PARTE
Movistar Team
81.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
Radio Popular - Boavista
82.
Francisco MOREIRA
Radio Popular - Boavista
83.
Jon Ander INSAUSTI IRASTORZA
84.
Marc BUADES
Team Euskadi
85.
Nuno Miguel Alves Matos BICO
Movistar Team
86.
Marcio Fernando Santos BARBOSA
Aviludo - Louletano - Uli
87.
Vicente GARCIA DE MATEOS RUBIO
Aviludo - Louletano - Uli
88.
Victor Alejandro OCAMPO GIRALDO
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 04'38"
89.
Luis Enrique LEMUS DAVILA
Israel Cycling Academy 06'32"
90.
Nicolas Mariotto SESSLER
Burgos - BH
91.
Mikel ARISTI GARDOKI
Euskadi Basque Country - Murias
92.
Txomin JUARISTI ARRIETA
Team Euskadi
93.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias
94.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Movistar Team
95.
Josu ZABALA LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA
96.
Fernando ORJUELA GUTIERREZ
Manzana Postobon Team
97.
Aviv YECHEZKEL
Israel Cycling Academy
98.
Matvey MAMYKIN
Burgos - BH
99.
Sergio RODRIGUEZ RECHE
Euskadi Basque Country - Murias
100.
Ángel Lorenzo SÁNCHEZ REBOLLIDO
W52 - FC Porto
101.
Andre Piedade EVANGELISTA
Aviludo - Louletano - Uli 17'39"