Vuelta a Asturias 2018  |  General Classification    

17th edition

General Classification

27 April 2018 - 29 April 2018

Rider Team Time
1.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team 11h22'26"
2.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
Medellin 00'40"
3.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
W52 - FC Porto 00'59"
4.
Robinson Eduardo CHALAPUD GOMEZ
Medellin 01'00"
5.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team 01'05"
6.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy 01'17"
7.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA 01'35"
8.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team 01'37"
9.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
Caja Rural - Seguros RGA 01'44"
10.
César FONTE
W52 - FC Porto 02'00"
11.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias 02'10"
12.
Eduard PRADES REVERTE
Euskadi Basque Country - Murias 02'29"
13.
Rui Pedro Carvalho VINHAS
W52 - FC Porto 02'37"
14.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 03'27"
15.
Cesar Nicolas PAREDES AVELLANEDA
Medellin 03'32"
16.
José Manuel DÍAZ
Israel Cycling Academy
17.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Manzana Postobon Team 03'38"
18.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Team Euskadi 03'45"
19.
Óscar CABEDO CARDÁ
Burgos - BH 03'53"
20.
Alexander EVTUSHENKO
Lokosphinx 03'54"
21.
Domingos André Maciel GONÇALVES
Radio Popular - Boavista 04'08"
22.
Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 04'17"
23.
Hernando BOHORQUEZ SANCHEZ
Manzana Postobon Team 04'37"
24.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias 05'01"
25.
Alexander VDOVIN
Lokosphinx 05'04"
26.
Luis Gabriel Silva GOMES
Radio Popular - Boavista 05'32"
27.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 05'56"
28.
Dmitry SOKOLOV
Lokosphinx 06'03"
29.
Sergio Andrés HIGUITA GARCÍA
Manzana Postobon Team 06'04"
30.
Benjami PRADES REVERTER
Team Ukyo 06'34"
31.
João BENTA
Radio Popular - Boavista
32.
Jordi SIMON CASULLERAS
Burgos - BH 06'41"
33.
Cristhian MONTOYA GIRALDO
Medellin 06'42"
34.
Igor MERINO CORTAZAR
Burgos - BH 07'47"
35.
Julio Alexis CAMACHO BERNAL
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 07'49"
36.
Gotzon MARTIN SANZ
Team Euskadi 07'57"
37.
Marc DE MAAR
Team Ukyo 08'56"
38.
Robigzon Leandro OYOLA OYOLA
Medellin 09'11"
39.
Dmitry STRAKHOV
Lokosphinx 09'21"
40.
German Enrique CHAVEZ TORRES
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 09'45"
41.
Juan Antonio LOPEZ COZAR JAIMEZ
Team Euskadi
42.
Aristobulo CALA CALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 09'53"
43.
Alex ARANBURU DEBA
Caja Rural - Seguros RGA 11'00"
44.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy 12'17"
45.
Jose Carlos Prates Neves FERNANDES
W52 - FC Porto 12'25"
46.
Artem SAMOLENKOV
Lokosphinx 12'49"
47.
Stiven CALDERON PORRAS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 13'26"
48.
David Miguel Costa RODRIGUES
Radio Popular - Boavista 13'29"
49.
Antonio MOLINA CANET
Caja Rural - Seguros RGA 13'57"
50.
Juan VILLEGAS
Manzana Postobon Team 15'26"
51.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA 15'35"
52.
João Pedro Lourenço RODRIGUES
W52 - FC Porto 16'23"
53.
Txomin JUARISTI ARRIETA
Team Euskadi 17'01"
54.
David DE LA FUENTE RASILLA
Aviludo - Louletano - Uli 17'09"
55.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy 18'40"
56.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias 19'57"
57.
Victor DE LA PARTE
Movistar Team 20'08"
58.
Josu ZABALA LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA 20'49"
59.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 20'56"
60.
Óscar HERNÁNDEZ
Aviludo - Louletano - Uli 20'57"
61.
Egoitz FERNANDEZ AYARZAGUENA
Team Euskadi 21'06"
62.
Marc BUADES
Team Euskadi 21'35"
63.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Manzana Postobon Team 21'36"
64.
Omar Alberto MENDOZA CARDONA
Medellin 21'42"
65.
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
Manzana Postobon Team 22'18"
66.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy 22'24"
67.
Vicente GARCIA DE MATEOS RUBIO
Aviludo - Louletano - Uli 22'45"
68.
Carlos BARBERO CUESTA
Movistar Team 22'54"
69.
Nicolas Mariotto SESSLER
Burgos - BH 23'16"
70.
Alex Norberto CANO ARDILA
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 23'21"
71.
Weimar Alfonso ROLDAN ORTIZ
Medellin 23'29"
72.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos - BH 23'33"
73.
Oscar PELEGRI FERRANDIS
Radio Popular - Boavista 25'05"
74.
Luís Filipe Silva FERNANDES
Aviludo - Louletano - Uli 25'32"
75.
Jon Ander INSAUSTI IRASTORZA
25'36"
76.
Rodrigo ARAQUE LLORENTE
Team Ukyo 25'41"
77.
Johan Antonio COLON BUELVAS
Coldeportes - Zenu - Sello Rojo 25'50"
78.
Raymond KREDER
Team Ukyo 27'01"
79.
Eduardo ESTRADA CELIS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 27'48"
80.
Nuno Miguel Alves Matos BICO
Movistar Team 29'03"
81.
Victor Alejandro OCAMPO GIRALDO
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 29'12"
82.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
Radio Popular - Boavista 29'56"
83.
James MITRI
Burgos - BH 30'10"
84.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias 30'46"
85.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Movistar Team 30'47"
86.
Mikel ARISTI GARDOKI
Euskadi Basque Country - Murias
87.
Sergio RODRIGUEZ RECHE
Euskadi Basque Country - Murias
88.
Marcio Fernando Santos BARBOSA
Aviludo - Louletano - Uli 31'04"
89.
Fernando ORJUELA GUTIERREZ
Manzana Postobon Team
90.
Andres Camilo PEDROZA CACERES
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 32'06"
91.
Juan Ignacio PEREZ MARTIN
Aviludo - Louletano - Uli 32'34"
92.
Luis Enrique LEMUS DAVILA
Israel Cycling Academy 35'51"
93.
Aviv YECHEZKEL
Israel Cycling Academy
94.
Francisco MOREIRA
Radio Popular - Boavista 38'27"